Що буде з пам’яткою архітектури у Дубні?

Чи врятують Синагогу у Дубні
Депутати Дубенської міської ради звернулись до колег з області, аби ті передали у власність громади Синагогу XVIII ст., що у Дубні на вул.. Кирила і Мефодія. Будівля входить до Державного історико-культурного заповідника м. Дубно, що в підпорядкуванні Рівненської обласної ради. Пам’ятка архітектури знаходиться у плачевному стані і з кожним днем зазнає все більше руйнувань. Рятувати будівлю готові, але тоді, коли вона буде на балансі міста. Та обласні депутати піддали під сумнів наміри міської ради і наприкінці листопада ухвалили завітати у Дубно з екскурсією. Тоді деякі члени комунальної комісії навіть висловились, що споруду в центрі міста можуть в подальшому продати. Перевірити та переконатись або ж спростували власне бачення вирішили 7 грудня. Цього дня кілька обранців спільно з головою облради Миколою Драганчуком та заступницею голови облдержадміністрації Світланою Богатирчук-Кривко приїхали в Дубно.
Обласні посадовці на власні очі побачили стан Синагоги, її аварійність. Директор державного історико-культурного заповідника Леонід Кічатий розповів, що розроблена проектно-кошторисна документація і заповідник шукає шляхи фінансування, але без допомоги не обійтись. Натомість обласні обранці цікавились кінцевою долею пам’ятки архітектури. Вони можуть передати Синагогу, але якщо знатимуть, що її не продадуть чи просто не знищать. Запевняв у протилежному міський голова Василь Антонюк. Під зустрічі з обласними посадовцями він зазначив, що в будівлі планують влаштувати музей Голокосту. А єврейська община, що відвідувала Дубно цьогоріч у вересні, готова допомогти тоді, коли споруда знаходитиметься у власності міста.
Чи погодяться депутати Рівненської обласної ради на пропозицію міста – буде відомо після сесії облради. А поки чекаємо на рішення – кореспондент Інформаційного порталу м. Дубно поцікавився думкою та прогнозами обласного обранця з Дубна Валерія Гусарука.
«Я думаю, що на профільній комісії комунальної власності обласної ради депутати говоритимуть про це і приймуть рішення передати Синагогу Дубенській міській раді з подальшим облаштуванням музею Голокосту. Я особисто вважаю, що це хороша ідея і її варто підтримати – каже Валерій Миколайович та додає: – Клопототати перед колегами не буду, тому що просив уже за Будинок контрактів (Будинок дітей та молоді). Тоді міська рада обіцяла зробити ремонт і вирішити врешті питання, щоб дубенчани могли урочисто розписуватись у залі церемоній РАЦСу, а не кабінетику. Та до цього часу пари узаконюють шлюб в кабінетику, питання так і не вирішилось. Така байдужість мене розчарувала, а тому просити депутатів не буду».
Хто ж врятує пам’ятку архітектури XVIII ст.. у Дубні? Питання так і лишається без відповіді. Але очевидно, що втрачати Синагогу не можна, її треба вивести з аварійного стану і поступово відновлювати. Якщо це робити місто готове спільно з євреями, то чому цього не робити? Для прикладу, Синагога в Острозі, що в межах 100 км. від Дубна теж стояла роками. Але знайшовся меценат, який вкладає гроші і проводить реставраційні роботи.

(405)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.