Як вплинути на батьків, що не платять аліменти

До уваги жителів Дубенщини: Нові засоби впливу на батьків, які не платять аліменти
Верховна Рада України 7 грудня 2017 року прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» (далі по тексту – Закон № 2234-VIII), який вступає в силу з 06 лютого 2018 року.
Згідно з Законом № 2234-VIII зміни вносяться до ряду Законів України, серед яких: Кодекс України про адміністративні правопорушення, Сімейний кодекс України, Закони України «Про дорожній рух» та «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадянам України» тощо.
Кардинальні заходи впливу будуть спрямовані на осіб, в яких заборгованість перевищує сукупний розмір суми відповідних платежів за шість місяців. Тобто, якщо особа ухиляється від сплати аліментів, до нього будуть застосовуватися такі запобіжні заходи:
1.      Не сплатив аліменти – вперед на суспільно корисні роботи.
До Кодексу України про адміністративні правопорушення внесені зміни, якими вводиться новий вид стягнення – суспільно корисні роботи.
Так, ст. 1831 до КУпАП встановлено, що несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, – тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Суспільно корисними роботами є оплачувані роботи, вид яких визначається органами місцевого самоврядування. Такі роботи призначатимуться районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом із лімітом відпрацювання не більше 8 годин на добу, або 2 години для неповнолітніх. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Крім того, законодавцем передбачено, що у разі ухилення порушника від відбування соціальних робіт постановою суду за поданням Державної кримінально-виконавчої служби, невідбутий строк соціальних робіт може бути замінено адміністративним арештом із розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п’ятнадцяти годинам невідбутих суспільно корисних робіт, але у будь якому випадку арешт не може перевищувати п’ятнадцять діб.
Внесення вказаних змін здійснено з метою впливу на несумлінних осіб, адже за ухилення від сплати аліментів вони будуть виконувати оплачувані суспільно корисні роботи, а отримані за такі роботи кошти будуть спрямовуватися на сплату аліментів, що є, на відміну від безоплатних громадських робіт, більш ефективним заходом для погашення наявної заборгованості.
2.      Непотрібен дозвіл другого з батьків для виїзду дитини за кордон.
Законом № 2234-VIII внесено зміни до Сімейного кодексу України у частині вирішення одним із батьків питання стосовно тимчасового виїзду за межі України з дитиною без згоди другого з батьків.
Зокрема статтю 157 Сімейного кодексу доповнено частиною 5 «Той із батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішує питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку, за наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців».
Отже, тепер, щоб поїхати з дитиною на лікування чи відвідати родичів за межами України, не потрібно буде отримувати згоду другого з батьків, що суттєво прискорить процедуру перетину кордону. Однак такий захід містить в собі потенційний ризик для другого з батьків більше ніколи не побачити свою дитину внаслідок незаконного вивезення її на постійне місце проживання під приводом лікування.

3.      Обмеження керування транспортним засобом, або позбавлення права керування транспортним засобом.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовану постанову, в тому числі про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі. А у випадку, якщо боржник, стосовно якого винесена постанова про обмеження керування транспортним засобом, продовжить водіння транспортним засобом – його можуть позбавити права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Не допускаються тимчасові обмеження боржника у його праві керування транспортними засобами у випадках, якщо:
1)      встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування;
2)      використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю І, ІІ групи, визнаної в установленому порядку або дитини з інвалідністю;
3)      проходження боржником строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або якщо боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції;
4)      розстрочення або відстрочення сплати аліментної заборгованості у порядку, встановленому законом.
4.      Обмеження користування вогнепальною зброєю та тимчасове обмеження права боржника на полювання.
До Закону України «Про виконавче провадження» додане положення, яким передбачається, що у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, необхідно, до погашення заборгованості у повному обсязі, встановлювати тимчасове обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та холодною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії.
Також встановлена законодавча можливість обмеження боржника у праві полювання – до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
i>5.      Позбавлення неплатників аліментів права на виїзд за кордон.
Депутати внесли зміни в Закон України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України». Встановлено, що право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли він ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, – до виконання зобов’язань або сплати заборгованості зі сплати аліментів.
З урахуванням вищенаведених змін можна дійти висновку, що такі заходи примусового стягнення заборгованості мають суттєво підвищити «сумлінність батьків» в частині сплати аліментів на утримання дитини.
Дану консультацію підготовлено в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я маю право!». Більш детальну інформацію щодо реалізації та захисту своїх прав та законних інтересів у різних сферах життєдіяльності можна дізнатися у відділі «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою вул. Грушевського, 134, каб. 212, 213.

Людмила Юхимчук,

головний спеціаліст відділу «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

(148)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.