Сільське господарство Дубенщини нарощує виробництво

ранні зернові урожай молотьбаНа Дубенщині краще розвивається рослинництво в порівнянні з тваринництвом

Напередодні дня працівників сільського господарства начальник відділу АПР Тетяна Ковальчук підсумувала роботу аграрного сектору Дубенського району за 10 місяців 2016 року:

Попри всі природні та економічні негаразди результати роботи агропромислового комплексу району за 10 місяців 2016 року є позитивними. Так,  валової продукції сільського господарства за цей період вироблено на суму 136,4 млн. грн., що становить 112 відсотків до минулорічного показника. Із загальної кількості валової продукції 90 відсотків припадає на рослинницьку галузь. За темпами росту виробництва валової продукції Дубенщина займає 7 місце серед районів області. За питомою вагою виробленої сільськогосподарської продукції район на 4 місці.

Агропромисловий комплекс району – це  73,8 тис. га сільськогосподарських угідь, з яких 58,7 тис. га – рілля. Упродовж 10 років в районі орендують землю 2 великих агрохолдинги: ТОВ «БіоАгро» та компанія УкрЛандФармінг. Ними створено в районі 4 господарства, які мають в оренді 12 тис. га ріллі. Якраз ці господарства диктують аграрну політику району, формують структуру посівних площ та в значній мірі впливають на рівень виробництва валової продукції. Прикро, що орендуючи велику кількість ріллі, агрохолдинги повністю відмовилися від тваринницької галузі.

На даний час тваринництвом займаються лише 8 господарств, які за останні роки з ряду об’єктивних і суб’єктивних причин, значно скоротили поголів’я тварин, а відповідно зменшили виробництво тваринницької продукції.

В структурі посівних площ району 50 відсотків займають зернові культури, 30-35 відсотків – технічні культури.

Серед зернових культур останніми роками значні площі (35-40 %) займає зернова кукурудза, висока врожайність якої дає змогу отримувати великі валові збори зерна. Це культура, на якій робиться бізнес в аграрному секторі. Зернова кукурудза нинішнього року займає в районі 3855 га, це майже у два рази менше ніж торік. Разом з тим урожайність кукурудзи нинішнього року майже на 30 центнерів вища ніж попереднього.

Найбільшими виробниками зерна в районі є підприємства: ТОВ «Волинь-край», ТОВ «Дубенський край», ТОВ «Райз-Захід», ТОВ «Агро-класік», СВК ім. Л.Українки, ПрАТ «Райз-Максимко», СВК «Нива».

Серед технічних культур масовості набирає соя, площа під якою зростає з року в рік. В нинішньому році під цією культурою зайнято 6,8 тис. га. На території району культивується не традиційна для нашої зони культура – соняшник.

Щорічно на площі 2-2,5 тис. га вирощується в районі ріпак. Культура досить вибаглива, затратна, але дає стабільний врожай і високі прибутки підприємствам, які його вирощують.

Якщо рослинницька галузь в районі добре розвивається і є прибутковою для сільгосппідприємств, то галузь тваринництва повністю залежить від ринкової ситуації на тваринницьку продукцію.

В  даний час відсутні будь-які економічні стимули для сільськогосподарських підприємств щодо ьозбереження та нарощування поголів’я худоби. Низькі закупівельні ціни на тваринницьку продукцію, відсутність стабільних ринків збуту, висока собівартість продукції, а відповідно збитковість галузі, стали основними причинами, які призвели до різкого скорочення поголів’я худоби. Правда, в нинішньому році вдалося призупинити спад поголів’я як ВРХ, так і свиней.

Станом на 1 листопада 2016 року поголів’я ВРХ нараховує 3802 голови, що більше проти відповідного періоду минулого року на 84 голови. Поголів’я корів скоротилося на 48 голів і нараховує 1328 голів. Поголів’я свиней  зросло до рівня минулого року на 321 голову і нараховує  2884 голови.

Тваринництво в районі тримається на ентузіазмі керівників кількох підприємств. Так, 65 відсотків наявного поголів’я ВРХ утримується у двох підприємствах: СВК ім. Л.Українки та СВК «Нива». Тваринництво може бути перспективною та рентабельною галуззю в разі наявності дієвої державної підтримки.

Важливою підтримкою для селян є орендна плата, що виплачується орендарями земельних часток-паїв. В 2015 році  селяни Дубенщини отримали 38,1 млн. гривень орендної плати. В 2016 році орендна плата нарахована в сумі 41,7 млн. грн., і виплата її уже завершується.

Сільгосппідприємства району вже подбали про те, щоб і в наступному році Україна була з добрим врожаєм. На площі 7,5 тис. га посіяно озимі зернові культури, з яких 90 відсотків  озима пшениця – основна продовольча культура.

Крім того, на площі 2,9 тис. га  сільгосппідприємства вирощуватимуть озимий ріпак, завдяки цій прибутковій культурі багато господарств останніми роками мали можливість оновити або поповнити технічний парк.

(336)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.