Як встановити факт народження або смерті на тимчасово окупованій території

Щодо порядку встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України
Виникнення чи припинення прав та обов’язків у осіб пов’язане з настанням певних юридичних фактів та подій. Такими подіями та фактами є, зокрема, народження дитини, усиновлення, укладення шлюбу, смерть тощо.
Відповідні факти та події підтверджуються документами, які видаються уповноваженими органами та установами.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов’язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
На сьогодні актуальним є питання оформлення свідоцтв та реєстрації факту народження або смерті особи на території України, яка законодавчо закріплена як тимчасово окупована, до якої віднесено частину території Донецької, Луганської областей та території Автономної Республіки Крим.
Основою для видачі свідоцтва та реєстрації даних фактів є документи з медичних установ про народження або смерть особи. Оскільки на тимчасово окупованій території відповідні медичні документи оформляються установами, які не перебувають у віданні органів влади України, вони не приймаються на території України.
Відповідно, батьки, законні представники, інші родичі не мають можливості оформити свідоцтво про народження особи або свідоцтво про смерть особи на тимчасово окупованій території України, у зв’язку з чим не можуть реалізувати свої права, які випливають із даних фактів, зокрема зареєструвати місце проживання новонародженого, отримати соціальну допомогу, оформити спадщину на території України тощо.
Щоб зареєструвати факт народження або смерті особи на тимчасово окупованій території необхідно звернутися до суду із заявою про встановлення даного факту.
Заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини.
Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України може бути подана родичами померлого або їхніми представниками.
Вказані заяви подаються до будь-якого суду за межами окупованої території України.
Згідно з пп. 7, 8 ч. 1 ст. 315, ч. 2 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час та факту смерті особи в певний час невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Також слід зазначити, що судовий збір за подання такої заяви до суду не справляється відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір».
Додатково повідомляємо, що при виникненні додаткових запитань та необхідності більш детальних роз’яснень законодавства, Ви маєте можливість зателефонувати за номерами телефонів: (03656) 2-10-08, (098) 815-07-37, (099) 938-25-83 з понеділка по п’ятницю з 9 до 18 год, оскільки на період запровадження карантину з метою протидії поширенню коронавірусу COVID-19 в Україні прийом громадян здійснюється в телефонному режимі. Адреса відділу «Дубенське бюро правової допомоги» для листування: м. Дубно, вул. Грушевського, 134, каб. 212, 213, електронна пошта: [email protected].
Також повідомляємо, що Ви маєте можливість отримати правову консультацію, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним телефоном 0 800 213 103, або інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua.
Анатолій Андріюк,

начальник відділу «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

 

(65)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.