Реальні повноваження Президента України за Конституцією України

У Дубенському бюро допомоги інформують виборців про повноваження Президента
Виборча кампанія стартувала. Настав час ближче познайомитися з тим, за які права поведуть боротьбу кандидати в президенти. Тема президентських обов’язків є надзвичайно актуальною та важливою хоча б тому, що виборці часто плутають, хто що робить і за що відповідає в країні. Перш за все слід визначитися щодо форми правління нашої держави. Нині в Україні змішана, парламентсько-президентська, форма державного правління.
У п’ятому розділі Конституції України є 106 стаття, яка має вичерпний перелік повноважень Президента України, які перераховані в 30-ти пунктах. Проаналізувавши норму даної статті, можна зробити узагальнені висновки щодо «реальних повноважень Президента України.
І. Повноваження щодо призначення посадових осіб
Відповідно до вищезгаданої ст. 106 Конституції України Президент України подає на затвердження Верховної Ради двох членів Кабінету Міністрів України: міністра оборони і міністра закордонних справ.
Однак він не може самостійно призначати чи хоча б подавати до Верховної Ради України на затвердження всіх інших міністрів та насамперед прем’єр-міністра.
У парламенті створюється коаліція, яка пропонує Президентові України кандидатуру прем’єр-міністра. Президент зобов’язаний повернути її до парламенту на затвердження в 15-денний термін. Змінити кандидатуру він не може.
До речі, звільнити когось із міністрів Президент України також не може. Це прерогатива Верховної Ради.
Як Верховний головнокомандувач, призначає на посади та звільняє з посад вище командування Збройних Сил України та секретаря Ради національної безпеки і оборони України. У свою чергу, він не має права займатися кадровими питаннями у Внутрішніх військах і Національній гвардії. Це прерогатива Міністерства внутрішніх справ.
Президент України формує керівництво обласних та районних державних адміністрацій. Але не може робити це самостійно. Для цього потрібно подання Кабінету Міністрів України.
Також Президент України:

  • вносить до Верховної Ради України подання про призначення на посаду та звільнення з посади Голови Служби безпеки України;
  • призначає на посади та звільняє з посад половину складу Ради Національного банку України
  • призначає на посади та звільняє з посад половину складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення;
  • призначає на посади третину складу Конституційного Суду України;
  • має право скерувати до Верховної Ради України подання про призначення на посади та звільнення з посад членів Центральної виборчої комісії.
  • Слід зауважити, що він не може формувати керівництво Фонду державного майна й Антимонопольного комітету. Це компетенція уряду і парламенту.
    З вищесказаного можна зробити висновок, що більшість кадрових рішень Президент України зобов’язаний узгоджувати з Верховною Радою України.
    ІІ. Повноваження у сфері зовнішньої політики
    Президент України керує зовнішньополітичною діяльністю країни. У даній сфері він наділений значними повноваженнями, зокрема:

  • веде переговори та укладає міжнародні договори України;
  • приймає рішення щодо визнання іноземних держав;
  • призначає та звільняє глав дипломатичних представництв України в інших державах і при міжнародних організаціях, приймати вірчі та відкличні грамоти дипломатичних представників інших держав.
  • ІІІ. Інші повноваження Президента України
    Серед інших повноважень Президента України можна виділити наступні:

  • має право вето щодо прийнятих Верховною Радою України законів (крім законів про внесення змін до Конституції України) з наступним поверненням їх на повторний розгляд Верховної Ради України. Однак Верховна Рада України може подолати вето (для цього необхідно 300 голосів);
  • припиняє повноваження Верховної Ради України у випадках, передбачених цією Конституцією. Припиняти повноваження парламенту Президент України може лише в трьох випадках: якщо депутати протягом 30 днів не можуть сформувати коаліцію, якщо протягом 30 днів чергової сесії не можуть відкрити засідання і якщо в парламенті протягом 60 днів не можуть сформувати Кабінет Міністрів України;
  • ініціює оголошення надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях. Оголошення надзвичайного (воєнного) стану має підтримати парламент;
  • нагороджує державними нагородами, присвоює вищі військові звання і дипломатичні ранги;
  • здійснює помилування;
  • ухвалює рішення щодо прийняття до громадянства України та припинення громадянства України, а також про надання притулку в Україні тощо.
  • Отже, повноваження Президента України, враховуючи нинішню форму правління, є обмеженими, що, втім, анітрохи не бентежить нинішніх кандидатів у президенти.
    В абсолютній більшості вони дають обіцянки у тих питаннях, які, за Конституцією України, не входять до повноважень Президента України. Близько половини обіцянок не відносяться до компетенції Президента України. Тобто складається враження, що половина обіцянок – це обіцянки кандидатів в на посаду Прем’єр-міністра України. Тобто, повноважень регулювати тарифи на житлово-комунальні послуги, підвищувати соціальні виплати, заробітні плати, пенсії чи стипендії, гарантувати зміни до Конституції України чи прийняття нових законів, Президент України не має. Дані повноваження відносяться до компетенції Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.

    Дану консультацію підготовлено в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я маю право!» та правопросвітницької кампанії «Я маю право обирати». Більш детальну інформацію щодо реалізації та захисту своїх прав та законних інтересів у різних сферах життєдіяльності можна дізнатися у відділі «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою вул. Грушевського, 134, каб. 212, 213.
    Анатолій Андріюк,
    начальник відділу «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

    (90)

    Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    Дякуємо!

    Тепер редактори знають.