Коли не потрібен дозвіл на поїздку дитини за кордон

Що треба знати дубенчанам про оформлення дозволу на виїзд дитини одним із батьків
Законодавством України передбачено право особи на вільне пересування, зокрема, виїзд за кордон. Однак дитина, яка не досягла шістнадцяти років, може виїхати з України лише за згодою батьків (усиновлювачів), опікунів і в їхньому супроводі чи супроводі осіб, уповноважених ними.
Таким чином, якщо дитина виїжджає за кордон тільки з одним з батьків, попередньо необхідно отримати нотаріально засвідчену згоду другого з батьків на перетин кордону. У такій згоді зазначається держава прямування та період перебування за кордоном. Тобто, для кожного виїзду дитини за кордон, той з батьків, який залишається в Україні, повинен надати нотаріально посвідчену згоду (крім випадків, коли метою поїздки є лікування, навчання, спілкування з родичами і т.д.).
Виїхати з України без необхідності отримувати нотаріально посвідчену згоду другого з батьків можна в наступних випадках:

 • якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства;
 • якщо в закордонному паспорті особи, з якою дитина виїжджає, або у проїзному документі самої дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік в дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.

Також непотрібно отримання вищеназваної згоди при пред’явленні:

 • довідки про наявність заборгованості по сплаті аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці (довідка видається виконавчою службою або приватним виконавцем);
 • свідоцтва про смерть другого з батьків;
 • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
 • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
 • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
 • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
 • довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;
 • свідоцтва про народження дитини, виданого компетентним органом іноземної держави, що не містить відомостей про батька дитини, легалізованого або засвідченого апостилем, а також без будь-якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України;
 • в разі тимчасового виїзду з України на термін до одного місяця при пред’явленні рішення суду або органу опіки та піклування або їх копій, завірених нотаріально або органом, який їх видав, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з одним з батьків, який має намір виїхати з дитиною або який нотаріальною згодою уповноважив на це інших осіб;
 • в разі тимчасового виїзду з України на термін до одного місяця і більше дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на захворювання, передбаченими частиною п’ятою статті 157 Сімейного кодексу України, при пред’явленні таких документів або їх копій, завірених нотаріально або органом, який їх видав:
 • довідки, виданої органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем, про наявність заборгованості по сплаті аліментів (у разі, якщо сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за три місяці);
 • документа, виданого лікувально-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленою Міністерством охорони здоров’я України (в разі, якщо сума заборгованості по аліментах складає понад три місяці, але не більше чотирьох місяців).

Однак, більш частими є випадки, коли для виїзду дитини за кордон все-таки необхідно отримати згоду другого з батьків. І трапляються випадки, коли інший з батьків не бажає її надавати. У такому випадку, необхідно звернутися в суд з позовом про дозвіл на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітньої дитини.
У разі, коли планується не тимчасовий або періодичний виїзд за межі України, а виїзд на постійне місце проживання, необхідно звернутися в територіальний орган Державної міграційної служби. Заява розглядатиметься протягом трьох місяців з дати подачі документів, а про прийняте рішення заявнику буде повідомлено в письмовому вигляді. У разі прийняття позитивного рішення, дозвіл на виїзд на постійне місце проживання буде діяти протягом шести місяців.
Якщо виїзд на постійне місце проживання планується тільки з одним з батьків, в пакет документів доведеться додати також нотаріально посвідчену згоду другого з батьків, який залишається в Україні. Якщо другий з батьків відмовляється від надання такої згоди, доведеться звертатися до суду.
Додатково повідомляємо, що при виникненні додаткових запитань та необхідності більш детальних роз’яснень законодавства, Ви маєте можливість зателефонувати за номерами телефонів: (03656) 2-10-08, (098) 815-07-37, (099) 938-25-83 з понеділка по п’ятницю з 9 до 18 год, оскільки на період запровадження карантину з метою протидії поширенню коронавірусу COVID-19 в Україні прийом громадян здійснюється в телефонному режимі. Адреса відділу «Дубенське бюро правової допомоги» для листування: м. Дубно, вул. Грушевського, 134, каб. 212, 213, електронна пошта: dubenske@legalaid.rv.ua.
Також повідомляємо, що Ви маєте можливість отримати правову консультацію, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним телефоном 0 800 213 103, або інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua.
Анатолій Андріюк,
начальник відділу «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

(151)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.