Що очікувати жителям Рівненщини від медичної реформи

Екс-віце-прем’єр-міністр з питань євроінтеграції розповів про переваги медреформи у Дубні
Громадська організація «Центр UA» організувала Всеукраїнський тур «ЗміниТИ»: взаємодія заради змін». В рамках туру представники ГО організовують зустрічі з представниками медицини обласних центрів, міст та районів. Побували і на Дубенщині. Зустріч за участю представників галузі охорони здоров’я району та міста, активних громадян Дубна, відбулася 2 червня у залі засідань райдержадміністрації.
Під час зустрічі детально обговорювали переваги та проблеми пов’язані з провадженням медичної реформи. Голова «Центр UA» Олег Рибачук (Голова Секретаріату Президента України у 2005-2006 році) розповів, що тур Всеукраїнський тур «ЗміниТИ: взаємодія заради змін» громадська організація проводить спільно з експертами коаліції Реанімаційний Пакет Реформ та представниками Міністерства охорони здоров’я з метою залучення думки працівників медичної галузі та населення до розробки законодавства по впровадженню медичної реформи.
Про основні зміни, які запровадять в Україні в рамках медичної реформи охорони здоров’я розповідав експерт з медичної реформи Реанімаційного пакету реформ, фаховий лікар Олександр Ябчанка. Зокрема, як реформа системи охорони здоров’я буде впроваджена в житті громадян на рівні міст та об’єднаних територіальних громад, якщо парламент підтримає законопроект.

Повністю на нову модель (страхову) фінансування галузь охорони здоров’я України перейде за три роки і за концепцією це дозволить забезпечити якісний рівень медичного обслуговування та захисту всіх громадян. Громадяни платять податки, а держава з зібраних коштів сплачує адресні страхові виплати лікарям, до яких ці громадяни йдуть. На практиці з середини 2017 року кожен українець зможе обрати собі сімейного лікаря, терапевта чи педіатра для дитини (на першому етапі реформа стосуватиметься лише первинної ланки).
Перевагою звичайно ж є і те, що прописки українцю для цього не потрібно, так як і не обов’язковим є офіційне працевлаштування (якщо людина навіть отримує зарплату в конверті, вона все одно сплачує 20% ПДВ з будь-якої своєї купівлі). Громадянину просто треба буде обрати сімейного лікаря, якому б він найбільше довіряв і заповнити декларацію, укласти договір. Національна служба здоров’я України перераховуватиме на заклад, де цей лікар працює весь страховий бюджет, передбачений на підтримку окремого громадянина. А українці отримуватимуть гарантований безкоштовний пакет послуг . Завданням сімейного лікаря буде діагностувати захворювання на ранніх стадіях та знайти спеціаліста, який вирішить проблему зі здоров’ям пацієнта. Олександр Ябчанка зазначив, що так буде, доки не реформа не відбудеться на всіх рівнях галузі охорони здоров’я і не запрацює на всіх рівнях галузі охорони здоров’я. Так, у 2018 році реформа відбудеться і на рівні вторинної ланки (лікарень).
Обіцяють переваги і для самих медиків, зарплатня яких може бути значно достойнішою. Сімейний лікар отримуватиме зарплатню відповідно до кількості пацієнтів, які уклали з ним договір.
Бюджетні лікарняні заклади реорганізовують у неприбуткові підприємства, що дасть можливість керівництву господарським шляхом вирішувати бюджетні питання, в тому числі визначати зарплатню лікарям. Українці зможуть користуватися страховкою і гарантованим пакетом послуг, заключивши договір навіть з лікарем, який практикує в приватній клініці. Також лікарі зможуть оформлятися як фізичні особи-підприємці.
Прогнозують, що реформа з часом докорінно вирішить проблему забезпечення населення якісною медициною. Лікарі та лікарні отримають можливість організовувати свою роботу автономно, без вказівок зверху, які користувалися застарілими нормативами 50-річної давності та конкуруватимуть, будучи зацікавленими привабити побільше пацієнтів.
Будь-які тарифи страхових виплат, можливість співоплати та інше встановлюватиме Національна служба України. Тарифи будуть однаковими для всіх. Саме НСЗУ платитиме сімейному лікарю тариф за кожного, хто обрав його своїм лікарем. Люди ж обиратимуть самі для себе лікаря, і якість послуг. Реформою передбачено, що максимально лікар може обслуговувати 2000 пацієнтів.
Щодо ліків та аналізів, то зараз в державі запускається система «реімбурсації» по трьох великих групах хронічних захворювань, що передбачає безкоштовні ліки та діагностику для громадян. Пацієнт отримуватиме від лікаря рецепт або ж направлення на аналізи. Поки що в програму реімбурсації увійшли бронхіальна астма, діабет другого типу та серцево-судинні захворювання.
Олег Рибачук зазначив на завершення зустрічі, що хоч сьогодні й зустрічається супротив проти запровадження медичної реформи в Україні, але треба визнати, що вона – необхідна. Чи збільшать гарантований пакет послуг – час покаже. Але тоді потрібно буде передбачати ще більше коштів у бюджеті України на видатки у галузі охорони здоров’я. Система фінансування медицини вкрай необхідна. Бо ж усе фінансування, а це в межах 3% від ВВП країни, здебільшого витрачаються я на утримання закладів та виплату зарплатні. Тепер же фінансування буде спрямовуватися безпосередньо на забезпечення гарантованого пакету послуг громадянам України. І хоч як болісно сьогодні сприймається реформа чиновниками, після її остаточного запровадження передбачаються суттєві зміни на користь українців та й самих лікарів.
Довідково. 10 фактів про медреформу

 

(54)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.