Що показали розкопки поховань у Дубні

Східні слов’яни та балтієць – результати антропологічних досліджень на Підборцях
Результати антропологічних досліджень, що дозволяють характеризувати сільське населення XVIII-XIX ст. на території Дубенщини вперше отримали для жителів села Підборці. Роботу проробили на основі поховань, виявлених під час археологічних досліджень на острові Дубовець у 2019 р. Розкопки організовані Державним історико-культурним заповідником, Міжрегіональною громадською науковою організацією «Дубенський археологічний осередок» за сприяння Дубенської міської ради.
Розкопки дозволили виявити невідоме раніше велике світське кладовище, розташоване поблизу чинного тут у 1592-1832 роках жіночого монастиря. Для жителів села Підборці монастир виконував роль важливого соціально-релігійного осередку. Тут вони хрестили своїх дітей, брали шлюб, хоронили родичів. Встановлено, що 44 поховання на відкритій частині кладовища, площею 248,5 м² з’явилися в другій половині XVIII – середині ХІХ ст.
Антропологічні обміри були проведені Ю. Долженком – молодшим науковим співробітником відділу біоархеології ІА НАН України. Етнічна краніоскопія вказує, що сільська серія з Підборець належить південним європеоїдам. Проте одне з поховань чоловіка, віком 28-35 р., мало ознаки черепа непритаманні східним слов’янам, а властиві більше західним популяціям, зокрема висота черепної коробки – балтійському населенню. За багатьма показниками антропологічні риси населення Підборець виявляють подібність до мешканців як близьких (Львів), так і віддалених міст слов’янського світу, таких як Ладога і Старий Орхей.
Наразі за результатами вивчення поховань давнього кладовища села Підборці готується декілька наукових статей.
Відділ історії ДІКЗ м. Дубно

(175)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.