Виганяють як собак (фото)
У Дубні важкохворих лишають без медичного догляду, а працівників – без роботи
Протягом 10 років у Дубні на базі колишнього онкодиспансеру функціонує відділення паліативної медицини (хоспіс), а нині відділення паліативної допомоги. Заклад був при Дубенському медичному коледжі, а з 1 січня 2020 року став підпорядковуватись Рівненській обласній клінічній лікарні. Тут фактично доживають останні дні, після лікування перебувають важкохворі люди. Для таких осіб в установі 20 ліжко-місць, а станом на сьогодні 18 пацієнтів. Медичний догляд здійснюють 48 працівників, з яких лише 4 пенсіонери. Але всіх цих людей хочуть лишити цього. У зв’язку з медичною реформою, суттєво скоротили фінансування на паліатив. Замість 300 тисяч у місяць на зарплату виділяють 35 тис. грн, а Національна служба здоров’я виділяє 7,8 тисячі на 9 місяців на одного хворого (пакет стаціонарна паліативна допомога). Оскільки легше знайти причини чому не варто зберігати установу, ніж розв’язувати проблему, 9 березня директор Рівненської обласної лікарні підписав наказ, відповідно до якого з 1 квітня відділення паліативної допомоги проводитиме діяльність у Рівному на вул. Київська 78 г. Тобто, відділення фактично переїжджає в область, а обладнання забирає лікарня. Працівники при бажанні зможуть працювати там, але, швидше всього, у різних відділеннях медзакладу, оскільки мова про приміщення під відділення паліативу не йде. Колектив в основному – жителі Дубна і прилеглих сіл, які залишаться без роботи. Бо, окрім 2 годин вдень на дорогу, половину зарплатні доведеться витрачати на проїзд. Таким чином, їх не скоротять, а вони самі звільняться, не погодившись на такі умови. Зараз працівники в розпачі.
«Персонал навчений, підготовлений. У нас практично всі медсестри з вищими категоріями, пройшли навчання по паліативу. Дівчата не мають доплат, працюють за мінімальну зарплату, можна сказати на ентузіазмі, – розповідає старша медична сестра Анжеліка Бучек. – Але ми нікому не потрібні. Хоча я казала: не все вимірюється грішми. Показник суспільства – відношення до важких хворих і до соціальних хворих. Невже громада не потребує такого закладу? Ми в архітектурній пам’ятці та якщо нас звідси виселити – вона буде руйнуватися».
Рівненська обласна лікарня вже попередила єпархію, яка передала приміщення паліативу в суборенду, про звільнення будівлі.
Найбільше вражає те, що до 25 березня покинути заклад мають всі хворі. Тобто всього-на-всього 2 тижні. Нікого не цікавить, де будуть ці люди, яким, окрім прилаштування, потрібен належний медичний догляд.
«Як-то кажуть, поставили перед фактом Я змушений був взяти зошит, відкрити базу даних хворих зверху донизу, прописати хто лежить і попередити кожного, що відділення міняє адресу проживання. Я відзначив родичів, які дали згоду, що будуть забирати пацієнтів чи поселяти кудись, а з трьома – питання невирішене. Двоє вже померли», – зауважує завідувач відділення Микола Кружайло.
Його слова підтверджує п. Галина. Їй йти нікуди, чоловік помер, син пропав на заробітках.
Дві пацієнтки в мозковій комі, хтось на зондовому харчуванні, решта – лежачі, в підгузках. Їх не можна транспортувати.
Дубенчанка Лілія Турянська, бабуся якої до сьогодні перебувала в закладі, зверталась щодо належного фінансового і матеріального забезпечення відділення до НСЗУ, Рівненської обласної ради. Питання розглянули на засіданні постійної комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства, голова якої 29 січня більше відстоював інтереси установи, аніж директор обласної лікарні. Тоді ж обласні обранці рекомендували управлінню охорони здоров’я облдержадміністрації створити комісію для вивчення питання, а саме: збереження відділення паліативної допомоги, внесення змін до обласної програми фінансової підтримки обласних комунальних підприємств та закладів охорони здоров’я. Очевидно, що питання так і не вивчали, оскільки директор лікарні видав такий наказ.
Завідувач відділення раніше звертався до голів районної державної адміністрації, обласної адміністрації, обласної ради, начальника управління охорони здоров’я та міського голови. Хоч і ніхто з них так і не вплинув на ситуацію. Мер, за словами Миколи Кружайла, спершу погоджувався в усній домовленості забрати заклад, але після калькуляції сказав, що не потягне без співфінансування.
Щоб НСЗУ виділяла необхідні кошти для функціонування закладу, відділенню, як структурному підрозділу обласної лікарні, треба виконати вимоги для закладів третинного рівня. Наприклад, наявність пандусів, ліфтів, евакуаційних виходів; щодо медицини – анестезіолога, кисневого забезпечення, реанімації. Це відповідно – мільйонні витрати. Вихід – перейти в підпорядкування місцевих закладів охорони здоров’я. Але знову ж таки необхідна згода міської влади. Задля збереження закладу могли б ввести додатково платні послуги. Тобто, продумавши як слід, порятунок із ситуації – можна знайти. Та чомусь, на жаль, в області знайшли легше рішення.
Інформаційний портал м. Дубно надалі стежитиме за ситуацією, про що обов’язково проінформує своїх читачів.
(3292)
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію