Як за 50 гривень захистити господарство від африканської чуми
На Дубенщині представник сільськогосподарської програми ООН розповів як попередити зараження АЧС
Проблема африканської чуми свиней вже не перший рік приносить значні збитки підприємствам та господарствам. Це вірусна хвороба, яка абсолютно не шкідлива для людини, проте може позбавити свиней не лише одне господарство, а й цілий регіон. На сьогодні в Україні офіційно зафіксовано 59 випадків захворювання, з яких 28 – свійські тварини, 25 – дикий кабан та 6 інфікованих об’єктів. Саме тому, в рамках проекту технічної допомоги «Підвищення обізнаності про африканську чуму», в наше місто 30 травня завітав Національний медіа-експерт Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Олександр Рєвнівцев. На якій присутні власники сільськогосподарських підприємств та господарств дізналися про особливості захворювання свиней, що робити щоб його уникнути, як діагностувати та як діяти у випадку виявлення інфікованої тварини.
Через цю жахливу хворобу значно скоротилася кількість підприємств, що займаються свинарством. Ігнорування проблеми може призвести до масової гибелі свиней та втрати нашого найкращого українського продукту – сала. Головна небезпека захворювання в тому, що засобів для її профілактики та лікування немає.
«Є лише дві речі в світі, які можуть вбити вірус африканської чуми: перше – це час, якого в нас немає, і другий – це температура. Лише кип’ятіння може вбити вірус. Ми можемо зробити тушонку, таким чином піднявши температурний режим провівши кип’ятіння і вбити вірус. Але ми такі люди, що вареного сала не їмо, а зазвичай закатуємо його в банку, а банка з салом – це бомба сповільненої дії. Ситуація минулого року: спалах, 40 днів карантину, 12 днів інкубаційного періоду – спалах в сусідньому селі. Що там відбувається – ми приїжджаємо, проводимо наші заходи, частину свиней ми забираємо, іншу частину люди ріжуть. Те, що вони порізали ми забрати не можемо, а інфікований продукт закатали в банки і йдуть з ним до кумів чи сватів, певну кількість сала їдять, а всі недоїдки викидають свиням. У такий спосіб через 40 днів у нашого кума спалах хвороби. Стає ще гірше коли ця банка починає курсувати Україною» – пояснює консультант ФАО Олександр Рєвнівцев.
Велика небезпека АЧС в тому, що загибель тварин може проходити без клінічних ознак і її неможливо визначити самостійно. Також лектор розповів, що великий ризик передати свині хворобу через кров чи під час штучного запліднення. Принести в двір хворобу може й сама людина, наприклад, з лісу від дикого кабана. Саме тому Олександр Борисович рекомендує придбати окрему пару взуття, в якому ви будите ходити лише до свиней.
«Я хочу розповісти вам як за 50 грн. вберегтися від африканської чуми свиней. Приїжджаєте додому, берете звичайну пластикову каністру, ріжете її навпіл – у вас вже два корита є, туди кидаєте якусь просту футболку чи штани і заливаєте пляшкою білизни, яка коштує 8 гривень. І на 40 грн. купляєте змінне взуття лише для свиней. Все дуже просто – за 50 грн. ми вирішили проблему з африканською чумою свиней на 90%» – зазначає Олександр Рєвнівцев.
Проблема АЧС – це економічна проблема в нашій країні. Для діагностики цієї хвороби ФАО закупило спеціалізовані прилади, проте, в першу чергу, поширення вірусу залежить від уважного ставлення господарів до своїх свиней та дотримання всіх інструкцій, які Олександр Рєвнівцев детально описав у своїй лекції.
(566)
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію