Зарплата зросте з січня, а несправедливий перерахунок пенсій можуть переглянути у липні
Народний депутат розповів про реформи та чого слід чекати дубенчанам з наступного року
Народний депутат України Олександр Дехтярчук, перебуваючи на окрузі, традиційно провів прес-конференцію, аби поспілкуватись про події, що відбуваються у Верховній Раді та на теренах Дубенщини. А також з наближенням кінця бюджетного року підвести підсумки діяльності команди.
Розпочали з фінансів
З державного бюджету, за пропозиціями нардепа, на Дубенщину спрямовано майже7 мільйонів 970 тисяч гривень, зокрема 600 тисяч гривень на капітальний ремонт перехрестя вул. Семидубської з вулицями Мирогощанська, Сурмичі і Грушевського (коловий рух на Базарчику); 1 мільйон гривень, що перебуває на рахунку міської ради з липня, спрямують на капітальний ремонт вул. Сурмичі з відновленням тротуару від мосту до вул. Словацького. 75 тисяч витратять на придбання і облаштування комплексу «Пішохідний перехід» з сутінковими датчиками та датчиками руху. Це такі ж пішохідні переходи як на Замковій та на Сурмичах. Дубенський район на розвиток з державної казни цьогоріч, за словами Олександра Дехтярчука, отримає понад 4 мільйони гривень. Серед найбільших сум – трохи більше 700 тисяч, яких не вистачає, для ремонту Рачинської ЗОШ, майже 850 тисяч гривень піде на освітлення вулиць у с. Верба. Схожі проблеми торкнулись с. Мильча та с. Повча, а тому на ремонт або реконструкцію вуличного освітлення в сільради надійде близько 160 тисяч гривень і 409 тисяч відповідно. По півмільйона гривень отримають і ОТГ. Зокрема, Мирогощанська громада на капітальний ремонт будівлі Княгининської школи, Привільненська – на реконструкцію садка у с. Молодаво, а 451 тисячу гривень – Смизька громада для реконструкції будівлі під клуб у с. Шепетин. Також народний депутат розповів про кошти на придбання комп’ютерної техніки у навчальні заклади і бібліотеки Дубенщини. Аби кожна школа та книгозбірня мала ноутбук з державного бюджету виділили без 6 тисяч 800 тисяч гривень.
Депутатська діяльність
Три ключових реформи, які розглядала Верхова Рада ближчими місяцями – це освітня реформа, медична та пенсійна реформа. Ну й звичайно, реформа децентралізації, над якою я працюю 2,5 роки.
«Якщо ми оцінюємо пенсійну реформу, то я дозволю дати собі оцінку діям окремих посадових осіб, навіть міністрів, які на хвилі популізму почали говорити про те, що метою пенсійної реформи є підвищення розміру пенсії. Уточню, Україна, маючи понад 150 мільярдів боргу в пенсійному фонді, стояла перед дуже серйозним вибором: або ми ліквідовуємо пенсійний фонд в Україні ,або ми приймаємо такі складні, але перспективні рішення, які дозволять зберегти пенсійний фонд і окреслять зрозумілі правила гри для роботодавців і всіх працюючих. Вони знімуть можливість ручного управління з боку можновладців. В Україні нараховується близько 11 мільйонів пенсіонерів. З них, якщо проаналізувати, досить значна частина не працювала жодного дня в силу певних обставин, але при цьому отримувала кошти з пенсійного фонду. Як на мене, ця позиція є доволі несправедливою. Тому такі люди з 1 січня 2018 року отримуватимуть не пенсію, а матеріальну соціальну допомогу з державного бюджету. Не за рахунок пенсійних внесків працюючих, а з держбюджету. Розмір такого внеску визначатиметься Кабінетом міністром України. Таким чином вдалось дещо розвантажити пенсійний фонд – повідомив Олександр Дехтярчук. – Друге джерело перерахунків пенсій – збільшення розміру заробітної плати. Кожне підвищення мінімальної зарплати приводитиме до збільшення розміру відрахувань пенсійного фонду. І тепер жоден з політиків не зможе перед виборами маніпулювати підвищенням пенсій на кілька гривень. Схема прямого підвищення пенсії прив’язана до зарплати і прописана в законі».
Збереження пенсійного фонду, на думку народного депутата, необхідне хоча б для того, щоб не кинути на призволяще людей, що пропрацювали і прожили життя. Окрім цього, з 2019 року має запрацювати накопичувальна страхова система. Тобто, ті хто отримують високі зарплати, але не в бюджетних установах, матимуть накопичувальне страхове забезпечення, відраховуватимуть кошти, що ще раз дозволить розвантажити пенсійний фонд. Також з 1 січня забудемо про 15% оподатковування пенсії працюючим пенсіонерам.
До приймальні нардепа надійшли десятки заяв щодо несправедливого перерахунку пенсій, з чим обранець погоджується і пояснює, що все через розмір відрахування. Люди, які виходили на пенсію нещодавно отримали значні перерахунки, так як з їхньої зарплати відраховували або 18, або 21%. Незначне підвищення отримали пенсіонери, що працювали за радянських часів. Тоді працівників, а особливо в колгоспах, не належно оформляли, досить часто записувались трудодні. Депутати уже звернулись до прем’єр-міністра, аби знайти можливість переглянути цю несправедливість. Та змін, якщо дозволить бюджет, слід чекати не раніше липня.
Освітня реформа
Законопроект, за словами Олександра Дехтярчука, за який проголосували, прийнятий на користь навчальних закладів. Він передбачає їхню автономію. Директор школи сам визначатиме кого брати на роботу, кого звільняти, визначатиме бюджет, плануватиме кошторис. Самого ж керівника можна буде обирати на 6 років не більше 2 термінів, а відділи освіти зберігатимуться за бажанням об’єднаних громад. Позашкільні навчальні заклади отримуватимуть державні субвенції, так як втримати позашкілля на місцевому бюджеті – доволі складно. Для освітян також передбачили триразове підвищення зарплати. Найменша ставка вчителя має бути не менше 3 мінімальних заробітних плат. Хоча у 2018 році цього рівня досягнути не можна, оскільки з наступного року уряд підвищуватиме мінімальну зарплату до 3723, а з липня планує чергове підвищення.
«Мені приємно, що в новому проекті бюджету ріст по видатках на освіту збільшено на 20%. В тому числі, зросли й видатки на науку» – каже законодавець.
Окрім цього, вдалось зберегти статус української мови. На 26 році незалежної України з’ясували, що в нашій країні майже третина дітей навчається іноземною мовою, зокрема російською. Завдяки поправці нашої землячки Оксани Білозір чітко врегульовано, що навчання в школі здійснюватиметься українською мовою.
Охорона здоров’я
«Ми ще не маємо цілісної реформи охорони здоров’я. Є лише три закони, але назвати їх реформою рано. Нам потрібно багато зробити, аби створити електронний реєстр усіх пацієнтів, аби лікар реально забажав працювати в сільській місцевості. Тому на зустрічі з Володимиром Гройсманом депутати-мажоритарники, в тому числі і я, наполягали на поетапній реалізації медичної реформи. А саме нововведення не відбудеться з 1 січня, а реалізовуватиметься протягом двох років. Більш оптимістично виглядає законопроект по сільській медицині, ініційований Президентом, який є більш реалістичним. Відповідно до законопроекту, в кожній області буде відібрано в межах 100 амбулаторій, де працюватимуть лікарі сімейного типу і дуже важливо, щоб чимало амбулаторій потрапили саме з нашого округу. А ми маємо для цього всі можливості, тому що саме наш округ є лідером по створенню об’єднаних громад на Рівненщині, яким віддаватимуть перевагу. Амбулаторії будуть укомплектовані первинними засобами, обладнанням, мобільним автомобілем для сімейних лікарів, якісним Інтернетом» – поділився обранець.
Згадали й про поля з штучним покриттям. Їх за підтримки фінансування з місцевого бюджету весною облаштують у Демидівці і Дубні, а уже готова документація на поля в Здолбунові і Радивилові.
Децентралізація
Законопроект про надання статусу об’єднаних громад містам обласного значення без перевиборів було прийнято в першому читанні. До другого читання мають підготувати низку інших речей, наприклад, чи можуть об’єднуватись дві уже створених громад, за якою виборчою системою проводитимуть вибори, якщо об’єднуватиметься сільська громада з міською. Комітетом опрацьовується законопроект про порядок ліквідації районів. Також спростував народний депутат думку, що побутує в сільській місцевості, мовляв, при об’єднанні міської громади з сільською остання втрачає землю. Але це не так, задля збереження територіальної цілісності укладається договір про збереження меж міста і села.
На запитання журналістів про об’єднання громад на Дубенщині Олександр Дехтярчук відповів так:
«Я підтримую всі громади. Але є поняття спроможності об’єднаної територіальної громади. У постанові Кабміну чітко прописано, що це 6200 осіб у громаді. Тараканівська ОТГ нараховує трохи більше 3 тисяч осіб і немає промислового виробництва. А це означає, якщо Тараканів і Рачин не переконають, наприклад, Плоску чи інше село, з яким вони межують, приєднатись, щоб отримати 6 тисяч мешканців – їм буде доволі складно. Набагато краще об’єднуватись громадам, де більше населення. Я б дуже хотів, щоб до Повчі і Миколаївки доєднались Малі Сади і Мильча. Тоді б це була повноцінна об’єднана територіальна громада. Щодо громади Івання і Малих Садів, то думаю, вони цього не хотіли, їм так порадили. Цю ідею краяти Дубенський район маленькими громадами я ніколи не підтримував. В перспективі пройде років 10, 20 і ви побачите, що на території Дубенщини утвориться кілька об’єднаних громад. Я не ділю громад, допомагаю і Мильчі, і Повчі з вуличним освітленням. Але центром бачу Повчу. Громада має навчитись жити громадою Я, до речі, пропонував Повчанській голові поступитись Мильчі центром задля утворення великої громади, але вони повинні вчитись домовлятись».
І за завершення Олександр Дехтярчук зазначив, що примусового об’єднання громад, швидше за все, не буде раніше президентських виборів (травень 2019) або парламентських виборів.
(640)
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію