Проблеми Ікви є не місцевими, а національними*

Олег Щупко: «Формування екологічної культури та відповідальності є вкрай необхідним»
Хрінницьке водосховище, Іква – окраса місцевості, місце відпочинку багатьох. Річка протікає через два райони нашого виборчого округу – Дубенський та Млинівський. Але, на жаль, останнім часом її привабливість зменшилась. Декілька років тому активісти забили на сполох – у водоймі неможливо купатись, задихається риба. Річка була на межі екологічної катастрофи.
І хоча проблеми забруднення Ікви починаються ще з Тернопільщини, не секрет, що значно на воду впливають дубенські очисні. У Кременці очисні споруди не функціонують. Дубенські ж – будувались у минулому столітті і не розраховані на таку кількість населення. А тому в річку потрапляють неочищені стоки. Та від нечистот змінюється не лише колір, забарвлення води, але і її зарослість. У водойму потрапляє чимало хімікатів, які є складниками мийних засобів, а до них чутливі річкові рослини. Від фосфатів активно ростуть водорості. Окрім того, у воду потрапляють стоки з місцевого сирзаводу, оскільки рідкі відходи підприємства спрямовують у центральну каналізацію. Відомі й випадки, коли дубенчани напряму зливали нечистоти в Ікву. Рік тому дослідження спеціалістів Рівненського обласного лабораторного центру МОЗ України показали перевищення вмісту кишкової палички в річці в 14 разів. Вважаю, що формування екологічної культури та відповідальності є вкрай необхідним у цій ситуації. А для «стимулювання» людей слід прийняти нормативно-правові акти. Ще потрібно закріпити на законодавчому рівні питання локальних очисних споруд на кожному підприємстві. Тобто, організації перед запуском виробництва мають влаштувати в себе місцеві споруди, які б частково очищали стічні води. Таким чином вдасться зменшити забруднення води як з господарсько-побутової сторони, так і з промислової галузі. Також погоджуюсь з науковцями, які раніше рекомендували не реконструювати дубенські очисні споруди, а будувати нові. Очевидно, що для цього треба мільйони, але слід шукати інвесторів та залучати грантові кошти, звертатись до природоохоронного фонду. Іква є притокою Стиру, що належить до басейну Дніпра, а це означає, що проблема не місцева, а національна.
Не можна не зазначити про вплив сміттєзвалища міста. Як відомо полігон побутових твердих відходів розташований за кілька сотень метрів від річки. Попри те, що сміття напряму не потрапляє у водойму, вплив відбувається через ґрунтові води. Небезпечні речовини та бактерії просочуються у ґрунт, потрапляють у повітря та води, отруюючи життя за кілометри від звалища.
В цілому й на екологічну ситуацію регіону впливають і пестициди. Найбільше їх застосовують підприємці та фірми, діяльність яких в основному полягає в обробітку землі. Їх у повсякденному житті використовують і місцеві жителі. Прикро те, що ані продаж, ані їхнє використання не контролюється належним чином. Тому за необхідне вважаю контроль за використанням пестицидів встановити на законодавчому рівні.
На даний момент бюджет по екології виконано на 17% від заданої потреби, а загальний дефіцит бюджету перевищує 50 млрд доларів, що призвело до збільшення зовнішнього боргу. В разі обрання мене депутатом Верховної Ради працюватиму над вирішення цього питання.

Олег Щупко 

(291)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.