Як Тороканів став Таракановом
До 530-річниці першої писемної згадки про село на Дубенщині
Красиве, тихе, мальовниче і таке рідне для мене село Тараканів, зване ще під іменем «Тороканов», про що свідчить акт найдавнішої згадки від 1488 року. Там сказано, що Гриб Івашевич заставляє маєток «Тороканов» князям Михайлу й Костянтину Острозькому за 80 коп широких грошей. Це лаконічне повідомлення доповнюється археологічними знахідками, що підтверджують його феодальний статус у XIV-XV столітті.
В описі актів за 1570 рік говориться, що з «Торокан» на Страклів прокладено новий міст, за який потрібно брати мито.
Транзакція 1753 року називає село «Тороканов», яке дістається разом з іншими 70 селами у подарунок князю Станіславу Любомирському від Януша Сангушки. «Карта окрестностей города Дубно и местечка Млынова» від 1825 року іменує село чинною назвою Тараканів («Тараканов»). Так і в новіших актах. Але М.І. Теодорович пише: «с. Тараканов (вероятно, полная форма – Татароханов»).
На початку XIX століття в Тараканові було 66 дворів і 516 прихожан, був водяний млин та церковно-приходська школа.
В документах 1889 року зазначається, що в Тараканові в 1860 році побудована церква Пресвятої Трійці.
Назва Тараканів є відособовою, на що вказує кінцеве «ів» і наявність прізвища Таракан, яке пішло від Торокан внаслідок зміни «о» на «а». Ось ілюстрації: «Микита Торокан, помещик»(1495 рік), «Діак Торокан»(1539 рік), «Васілій Ильич Торокан, подьячій в Смоленске»(1610 рік), «Демид Торокан, луцкий мещанин»(1569 рік), «Таракановы Владимир и Василий Никитичи, московские гости»(1510-1519 роки). У билинах про Василя П’яницю згадується ім’я зятя Батиги – Тороканчик, або Тараканчик, яке виводиться від турецького тархан «чиновник» і карабег «чорний бек», тобто «чорний пан». Але існувало староруське таракан «тарган». Те саме знає і російська мова, проте його походження немає усталеного тлумачення, хоч вважається запозиченням з тюркських мов, де крім іншого, пропонується іронічне значення поняття «чиновник», «урядовець». Згадуємо теж українське говіркове тороканити (торокати) «багато говорити»; торохкало «базіка, балакун». Можливе теж відбиття у слові таракан якогось іншого переносного значення, що відбиває певні негативні характеристики стосовно людей.
За народною версією, назва Тараканів розвинулася з колишньої Татароханів у час татарського лихоліття, бо мовляв поселення заснував татарський хан і доручив управляти ним своїй молодшій дочці. Потім люди змінили, точніше укоротили, спростували назву. Але це нічим не підтверджене припущення.
Назва Тараканів одинока. Проте існує на Хмельниччині Тараканівка, в Білорусії – Тараканці. У Вітебській землі під 1492 роком згадується річка Торокан.
Перша школа в селі Тараканові була там, де і сучасна, в напрямку до вигону (стадіону). Школа мала одну класну кімнату і житлову кімнату для вчителя. Приміщення школи було рублене (з колод кругляків). Першим учителем був Каторжин. З 1939 року в сільській школі працював Петро Прокопович Кварценюк з Марією Андріївною. Це була 4-х класна школа, в якій навчались 7 років. Її ніхто не міг закінчити, бо батьки забирали дітей зі школи до роботи в домашньому господарстві.
А вже в 1966 року на чолі з головою правління Карабіним Василем Миколайовичем збудували нову неповну середню школу, яка стала діяти з 1 вересня. Її було збудовано на тому самому місці, де була колись перша сільська школа.
Тараканівський форт, Дубенський замок, Нова Дубенська фортеця – найпоширеніші назви фортифікаційної споруди, яка розташована за три кілометри від міста Дубно і за півтора від села Тараканів. Офіційно закритий об’єкт перебуває в аварійному стані. Колись він був вершиною інженерної воєнної архітектури.
Всі ці зруйновані стіни арок, насипи цегли та таблички «Прохід заборонено» нагадують декорації апокаліптичного фільму. Але попри свій занедбаний вигляд, Тараканівський форт приваблює минулою величчю та дивовижним переплетінням підземних тунелів, що використовувалися для воєнних навчань та оборони.
Тараканівський форт – прекрасний приклад того, як важливо стратегічно діяти у воєнні часи.
Станом на 1 січня 2018 року в селі 1759 жителів. В селі є школа, бібліотека, будинок культури, КНП «Тараканівська амбулаторія загальної практики сімейної медицини», відділення пошти, дитячий садок, млин. А також зареєстровані такі великі підприємства як СГ ТОВ «Дубенська аграрна компанія», ТОВ «Великом».
Оля Погодіна
(1780)
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Як ви собі це уявляєте,що під самим носом у великого гетьмана Литовсько- Руського князівства Костянтина Івановича Острозького , якийсь хан засновує поселення. В нього навколо війська стояли, князівські хоругви а тут якийсь хан. Торок це Руське слово,згодом тракт або шлях, доречи єдина дорога в Дубен з боку Чернечої греблі на Бродським тракті.