Як діяти роботодавцю при виникненні нещасного випадку

фондФонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві роз’яснює дії роботодавця при настанні нещасного випадку

Якщо попри профілактичні заходи із запобігання виробничому травматизму чи внаслідок того, що не виконуються такі заходи або ж вони неефективні, на підприємстві все ж таки стався нещасний випадок, на нього повинні реагувати багато учасників посттравматичного процесу. Такий процес передбачає різноманітні дії: розслідування нещасного випадку, реалізацію результатів розслідування, оформлення справи в робочому органі Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, вжиття заходів щодо недопущення таких подій надалі тощо. До цього процесу залучаються роботодавці, трудові колективи, органи державного нагляду за охороною праці, відповідні служби органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, профспілок, представники потерпілого працівника чи він сам.

Основним регуляторним актом початкового етапу організаційних заходів після настання нещасного випадку є «Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1232. Цей базовий нормативно-правовий акт визначає сферу поширення його дії; описує загальну процедуру розслідування та обліку нещасних випадків, серед них потерпілих, інших працівників, роботодавців або осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, комісій із розслідування нещасних випадків; установлює порядок оформлення та ведення документів (матеріалів розслідування); встановлює порядок обліку нещасних випадків, звітності та аналізу їх причин; визначає сторони контролю та державного нагляду за розслідуванням.

Окремо Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві регламентує процедуру спеціальних розслідувань нещасних випадків зі смертельним наслідком, групових нещасних випадків на підприємстві, зникнення під час трудового процесу тощо.

Тому потрібно знати положення Порядку усім роботодавцям, адже невиконання вимог, визначених цим Порядком, може бути багате наслідками. Від того, наскільки оперативними і правомірними будуть дії роботодавця при нещасному випадку на виробництві, залежить передусім здоров’я і життя потерпілого, а також своєчасність і повнота соціальних виплат, передбачених законодавством. Якщо ж дії роботодавця будуть спрямовані на приховання нещасного випадку або професійного захворювання, то це послужить основою для притягнення до відповідальності посадовців підприємства.

Згідно Порядку, постраждалий або той працівник, що виявив його повинен негайно повідомити керівнику робіт або іншу уповноважену особу підприємства і прийняти заходи по наданню необхідної допомоги потерпілому (п. 8 Порядку № 1232). Дії керівника при настанні нещасного випадку полягають в тому, що він повинен терміново організувати надання першої невідкладної допомоги потерпілому, забезпечити при необхідності його доставку до лікувально-профілактичної установи.

Також керівник повинен негайно повідомити роботодавця про те, що сталося, і до прибуття комісії з розслідування зберегти обстановку на робочому місці і устаткування в такому стані, в якому вони були на момент настання нещасного випадку, якщо це не погрожує іншим працівникам або виробничому процесу.

У п. 10 Порядку № 1232, визначений термін, протягом якого роботодавець повинен створити комісію в складі не менше трьох осіб і організувати проведення розслідування, – протягом доби після отримання повідомлення про нещасний випадок. Склад комісії визначається відповідно до п. 11 вказаного Порядку. Роботодавець, як і раніше, зобов’язаний створити належні умови для роботи комісії (забезпечити приміщенням, засобами зв’язку, оргтехнікою, автотранспортом, канцелярським приладдям), сприяти роботі комісії з метою своєчасного і об’єктивного проведення розслідування нещасного випадку.

Але окрім цього його обов’язки доповнені компенсацією витрат, пов’язаних з діяльністю комісії, а також залучених до роботи експертів і інших спеціалістів.

Обов’язки комісії з розслідування визначені в п. 14 Положення № 1232. Зокрема, встановлено, що комісія протягом трьох днів зобов’язана не лише провести розслідування (здійснити усі необхідні обстеження, зібрати письмові пояснення, вивчити необхідну документацію і тому подібне), але і скласти в п’яти екземплярах акт проведення розслідування нещасного випадку Н-5 (додаток 3) і акт про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за формою Н-1 (додаток 4), якщо нещасний випадок визнаний пов’язаним з виробництвом. У разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння), пов’язаного з виробництвом, також складається в шести екземплярах карта обліку професійного захворювання (отруєння) за формою П-5 (додаток 5).

Акти за формою Н-5 і Н-1 комісія повинна передати роботодавцю на затвердження, якому для цього надається тільки доба (п. 17 Порядку № 1232).

            Примірники затверджених актів за формою Н-5 і Н-1протягом доби надсилаються роботодавцем:
·        керівникові (спеціалістові) служби охорони праці або посадовій особі (спеціалістові), на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці підприємства, працівником якого є потерпілий;
·        потерпілому або уповноваженій ним особі, яка представляє його інтереси;
·        Фондові за місцезнаходженням підприємства, на якому стався нещасний випадок;
·        первинній організації профспілки, представник якої брав участь у роботі комісії, або уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці, якщо профспілка на підприємстві відсутня.
            Після закінчення періоду тимчасової непрацездатності або у разі смерті потерпілого внаслідок травми, одержаної під час нещасного випадку, роботодавець, який бере на облік нещасний випадок, або робочий орган виконавчої дирекції Фонду (у разі, коли нещасний випадок стався з фізичною-підприємцем чи особою, що забезпечує себе роботою самостійно) складає повідомлення про наслідки нещасного випадку за формою Н-2 (далі – повідомлення за формою Н-2) згідно з додатком 8 і надсилає його в 10-денний строк організаціям і особам, яким надсилалися акти за формою Н-5 і Н-1.

Нагадуємо, що до отримання консультацій в питаннях профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих та небезпечних факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози життю та здоров’ю, в питаннях покращення умов праці пропонуємо звертатися до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у Дубенському районі: м. Дубно, вул. Шевченка, 34, тел.4-16-73, 3-23-10.

Страховий експерт з охорони праці Гадомський Р.Л.

(769)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.