З 1 січня домогосподарства можуть залишитись без газу

газВипробування холодом: домогосподарства України можуть з 1 січня залишитися без газу

Українців, які ще не встигли звикнути до нових тарифів на газ і тепло, вже з початку 2016 року очікує черговий сюрприз. Нічого не підозрюючим споживачам, які використовують природний газ для приготування їжі і підігріву води, з 1 січня будуть відключати газопостачання у разі відсутності у квартирі лічильника. Таким чином облгази будуть змушені виконувати норми закону, який з наступного року забороняє безоблікове постачання енергоресурсу. Газорозподільні компанії запевняють, що давно проводять серйозну роботу по встановленню приладів обліку. Втім, споживачі розраховуватися за газ по лічильниках не поспішають. Чи залишаться без газу взимку близько 300 тис. абонентів?

– У вас газова колонка є? – замість привітання спитав співробітник ПАТ «Київгаз» Павло, який подзвонив у двері суботнім ранком. Дізнавшись про наявність лише газової плити, запропонував два варіанти:

– Можете лічильник одразу у нас купити – 1200 гривень, плюс треба буде заплатити за установку. Або можете написати заяву на безкоштовну установку приладу обліку. У будь-якому випадку, час ще є.

У тих, хто використовує природний газ лише для приготування їжі, дійсно ще є два роки для того, щоб придбати поквартирний прилад обліку. Згідно із законом «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», споживачі, у яких встановлені газові плити, повинні перейти на поквартирний облік енергоресурсу не пізніше 1 січня 2018 року.

Гірша ситуація для тих громадян, які, окрім плит, використовують газові колонки. Вони повинні встановити лічильники до 1 січня 2016 року. Саме з цього дня, відповідно до ст. 5 профільного закону, їм буде заборонено безоблікове постачання енергоресурсу. З початку року в Україні газопостачання може припинитися для 280 тис. абонентів, що споживають газ не тільки для приготування їжі, але і для підігріву води – саме таку кількість домогосподарств, що споживають газ без лічильників, за даними НАК «Нафтогаз України», зафіксовано в країні станом на 1 листопада.

Час сплинув

Мораторій на безоблікову поставку газу усім категоріям споживачів було встановлено ще в 2011 році з прийняттям закону № 3533-17 «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Згідно ст. 5 документа, споживачі, які використовують газ для опалення, повинні були встановити лічильники до 1 січня 2012 року. А після внесених у квітні поточного року змін в закон, кінцевим терміном для переходу на стовідсотковий комерційний облік для абонентів, які експлуатують газові плити та колонки, стало 1 січня 2016 року, тільки плити – 1 січня 2018 року. Також норми закону забороняють подачу газу в ті квартири і приватні будинки, які відмовилися від встановлення лічильників.

Вже в січні термін для безоблікового використання газу закінчується для 9% або 1,12 млн споживачів природного газу, в яких встановлені не тільки газові плити, але і колонки. Сумарно вони споживають не більше 4% «блакитного» палива, проте оснащена приладами обліку ця категорія абонентів всього на 74,9%. Для тих, хто до 1 січня не встигне поставити лічильник, а таких, за підрахунками НАК «Нафтогаз», близько 280 тис. домогосподарств, газопостачання може бути припинено. У Рівненській області 256 008 квартир та будинків, газифікованих природним газом, з яких 222 628 оснащено лічильниками.

Ми не винні, термін сам прийшов

Газорозподільні компанії запевняють – роботу з інформування населення і встановлення лічильників ведуть з 2012 року. І, якщо після підвищення тарифів на газ з 1 квітня, українці сприяли встановленню приладів обліку, то після зниження майже удвічі норм споживання, стали відмовлятися від лічильників.

«Зараз люди дуже часто відмовляються від встановлення лічильників. Не пускають до квартири наших співробітників, пишуть відмови від приладів обліку, а деякі навіть ламають встановлені лічильники – все для того, щоб перейти на знижені норми споживання, платити за якими населенню тепер більш вигідно, ніж за реально спожитий ресурс», – розповів заступник голови правління ПАТ «Київоблгаз» Дмитро Новицький.

Газова математика

У споживача є два варіанти установки лічильника: він може його купити і оплатити установку за свій рахунок, а може безкоштовно – за рахунок газорозподільної компанії. Згідно ст. 4 закону «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», право встановлювати прилади обліку мають обл – і міськгази, а також компанії, які отримали спеціальні дозволи на проведення таких робіт – так звані метрологічні служби.

Проте насправді, навіть якщо споживач не готовий відразу ж придбати лічильник і оплатити його монтаж, безкоштовно він його все одно не отримає. Після написання абонентом відповідної заяви, співробітники облгазу встановлять прилад обліку, однак платити за нього доведеться в розстрочку – щомісяця на це в тарифі буде закладатися додатково від 0,5 до 2 гривень. При цьому у споживача немає можливості довідатися, коли ж він виплатить повну вартість лічильника.

«Де гарантія, що при нашій закритості структури тарифу, що з споживача не візьмуть подвійну-потрійну ціну при закладанні вартості в тариф?» – задався питанням екс-міністр з питань ЖКГ, голова Спілки співвласників багатоквартирних будинків Олексій Кучеренко.

Експерименти на людях

Експерти запевняють, що в разі дотримання норм законодавства газорозподільними компаніями, уряд має готуватися до соціальних бунтів.

«Останні 10 років облгази захищали свої інвестпрограми. Їх зобов’язували включати у їхню структуру витрати на установку лічильників. Тепер, виходить, споживач винен, що цього не робилося? Ставлять експерименти над людьми, які для влади погано закінчаться», – упевнений Олексій Кучеренко.

Голова Спілки співвласників багатоквартирних будинків України також зазначив, що, за його даними, без газу вже в наступному році можуть залишитися 340 тис. українських домогосподарств.

«Ми чекаємо від уряду роз’яснень, що нам робити в січні. Адже ми розуміємо, що в країні високий рівень соціальної напруженості і відключати цілі будинки – тільки сприяти підвищенню цього рівня. З іншого боку, – ми не можемо порушувати закон», – заявив Дмитро Новицький.

Він додав, що відключити одного споживача, який не побажав встановити прилад обліку, можливо. «Якщо, наприклад, весь будинок перейшов на лічильники, а одна квартира – ні, ми можемо провести роботи з перекриття газу одній квартирі і перемонтувати газопостачання в обхід такого абонента, але це – дороге задоволення», – уточнив він.

За матеріалами: Finance.ua

(10)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.