Першу сторінку історії дубенського острова презентували загалу (фото)

У замку показали речі побуту наших предків у Дубні
Серпи, що пролежали 2,5 тисячі років у землі, намистини з-за кордону, безліч монет, посуд скіфської доби, хрести та навіть золотий перстень… Це та багато іншого вдалось знайти під час розкопок на острові Дубовець, що в Дубні на Підборцях. 347 унікальних експонатів переважно давнього віку і першої половини XVII – першої половини ХІХ ст. вперше показали сьогодні, 3 липня, під час презентації колекції.
«Наша виставка присвячена двом сезонам досліджень. Масштабні розкопки були організовані Державним історико-культурним заповідником м. Дубна спільно із Міжрегіональною громадською організацією «Дубенський археологічний осередок» (голова Андрій Бардецький) коштом громадського бюджету міста Дубно, за підтримки Британської Ради в Україні та Дубенської міської ради. Ми досліджували залишки Свято-Вознесенського жіночого монастиря на о. Дубовець, який був заснований князем Острозьким і який був скасований майже двісті років тому. Візуальних решток його немає, архітектурних планів – не знаємо, але ми використали нагоду здобути комплекс джерел, щоб дізнатись більше про цю обитель, життя в ній черниць. Тому що монастирі для Дубна – значна особливість, – розповідає завідуючий відділом історії Юрій Пшеничний. – За час розкопок ми отримали дуже гарну колекцію речей, які розповідають про побут в монастирі. В першу чергу це посуд, який зокрема був дуже подібний до посуду, яким користувались мешканці Дубенського замку».

На презентацію завітала і начальниця управління культури Любов Романюк:
«Коли людина підходить до своєї справи з душею, коли займається тим, що вважає найважливішим у житті – це дає результат. Вона невпинно рухається вперед і присвячує своє життя саме цьому, незважаючи на вік. І вона має бути відзначена більшою нагородою. Премія ім. І. Свєшнікова вручена Юрію Пшеничному щиро, від душі. Ви її заслуговуєте як ніхто».

В колекції можна побачити речі періоду існування монастиря, а також давнього населення острова. Зокрема, представлений посуд могилянської групи скіфського часу VII ст. до н.е., коли в лісостеповій зоні проживали землероби. А ще три крем’яних серпи, які були знайдені фактично поруч і, швидше за все, належали до скарбу. Їх ніби лишили в землі, щоб зберегти. Сам же Юрій Пшеничний відзначає:
«Найцікавіші експонати періоду існування монастиря – це ті, які здатні нам розповісти про щось нове. Деякі з них розкривають культурні й торгові зв’язки Дубна. Це речі, які потрапляли сюди з території Західної Європи, сучасної Бельгії, Німеччини, Італії, а також Османської імперії».

Оскільки в Україні зараз карантинні обмеження, то екскурсію також презентували онлайн. Згодом знайдені предмети експонуватимуться постійно в Дубенському замку.

Завершили презентацію показом фільму про археологічну експедицію.

(309)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.