У замку вперше діє виставка майстрині, чиї роботи об’їздили країну (фото)
У Дубні експонуються яйця, що можна використати як ліхтарі й підсвічники
Великі та маленькі, кольорові та з візерунками – такі яйця презентували у Дубенському замку 19 квітня на персональній виставці Анни Крилошанської. Це не звичайні писанки чи крашанки, а керамічні. Поряд з ними експонують дзвоники та свічники. Художник-кераміст за фахом розпочала своє захоплення з 1994 року, коли навчалась у Львівській академії мистецтв. Нині ж керує пані Анна народною студією декоративно-ужиткового мистецтва міського Будинку культури в Рівному. Її роботи презентують по всій Україні, але в кам’яній фортеці – вперше.
«Приємно вчергове в стінах нашого замку бачити виставку на великодню тематику, а саме щодо писанок, крашанок, шкрябанок. Тут ми бачимо переосмислення ідей розписаного яйця, теперішнє мистецтво, – зауважив завідувач відділу історії заповідника Юрій Пшеничний та провів короткий екскурс про образ яйця, традицію писанок. – На території Дубна теж була знайдена шкрябанка першої половини XVII ст. Вона була виготовлена з крейди. В той час люди використовували їх і вбачали в яйці певний символ нового життя, нового початку. Не дивно, що Пасху ми святкуємо саме весною, коли природа прокидається, коли початок нового циклу життя».
Роботи представлені на виставці не розписані, а створені на основі форми, візерунки зроблені з кольорової глини. Частину виробів майстриня виготовила спеціально для виставки, частину – заздалегідь. А загалом пані Анна робить різні речі – прикраси, годинники, лампи, каміни тощо.
«Моя уява про кераміку закінчилась після першого семестру першого курсу, коли думала, що кераміка – це гончарний круг. Тоді ж пішла ліпка і для мене це було дивно. Загалом я працюю в ліпці, гончарством займаюсь для себе. Люблю речі не лише сувенірного плану, а ужиткові, щоб ними можна було користуватися. І перші роботи у формі яйця, адже Великдень, – це підсвічники на тоненьку свічку. У великі писанки можна поставити свічки знизу або ж поставити їх на лампочки, тобто це будуть світильники. Мотиви, в основному, беруться квіткові та геометричні від наших традиційних писанок. На стенді, де дзвіночки у вигляді фігурок, вже інша техніка – ліпка з пласта, фактично як вареники ліпляться», – розповідає Анна Крилошанська.
Подивитись на виставлені вироби приїхали школярі Вербської школи разом з директором установи Камілою Котвінською. Як розповіла керівниця, дуже багато діток хотіли відвідати виставку, але пасажиромісткість автобуса не дозволила це зробити.
Роботи майстриня не лише виставляє, а й продає, хоча зауважує, що є речі, які не продаються, бо їх не можна повторити.
«Мені цікаво не просто зробити на продаж, а в роботах закласти нові знахідки. Для прикладу, на годинниках ведеться пошук експериментальний, так, щоб поєднувався живопис з ліпкою, плавлення скла. При вдалому поєднанні ці роботи залишаю і з ними не розлучаюсь, бо можна зробити роботу, але піч при високій температурі може її змінити й результат непередбачуваний».
Виготовлення робіт залежить від настрою і при поганому настрої художниця-кераміст не працює. Але при цьому майстрині вдається поєднувати догляд за сином та роботою, а тому невеликі речі створюються на кухонному столі.
В цілому на виставці експонується 114 виробів.
(88)
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію