Як Пилип Орлик пов’язаний з Дубном

Історія: Чому дубенчани пишаються Пилипом Орликом
5 квітня виповнилась 310-та річниця від дня створення першої Конституції в Україні, автором якої був видатний український державний, політичний і військовий діяч, гетьман України Пилип Орлик. Відомо, що в 1710 р. він створює «Угоди та Конституційні права і вольності Війська Запорозького» – домовленості з отаманом і військом запорожців. Це був значимий цінний документ в історії становлення української державності, відомий як «Конституція Пилипа Орлика» – перша українська та одна із перших європейських конституцій.
Конституція обмежувала привілеї гетьмана та отамана, козаки мали рівні права, зберігаючи при цьому окремий статус запорожців. Крім того, вона передбачала політичну незалежність України від Московії та розвиток незалежної української Церкви.

Ми, дубенчани, пишаємося цією непересічною особистістю, адже в 2008 р., з нагоди 15-річчя створення Державного історико-культурного заповідника м. Дубна, працівниками установи та львівськими митцями було відкрито меморіальну дошку гетьманам Іванові Мазепі та Пилипу Орлику. Ще в 1705-1706 рр. на зимових квартирах у Дубенському замку перебував із шістьма тисячами козаків тодішній гетьман України Іван Мазепа, а також його писар і вірний соратник Пилип Орлик. Саме тоді, заручившись протекцією княгині Ганської і за допомогою Орлика, Мазепа вперше провів письмові переговори із королем Швеції Карлом XII. Можливо якраз у Дубенському замку майбутній гетьман України виношував плани щодо створення такого надважливого історичного документу для України.

Володіючи витонченим розумом і дипломатичним хистом, маючи вишукані манери та незрівнянний стиль публіциста, Пилип Орлик не міг не викликати захоплення в європейської політичної еліти. Головною метою свого життя гетьман Орлик вбачав незалежність та єдність України, мир, розвиток і благополуччя своєї рідної держави.

Юлія Мацюк – відділ історії ДІКЗ м. Дубна

 

(228)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.