Що хотів сказати Янукович?

інтервюЯкі головні ідеї хотів донести Віктор Янукович у своєму інтерв’ю? Чому він вирішив поспілкуватися з медіа саме зараз? Чи змінилася його риторика за останні півтора роки?

Політологи прокоментували ВВС Україна нову появу усуненого президента України в інформаційному просторі.

Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій: мета інтерв’ю – нагадати як «краще жилося при Януковичу»

Ключові тези інтерв’ю Януковича стосуються того, що він начебто не був прибічником силового розгону Майдану і наказу про силові дії не давав. Поява самого інтерв’ю пов’язана з поданням до Конституційного суду законопроекту про позбавлення його звання президента, адже там ідеться про злочинні дії.

Думаю, Віктор Янукович поступово буде дедалі більше з’являтися в інформаційному просторі для того, щоб на тлі сьогоднішньої економічної кризи і падіння рівня життя нагадати, як «краще жилося при Януковичу». Ще одна мета інтерв’ю – підштовхувати лідерів так званих «ДНР/ЛНР» до поступок. Москва дає їм сигнал про те, що бойовиків і людей війни, які сьогодні тримають там владу, можуть замінити на старих перевірених донецьких кадрів.

Загалом можна говорити про те, що від часу останньої появи Віктор Янукович став більш впевненим. Оговтався від шоку.Тим більше, якби у нової української влади були якісь серйозні успіхи, у Януковича було би менше впевненості і навряд чи його б випускали в ефір. Але труднощі України, ситуація з нинішнім реформаторським хаосом додають йому впевненості. Він вже не відчуває себе у стані принизливої поразки, як під час першої прес-конференції у Ростові, коли ламав олівці.

Однак навряд чи про нього можна говорити як про самостійну фігуру. Як він може бути самостійним, якщо він утік до Росії, і Росія фактично опікується його долею? На сьогодні Росія не поспішає з тим, аби списати Януковича в політичний архів. Навпаки, чим більше буде провалів у української влади, тим більше будуть «виштовхувати» Януковича в інформаційний простір, щоб показати, насамперед міжнародній спільноті, що Майдан не вирішує проблеми України.

Водночас, хоча українці й не готові якось по-новому сприймати Януковича, хоча певна ностальгія за часами його президентства у декого може виникати. Однак головна аудиторія цього інтерв’ю – все ж міжнародна спільнота та Захід.

Олексій Гарань, професор політології Національного університету «Києво-Могилянська академія»: Янукович нервував

Думаю, зараз Росія просто випустила Януковича напередодні чергових переговорів Тристоронньої групи та зустрічі у «нормандському форматі», щоб показати: ось є Янукович, а Росія не причетна до конфлікту на Донбасі. Однак дуже помітно було те, наскільки він починав нервувати, коли журналіст ставив незручні запитання. Видно, що насправді Янукович перебуває не в дуже гарному стані. Проявлялася дуже нервова реакція на більшість запитань, хоча спочатку він намагався бути стриманим.

Взагалі, не варто приділяти надто багато уваги цьому інтерв’ю і намагатися його якось проаналізувати. Янукович просто висловлює те, що йому говорять. Просто іноді він робить це впевнено, а іноді – явно нервуючи. Віктор Янукович – повністю несамостійна політична фігура. Він робить те, що йому кажуть. Насправді він втратив підтримку навіть на Донбасі, де його втечу розцінили як зраду. Так що Янукович зараз не має підтримки ніде.

янукович

Володимир Фесенко, директор центру досліджень «Пента»: Янукович потренувався складати мемуари

Я не бачу жодних політичних меседжів у інтерв’ю Януковича. Воно стало для нього своєрідним тренуванням перед написанням мемуарів. Вважаю, що це інтерв’ю не має жодного політичного значення для України й українців. Можливо, воно має якесь значення для самого Януковича. Безумовно, до нього існує інтерес у журналістів, зокрема й західних, адже ця постать пов’язана з дуже драматичними подіями Майдану. Віктор Янукович знає певні таємниці, але розкривати їх не буде. Наприклад, про ситуацію з убивствами на Майдані або з його втечею з Києва. Є ще таємниця подій жовтня-листопада 2013 року, коли він різко змінив позицію щодо підписання угоди про асоціацію з ЄС – після зустрічей із Путіним. Але навряд чи Янукович буде про це розповідати, адже це або не вигідно йому самому, або ж не вигідно Росії, і він розуміє, що не можна про це говорити.

Тож доки журналісти не зрозуміють, що Янукович – «пустишка», і ніяких таємниць він розкривати не буде, доти до нього існуватиме певний інтерес. Але шукати зараз якісь політичні сигнали від нього – марна справа.

Ймовірно, Янукович і хоче якісь меседжі надсилати, але на що ця людина впливає?

Я не дотримуюсь навіть тієї версії, що Янукович є знаряддям Путіна. Він був таким знаряддям навесні минулого року, поки в Україні не було легітимного президента. Тоді вся країна напружувалася, коли анонсували чергові прес-конференції Януковича, адже були побоювання, що він заявить про повернення в Україну – а зробити це він міг лише на російських танках (Росія заперечує втручання у конфлікт на Сході України. – Ред.).

Зараз цієї загрози немає. Більше за те – Путін не буде повертати Януковича в Україну. Він не потрібен навіть на Донбасі. Якби Янукович був там потрібен у статусі якогось політичного керівника, він би давно став президентом якоїсь «Новоросії». Але цього не сталося і цього не буде. Путін ставиться до Януковича з презирством і не довіряє йому. Після того, як Путін визнав президентом Порошенка, Янукович перетворився лише на експонат у музеї новітньої української історії.

(16)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.