Поки влада свариться люди недоотримують фінансування
Влада міста і району обмінялась «люб’язностями», а медики так і лишились ні з чим – підсумки медичної наради у Дубенській ЦРЛ
На території Дубна знаходиться кілька лікувальних закладів, та підпорядкування їхнє поділене між містом і районом. Так, наприклад, Дубенська центральна районна лікарня є комунальним закладом Дубенської районної ради, але обслуговує як мешканців міста, так і району. За що з міського бюджету мають переадресовувати кошти. Але другий рік поспіль у медзакладі скрутно з виплатою заробітної плати. Поговорити про це вирішили й на медичній раді, що відбулась у райлікарні напередодні Нового року. На засідання також запросили керівництво району і міста. Хоча ще до початку засідання працівники висловлювали сумніви щодо приходу міського голови.
«Хто ми такі, щоб він до нас приходив?» – говорили між собою присутні лікарі.
Та все ж Василь Антонюк здивував колектив і через кілька хвилин з’явився на порозі. Разом з міським головою прибули заступник Василь Скринчук, начальник відділу охорони здоров’я Ярослав Артемовський і його заступник Василь Круцик, начальник фінансового управління Світлана Розмислович, голова бюджетної комісії Юрій Момотюк. Пізніше прийшли депутат та лікар Юрій Мельник, головний лікар пологового будинку Ростислав Андрощук.
Головував на медраді очільник райлікарні Віталій Табачук. Він же підсумував роботу комунального закладу за рік. Віталій Петрович розповів про кількість пролікованих осіб, оптимізацію ліжкомісць, матеріально-технічну базу, ремонти та недофінансованість закладу. Про основні напрями діяльності на 2018 рік доповідав Юрій Парфенюк. У своєму виступі голова держадміністрації звернувся до лікарів, аби ті надавали допомогу якісно і розвивали райлікарню спільно. Хочуть вони чи не хочуть, але очільник буде час від часу навідуватись у медзаклад. За словами Юрія Васильовича, до медиків, які просять людей зачекати за дверима, поки вони дочитають газету, будуть приймати міри. Ставка також робитимуть на молодих працівниках. Ну й, звичайно, не оминув голова РДА фінансового питання:
«Є розрахунки відповідно до яких ми розподіляємо кошти району і об’єднаних територіальних громад. Якщо нам приходять розрахунки, що ми повинні дати фінансування на пологовий будинок – питань немає. Ми Вам віддамо 12 млн., віддайте нам наші 19 млн. Щоб не перекидатись коштами туди-сюди, відайте нам різницю. Цими 7 млн. ми перекриємо забезпеченість по заробітній платі. Район не в змозі забезпечити лікування всіх жителів, коштів немає, але я не готовий відправити 250 людей на облік в центр зайнятості. Ми маємо працювати так, щоб наші люди мали куди прийти».
Однак, за підрахунками фінансистів Дубна, медичні заклади міста за рік надали послуг жителям району на 15 мільйонів, а не на 12. Але навіть на цю різницю погоджувалась районна влада. До слова, не вчасно отримали зарплати не лише медики, але й працівники культури, освіти у районі.
Різкішим був у своїй промові Олександр Козак. Голова райради сказав, що коли місто не дасть кошти на райлікарню, то він видасть розпорядження про приведення у відповідність ліжкомісць до кількості жителів району. Себто скоротять ліжка, працівників та лікуватимуть лише мешканців сільської місцевості. Таку умову міський голова і його заступник розцінили як шантаж і ультиматимум. Василь Антонюк пропонував вирішувати все в правовому полі і зауважив, що кошти з міського бюджету мали виділити, коли лікарню перереєструють у місто. Мовляв, так міські депутати вимагали. А так як район порушив цю домовленість і знову юридична адреса ЦРЛ у районі, то й місто не дотримало свою обіцянку. Внести ясність хотів голова бюджетної комісії Юрій Момотюк, та лікарі не погодились його вислухати, зазначивши, що він запрошений і буде говорити тоді, коли йому слово нададуть. Уже пізніше Юрій Володимирович говорив про неприпустимість того, що медзаклад знаходиться у Дубні, але зареєстрований у Вербі. Також депутата цікавило чому заборгованість по заробітній платі не зареєстрована офіційно. Відповідь дала бухгалтер лікарні.
І хоча протягом тривалого часу Василь Антонюк і Олександр Козак обмінювались «люб’язностями», сперечались, перебивали один одного, сварились, ці розбірки аж ніяк не допомогли медикам. Їх не цікавили ці суперечності, люди хотіли отримати зарплату.
«Дайте нам гроші і відчепіться від нас» – просили працівники райлікарні.
Не витримала й цього балагану начальник фінансового управління Дубенської РДА Тамара Рогашко. Жінка зауважила, що медики такі ж люди і просила в міста дати залишки, аби можна було закрити заробітну плату за грудень. Перший заступник голови Дубенської РДА Володимир Іщук пропонував ще раз зібратись керівництво міста і району і вдатись до діалогу.
Інше бачення було в міського голови. Василь Антонюк звернувся до влади району:
«Перша умова – ЦРЛ перереєструєте назад в місто. Ми дали Вам півмільйона і чекали вільних залишків, а Ви зареєструвались у район знову. Без перереєстрації – ніяка мова не буде».
А на завершення Василь Михайлович запропонував передати райлікарню у підпорядкування міста і тоді в бюджеті кошти знайдуть.
Та як не крути, незалежно від того чий заклад, на чиєму він балансі – він завжди був і є недофінансований. Так було раніше і так є нині. Ані працівникам райлікарні, ані пацієнтам немає різниці, де зареєстрована лікарня юридично, хоч і знаходиться в Дубні. І на це треба було б зважити владі міста і району. Перших цікавить отримання заробітної плати, других – якість надання послуг. Людина, що звертається за медичною допомогою у заклад, хоче її отримати, вилікуватись, а то й зберегти життя. Пацієнтам чи їхнім рідним байдужі розбірки керівництва. Основне на що звертають увагу люди – це лікування, ставлення медперсоналу та умови. А як можна вимагати щось від лікарів, коли вони не отримують зарплати?
(979)
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію