Запровадили новації щодо аліментів та правил перетину кордону з дитиною

38,4 мільйона гривень аліментів стягнули цьогоріч державні виконавці Рівненської юстиції
38,4 мільйона гривень аліментів стягнули у 2018 році (станом на 27 червня) державні виконавці Рівненської юстиції на користь більше 16 тисяч дітей. З них, у зв’язку із застосуванням до боржників новацій Закону #ЧужихДітейНеБуває – 17,6 мільйона гривень. Для прикладу за аналогічний період (січень-червень) 2017 року було стягнуто 23,6 мільйона гривень аліментів.
– Завдяки прийняттю Закону #ЧужихДітейНеБуває результативність роботи виконавців значно збільшилась. Ми маємо реальний результат від запроваджених дієвих заходів впливу. Діти змогли отримати допомогу, яку не бачили роками, – зазначив начальник Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Микола Станіщук.
За словами заступника начальника ГТУЮ у Рівненській області-начальника Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Рівненській області В’ячеслава Бедикайла, з початку дії законодавчих нововведень з 6 лютого 2018 року державні виконавці винесли 4236 постанов про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України; про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами, у праві користування зброєю та у праві полювання. Складено 386 протоколів про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП, з яких направлено до суду 318. Суди винесли 34 постанови про накладення на боржника стягнення у вигляді суспільно корисних робіт. На даний час боржники відбули і відбувають суспільно-корисні роботи по 13 протоколах. Також видано 40 довідок про наявність заборгованості з виплати аліментів для виїзду за межі України.
Новації другого пакету законодавчих ініціатив #ЧужихДітейНеБуває
У вівторок, 3 липня Верховна Рада прийняла другий пакет законопроектів в рамках ініціативи #ЧужихДітейНеБуває. Він посилює відповідальність за несплату аліментів та запроваджує ще жорсткіші засоби стимулювання батьків до їх сплати.
Серед новацій:
– необхідність для претендентів на керівні державні посади надавати довідку про відсутність боргу та можливість звільнення з держслужби неплатників, які забули про своїх дітей більше, ніж на 12 місяців. Українці, які хочуть увійти до складу Кабінету міністрів, зайняти посади заступників міністра чи посади категорії «А» та «Б», стати прокурором, керівником НАБУ чи членом НАЗК повинні будуть подати довідку про те, що вони не мають боргів перед дітьми більше 6 місяців. Якщо заборгованість чиновника перевищить 12 місяців – це буде підставою для звільнення.
– збільшення мінімальної суми виплат на дитину;
– запровадження системи фінансових санкцій для тих батьків, які не сплачують аліменти своїй дитині більше року – від 20% до 50% від суми боргу;
– запровадження системи автоматизованого арешту коштів боржників;
– збільшення строку суспільно корисних робіт до 460 годин;
– адміністративний арешт до 10 діб для тих, хто ухиляється від суспільно корисних робіт.
– притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які ухиляються від виконання суспільно корисних робіт;
– скорочення з 6 до 4 місяців строку заборгованості для використання всіх обмежень першого закону;
– адміністративна відповідальність за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо спілкування, зустрічей та участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо;
– адміністративна відповідальність за невиконання законних вимог посадових
(службових) осіб органу опіки та піклування;
– звільнення дітей від обов’язку утримувати непрацездатних «горе»-батька або матері у випадку несплати останніми аліментів понад 3 роки;
– усі обмеження першого пакету застосовуватимуться до батьків, які не платять дітям з інвалідністю або тяжко хворим дітям навіть 3 місяці.
За словами Миколи Станіщука, завдання Мін’юсту – не лише стимулювати неплатників аліментів, а й розвивати інститут відповідального батьківства та допомагати добросовісним батькам. Відтак, важливою складовою законопроектів є також наступні новації:
– податкові пільги для батьків, які сумлінно виконують свій батьківський обов’язок, витрачають додаткові кошти на гуртки, навчання, спортивні та будь-які інші секції.
Зараз батьки мають право на податкову знижку, якщо оплачують навчання в українських ВНЗ та спеціальних технічних закладах. Податкова знижка буде поширена на дошкільну, позашкільну і загальну середню освіту в Україні. Тобто пільги отримають батьки, які записали дитину в приватний садок, музичну школу, спортивну секцію або курси вивчення іноземних мов.
– відміна оподаткування аліментів від батьків-нерезидентів.
– Завдяки прийнятим законодавчим ініціативам ми зможемо підвищити мінімальний рівень фінансування дітей, які проживають у неповних родинах та ще більш посилимо відповідальність тих батьків, які не платять аліменти, – зазначив Микола Станіщук. – Разом з тим завдяки відповідним податковим пільгам діятиме й система мотивації для добросовісних батьків, які виховують, піклуються про своїх дітей, дбають про їхній розвиток.
Також законопроекти передбачають допомогу батькам, які доглядають за важкохворими дітьми, зокрема:
– виплату на тяжко хворих дітей, які не визнані в установленому порядку дітьми з інвалідністю, державної допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.
– право на відпустку без збереження заробітної плати для того з батьків, хто доглядає за
важкохворою дитиною.
– зарахування до трудового стажу періоду догляду за важкохворою дитиною.
Нові правила перетину кордону з дитиною
Ще одна дуже важлива новела – дитина зможе виїхати за кордон з тим із батьків, який сумлінно виконує свій батьківський обов’язок. Другий пакет законопроектів #ЧужихДітейНеБуває вводить абсолютно європейську норму, коли той з батьків, з ким проживає дитина, і який не створює перешкод у побаченні з дитиною для другого з батьків, може виїжджати за кордон до одного місяця з дитиною без дозволу другого з батьків для відпочинку, навчання чи участі малечі у спортивних або культурних змаганнях. Однак він зобов’язаний проінформувати про це другого з батьків, який своєчасно і в повному обсязі виконує свої батьківські обов’язки, рекомендованим листом.
– Досить часто надання дозволу для виїзду дитини закордон використовувалось як один із інструментів шантажу одного із батьків по відношенню до другого. Найбільше через такі відносини між батьками страждали діти. Тепер же відповідно до запропонованих змін той з батьків, який проживає з дитиною, може самостійно вирішувати питання тимчасового виїзду дитини за кордон. Самостійно, без інформування другого з батьків, таке рішення може бути прийняте у разі заборгованості зі сплати аліментів понад 4 місяці або заборгованості за 3 місяці для утримання дитини з інвалідністю чи тяжко хворої дитини, – пояснює начальник Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.
Водночас право виїхати ненадовго за межі України з малюком також отримає той з батьків, який не проживає з дитиною. Однак – лише у випадку, коли він належно виконує батьківські обов’язки ( в тому числі є добросовісним платником аліментів). Для цього йому необхідно звернутися рекомендованим листом за наданням нотаріально засвідченої згоди на виїзд дитини за межі України. Якщо такий дозвіл не надано – у 10-денний строк батько- чи мати-прохач має право звернутися до суду із заявою про надання відповідного дозволу.
І ще одна новація: якщо боржник повторно ухилятиметься від виконання рішення про забезпечення права стягувача на побачення з дитиною, державний виконавець:
– накладає на боржника штраф в подвійному розмірі;
– надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення;
– звертається з поданням про тимчасове обмеження боржника у правах покидати територію України до суду;
– виносить постанову про заборону керувати автомобілем;
– вживає інші заходи примусового виконання рішення, передбачені Законом.
Нагадаємо, що в рамках реалізації ініціативи #ЧужихДітейНеБуває Міністерство юстиції відкрило Єдиний реєстр боржників, які мають заборгованість по аліментах. Реєстр знаходиться за посиланням https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors. Він стосується лише тих, хто має заборгованість по виплатах понад 3 місяці. На Рівненщині почали діяти мобільні групи державних виконавців з ліквідації заборгованості зі сплати аліментів і запрацював регіональний штаб з моніторингу та контролю за станом виконання органами державної виконавчої служби рішень про стягнення аліментів.

(298)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.