Навіщо міській раді заповідник?

Хочуть ще, щоб потопити чи приватизувати?
Дубенський замок – візитівка міста, історична твердиня Волині, яка юридично називається Державний історико-культурний заповідник. На його балансі не лише палаци Любомирських, Острозьких, надбрамний корпус, а й пам’ятки – монастирі, костел, церкви тощо. Оскільки власником заповідника є Рівненська обласна рада, то всі ці об’єкти перебувають у комунальній власності територіальних громад області, управляє управління культури і туризму Рівненської ОДА. Але на останній сесії міської ради раптом забажали, аби 25 об’єктів передали у власність громади. При чому, що раніше місту передали Будинок контрактів, синагогу та Маєток графині Шувалової, які до цього часу не відремонтували. Мер та начальниця управління економіки і власності пояснювали це своїми аргументами, хоча ні на засідання комісій, ні на сесію – представників замку не запросили. Проект рішення оприлюднили за день до засідання. До того ж, у листопаді міський голова писав лист до Рівненської ОДА, міністерства, відомств, в якому просив заповіднику надати статусу національного. А це вплине і на фінансування пам’яток, і на зарплату працівникам.
1 лютого в Державному історико-культурному заповіднику м. Дубно відбулась зустріч працівників установи з депутатами, які утримались, або не голосували за звернення до Рівненської обласної ради. Очільник Леонід Кічатий пояснив присутнім позицію свою та колективу, спростовуючи сказане на сесії:
«Перше, не може бути місто власником заповідника. Об’єкти заповідника знаходяться в обласній комунальній власності, а заповідник юридично не може передаватись в управління. На сьогодні немає такої законодавчої норми, яка б дозволяла фінансувати місту саме заповідник. Місто може фінансувати музей, будинок культури, клуб, але законодавець поки що не придумав норми про заповідник. Друге, ми зареєстровані в місті Дубно на вул. Замкова, 7 а, тому я б хотів розповісти про сплачені нами податки. Третє, не можемо ми платити туристичний збір. Його встановлює місто, а сплачують готелі, садиби і т.д.».

Бухгалтер установи детально розповів про сплачені податки. У заповіднику працює 52 особи, а під час туристичного сезону добирають доглядачів. За останні 3 роки найбільше податків вони сплатили до міського бюджету – 2 млн 578 тис. 130 грн податку на прибуток, а саме 696 тис. 888 грн у 2018 році, 806 тис. 100 грн у 2019 році, 1 млн 75 тис. 136 грн у 2020. До державного бюджету за 3 роки спрямували 1 млн 503 тис. 499 грн ПДВ і 214845 грн військового збору. В обласний бюджет йдуть тільки 30% від надходження від орендної плати, а це 406 тис. грн., при чому, що кожного року просять обласну раду звільнити установу від цієї сплати, тобто ці кошти спрямовують на ремонтно-реставраційні роботи. Чимало коштів витратив заповідник на такі роботи, зазначивши великі суми за роки. Крім того, на установу область виділяє гроші, наприклад, на цей рік майже 8 млн грн.

Не оминули увагою й незаконне будівництво, через що чому замок не виднітиметься з усіх сторін. І після порушення тем про яке, мабуть, міська рада змінила вектор і почала діяти не на користь заповідника.
«Ми орієнтувались та орієнтуємось на «Замки Тернопілля» – Національний заповідник, який містить у собі велику кількість об’єктів і замків на Тернопільщині, маючи свої філіали. Безумовно ця мета є надзвичайно непростою. У свій час до цієї мети ми вже наближалися, але були різні причини чому це до кінця не вирішено», – наголосив Леонід Кічатий.
А ще подякував священнослужителям, які опікуються пам’ятками міста, що на балансі заповідника.

Присутні депутати виголосили підтримку колективу та запросили керівника на сесію міськради, що відбудеться 12 лютого, попри те, що рішення про звернення до Рівненської облради уже прийняли.

 

(456)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.