Сусідські війни за прибудинкові території багатоповерхівок

Доки чиновники зволікають, мешканці багатоповерхівок у Дубні бояться втратити прибудинкові території через «зазіхання» сусідів-підприємців
Прибудинкова територія біля багатоповерхівки – чудова можливість облаштувати гарне подвір’я, газон, майданчик для дітей, альтанку, посадити дерева, щоб у літню спеку мешканці висотки могли заховатися у затишку прохолодної тіні. Гірше, якщо прибудинкової території немає. Принаймні саме так здебільшого ситуація виглядає у Дубні. Висотки є, а прибудинкова територія – юридично не визначена. Хоча генпланом міста все це передбачено і окреслено, юридично закріплювати територію за будинком – в Дубні не поспішають. Звідсіля трапляються історії, пов’язані з чутками і домислами, що нібито на територію біля багатоповерхівки – зазіхають та хочуть «прибрати» у приватні руки. А все тому, що доки територія будинку не оформлена належним чином, вона нібито й не чия. До виготовлення генплану міста така неорганізованість сприяла безладу: посеред подвір’я і біля будинків з’являлися кіоски, магазинчик, а ще з доброго дива винахідливі дубенчани добудовували собі приміщення.
І хоча управління житлово-комунального господарство спільно з підзвітним йому ЖЕКом, «Житловиком», мало б уже давно розгорнути активну діяльність щодо юридичного закріплення прибудинкових територій за багатоповерхівками, до цієї пори чиновники чомусь зволікають.
Як пояснив керівник КП «Житловик» Павло Березовський, проектна документація – коштує копійчину, а в тариф на оплату послуг ЖЕКу ці гроші не закладені, та й зайвих немає. Риторичне запитання – чому про це не задумуються у міській раді, адже у 2016 році всі бюджетні кошти не зуміли освоїти (понад двадцять мільйонів). Тим часом мешканцям дубенских будинків неабияк лоскочуть нерви типові ситуації. Наприклад, є думки: якщо підприємець викупив собі квартирку-дві під бізнес на першому поверсі, то й прилеглу землю біля будинку автоматично не проти «прихопити». Все ж – міське, нічийне.
Хоча керівник «Житловика» запевняє, що вже сьогодні завдяки наявності генплану «привласнити», тобто взяти у приватну власність прибудинкову територію практично неможливо. Погоджується Павло Павлович, що краще прибудинкову територію юридично закріпити.
Не на користь місту в цілому ще й таке. Наприклад, якщо прибудинкова територія юридично не закріплена, то підприємець, який на першому поверсі облаштував магазин, перукарню, будь-що за оренду прилеглої землі (де сходи) до міського бюджету ні копійочки не сплатить до тих пір, доки прибудинкову територію документально не оформлять за будинком. А так як у місті майже в кожному другому-третьому будинку – магазини тощо, то місто поки що лише втрачає
Знаково, що нещодавно у місті складалися ситуації, коли мешканці будинків з пересторогою поглядали в бік підприємців, які намагалися юридично закріпити територію за будинком. І практично одноосібно зверталися у міську раду з проханням дозволити виготовлення проектної документації землеустрою. І навіть погоджувалися одноосібно сплачувати за документацію чималі кошти (хоча цього не потрібно робити, це мав би фінансувати ЖЕК). А куди підприємцю подітися, якщо сходи до магазину, доведеться будувати на нічийній території? Звісно, краще перестрахуватися і змиритися з долею, що ти – підприємець.
Самих ж людей, доки справа не стає гостро і якщо не доводиться відстоювати територію (от як на вулиці Скарбовій, 5 підприємець-власник будівлі старої комунальної котельні перерив чи не все подвір’я. А мешканці нічого вдіяти не змогли, бо ж земля – нічийна, так як не закріплена за будинком юридично), або доки не дійде діло до утворення ОСББ, земельні справи мало хвилюють. А здебільшого тому, що не хочеться сплачувати зайву гривню земельного податку. Земельний податок може становити від 700 і більше гривень в рік. В принципі невелика сума для цілого будинку, справедливо розділена на всіх. Та й гарантія стовідсоткова буде, що ніхто і ніякої діяльності без відповідної на те згоди житлового кооперативу під стінами будинку – не розгорне.
До слова, у Дубні утворилося вже близько 50 ОСББ. І співвласникам в більшості випадків довелося виготовляти проект землеустрою самотужки. Від такої задавалося б незначної справи бачимо чимало переваг і для міського бюджету, і для самих дубенчан – виготовлення проектів землеустрою та 100% гарантії в тому, що існуючі орендарі-підприємці, що зайняли прибудинкову територію сходами, прибудовами і т. д., таки заплатять щомісяця копійчину і врешті зникне проблема: де взяти гроші на облаштування подвір’я, асфальтного покриття, заїздів та дитячих майданчиків.
В міськраді оцінюють ситуацію серйозно і як таку, що потребує вирішення. Заступник міського голови Ольга Ляшенко коментуючи, зазначила, що насправді питання юридичного оформлення прибудинкових територій давно мало б бути вирішеним. Допоки не утворене ОСББ, офіційним балансоутримувачем прибудинкових територій залишається ЖЕК. В разі утворення ОСББ співвласники на свій розсуд визначають як оформити землю – або в постійне користування, або у власність і відповідно сплачують податки. Суми податків незначні, якщо розділити на всіх. Але це є своєрідною гарантією для людей і саме співвласники мають можливість вирішувати долю прибудинкових територій.
Доки не утворене ОСББ висотки і левова частка прибудинкових територій залишається на балансі у ЖЕКу, вирішення питання виготовлення проекту землеустрою лягає на плечі «Житловика», який поки що не ризикує підвищувати платню, заклавши зайву копійчину в тариф за послуги ЖЕКу.
В міській раді, щоб врешті закрити це питання і таки виготовити проекти землеустрою земельних ділянок там, де ще не створене ОСББ, розробили Програму з управління майном комунальної власності територіальних громад, що включає в себе фінансування проведення експертної оцінки земель і майна ЖКГ, що підлягають оренді та проекти землеустрою земельних ділянок прибудинкових земель ЖКГ в тому числі. Згідно з програмою передбачено фінансування з міського бюджету у сумі 200 тисяч гривень. Проте, як зауважила Ольга Аполлінаріївна, кошти під цю програму можна буде виділити для КП «Житловик», але тільки в тому разі, якщо буде перевиконання бюджету.
Будемо сподіватися, що у Дубні більше не буде випадків, коли люди телефонуватимуть до журналістів (як це було нещодавно з вул. Д. Галицького, вул. Шевченка, вул. Мирогощанська) зі скаргами, що нібито той чи інший підприємець хоче захопити ласий кусень прибудинкової території собі у приватну власність. Мешканці будинків таки спроможуться врешті-решт утворити ОСББ і тим самим зникнуть всі питання щодо прибудинкових територій, їх можливого захоплення, а в міськраді подбають, щоб всі прибудинкові території міста були належним чином юридично оформлені у відповідності до генплану та законодавства.

(544)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.