Очільниця новоствореної громади розповіла про дефіцит у бюджеті та перспективи

Голова Вербської громади Каміла Котвінська: «Треба дивитися не туди, куди впала шайба…, а туди, куди вона збирається летіти»
Улюблений афоризм спеціалістів із питань децентралізації Канади: «Треба дивитися не туди, куди впала шайба, а туди, куди вона збирається летіти!» – так характеризує підхід до розвитку ОТГ, який застосовує в управлінні, голова громади Каміла Котвінська.
Камілу Котвінську обрали у Вербській громаді беззаперечною більшістю. Інтерес до територіальної громади викликаний тим, що вона на старті свого розвитку. Об’єднали дві сільради – Вербську та Стовпецьку – так нещодавно утворилася нова громада, куди увійшли дев’ять сіл, в межах 4700 жителів. Громада невелика. Але чи спроможна до економічного процвітання? І як оцінює теперішнє та майбутнє громади новообрана голова Каміла Котвінська, яка в новорічній вітальній листівці повідомила жителів громади про дефіцит у бюджеті на 2021 рік у сумі 7 млн грн. Про виклики та реальні перспективи розпитали в очільниці.
–        Якщо говорити про дефіцит у бюджеті, то він набагато більший, аніж 7 млн, – роздумує Каміла Котвінська – Пообіцяла людям під час виборчих перегонів, що буду відкрита і що між нами буде діалог та прозорість. Річ у тому, що в громади дуже багато проблем. Елементарна відсутність сміттєвого полігону, щоб могли розв’язати питання вивозу сміття. Відповідно потрібно виготовити проектно-кошторисну документацію, яку до нас ніхто й не намагався зробити. Потрібно залучати декілька мільйонів гривень для облаштування полігону для захоронення побутових відходів… І так у всіх сферах: відсутнє повноцінне комунальне підприємство для обслуговування потреб громади: прибирання, навіть очищення доріг від снігу, посипання тротуарів тощо, відсутні елементарні інфраструктурні об’єкти для забезпечення потреб громади. Автошлях Верба-Онишківці, напрям до Стовпця – давно потребує капітального ремонту. Дорога державного значення і її має ремонтувати держава, ми розпочали клопотання для вирішення цього питання. Але наявність проблем – не означає, що в нас все так погано і безперспективно. Ми починаємо з нуля, новими силами, а головне – з бажанням та вірою в майбутнє!
–        То все ж, як вирішувалися питання щодо 7 млн?
–        Така сума при підрахунках та плануванні бюджету громади на 2021 рік, виникла з потреби фінансування виплати зарплат штатним працівникам закладів, які ми прийняли на баланс: районних терцентру, ДЮСШ, дитячої музшколи, будинку учнівської молоді, Вербської дитячої музшколи, станції юних туристів та матеріальної допомоги на лікування. Звісно ж мене звинуватили в тому, що я бездумно прийняла на баланс установи, які обслуговували цілий район і були в той час юридично зареєстровані у Вербі. Моє рішення обґрунтоване з погляду на перспективу розвитку, з погляду – куди має йти громада, яким шляхом? Отже, 7 млн – це дефіцит з урахуванням фінансування зарплат штатним працівникам цих закладів. До речі, ми успішно вирішили питання нестачі коштів на захищені статті й тепер маємо в громаді спортшколу, терцентр, музичну школу, будинок учнівської молоді, станцію юних туристів, які тепер надають послуги не лише Вербській громаді, а й іншим громадам, з якими и провели перемовини і отримуватимемо субвенції. Тобто наша новостворена громада спроможна надавати послуги іншим громадам і наповнювати власний бюджет. У той час податки з фізичних осіб залишаються в нашому бюджеті.
–        Розв’язували питання через скорочення штату?
–        Не скорочення, а приведення у відповідність. Адже ми розуміємо, що заклади мали районний статус і обслуговували жителів цілого Дубенського району. Привели штат закладів відповідно до потреб населення, яке обслуговується. І закривати такі заклади не націлені. Навпаки, плануємо розвивати. Вважаю, що зобов’язана діяти з огляду на перспективи розвитку. А Вербська громада має куди йти та може розвиватися.
–        Щодо районної ДЮСШ у засобах масової інформації йшлося про скорочення тренерського штату утричі, отже про зменшення можливостей для розвитку молоді. Та й доля тренерів під питанням.
–        На момент, коли ми приймали на баланс районну ДЮСШ, в штаті було 17 тренерів. На сьогодні залишилося 11 тренерів у штаті та директор. Наша громада надаватиме послуги декільком громадам, про що ми провели перемовини. А декілька громад запросили тренерів до співпраці, не укладаючи договору з Вербською сільрадою. Ми могли, наприклад, створити спортивні секції в умовах позашкільних гуртків, але тоді тренер втрачає статус і прирівнений до керівника гуртка. Треба зауважити, що у Вербі розвивається гирьовий спорт, футбол, вільна боротьба. Дітей тренують майстри своєї справи, а серед вербської молоді чимало чемпіонів всеукраїнського та міжнародного рівня. Моє завдання – зберегти можливості. Мало того, плануємо розвивати спортшколу і створювати можливості для співпраці з іншими громадами.
        А як з підтримкою з боку держави на старті?
–        На старті маємо законодавчі вказівки, методичну підтримку і реалії – скорочення освітньої субвенції та невеличку дотацію на розвиток від держави…
–        Невтішно. Зменшення освітньої субвенції не ставить під загрозу існування шкіл у селах Білогородка чи Стовпець і створення натомість опорної школи для оптимізації витрат громади на освіту?
–        Звісно ж ні. Ми не плануємо закривати школи. Адже в перспективі нам потім доведеться їх знову створювати. Ми ж маємо намір розвивати громаду? А, отже, за розвитком вбачаємо приріст населення і потребу закладах освіти.
–        А щодо перспектив розвитку, які перспективи вбачаєте?
–        Першочергово, створивши громаду, ми сьогодні працюємо над тим, щоб розробити стратегічний план розвитку громади. До його побудови залучаємо консультантів із питань макроекономіки. Стратегія – це близькі та далекі перспективи розвитку. Потрібно здійснити інвентаризацію земель, всіх будівель комунальної власності, розробити чіткий інфраструктурний план, розробити інвестиційну мапу громади. На цей час наша команда над цим працює. І вже ведемо переговори з інвестиційними фондами, компаніями, навіть міжнародними. Вербська громада має, на мою думку, високий потенціал для розвитку, адже через громаду проходять міжнародні автошляхи, залізнична колія. А це логістика! Окрім, всього маємо можливість співпраці і партнерства з Дубенським історико-культурним заповідником і включення Вербської громади до міжнародного туристичного маршруту. Мрію створити громаду, в яку забажають переїжджати на постійне місце проживання спеціалісти різних галузей і де залишиться молодь.
–        А найближчі, реальні перспективи змін, які плануєте реалізувати в цьому році?
–        У найближчій перспективі терміново потрібно розв’язати питання створення багатофункціонального комунального підприємства. Жителям громади має бути комфортно. Вирішити питання стихійних сміттєзвалищ, прибирання кладовищ, вулиць, узбіч, благоустрою. Незабаром у нас запрацює ЦНАП. Плануємо створити місцеву, добровільну пожежну бригаду. Веду перемовини з ЮНЕСКО про донорський пожежний автомобіль. Маю таку можливість, бо маю статус члена ЮНЕСКО в Україні. До слова, ЮНЕСКО домовляємося про медичне обладнання для створення повноцінного терапевтичного відділення, покращення можливостей діагностичних послуг у громаді. Деякі проекти не на часі через низьку фінансову спроможність.
–        Каміло Вікторівно, Ви прийшли в громаду без досвіду у сфері державного управління. Враховуючи новизну діяльності, невеликий досвід та умови роботи, викликані економічною кризою в країні, чи не з’являлося відчуття невпевненості?
–        Якщо беру на себе відповідальність, то стараюся робити справу успішно і доводити все до завершення. Невпевненості немає. Розумію, що успішна громада – економічно сильна громада, де є робочі місця, де люди мають можливість розвиватися, де молодь має можливість будувати своє майбутнє. А тому, знаючи напевне, що Вербська громада має всі можливості для успіху, впевнена, що все вдасться! Запрошую усіх жителів до співпраці!

(946)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.