Містяни вперше побували на елеваторах, які заважають їм жити (фото)

Активісти та керівництво дубенських підприємств зібрались за круглим столом
Проблема з викидами від дубенських елеваторів не раз висвітлювалась у ЗМІ, не раз про неї писали й ми, Інформаційний портал м. Дубно. Та не зі всім опублікованим погоджуються на підприємстві. Задля відкритості і її спростування минулого тижня провели екскурсію. На елеватори, що належать СП «Нива» та ПрАТ «Західний торгово-промисловий дім», завітали четверо зацікавлених мешканців, секретар міськради, працівники управління житлово-комунального господарства та ЗМІ. Проводив екскурсію, пояснював технологічний процес директор фірм Андрій Латаш у супроводі інженера та інспектора з охорони праці.

«Цю зустріч я організував на прохання, тому що громада хоче побачити виробництво. Цей елеватор – не з маленьких, п’ятий по величині в Україні. Робота його базується на прийманні, доробці до кондиції та зберіганні зерна. Основними культурами є пшениця, ріпак, ячмінь, соняшник, соя, кукурудза, – розпочав знайомство з підприємством керівник, а з часом перейшов і до спростування. – Візьміть сирий качан кукурудзи і добре його потріть, добре потріть – Ви побачите плівку. Вона легко відділяється після сушки. Немає ще цього обладнання, яке б її відділило в процесі досушки. Скільки б ми не пробували, перетирали по всіх зернотоках, по всіх транспортних системах, скільки йде через очисну машину, через операційну систему – однаково залишки є. І вони настільки мізерні, малі, що їх вловити неможливо. Вони в сушці через щілини разом з парою пролітають і відносяться на певну територію. Я знаю, що це незручно, некомфортно, але повірте – це не є джерелом хвороб, на яке всі скаржаться. У нас є набагато більше джерел захворювань».
Члени ініціативної групи вислухали керівника, але розповіли, що вони потерпають від цього лушпиння, воно засипає будинки, подвір’я. Люди кілька разів перуть один і той самий одяг, не можуть гуляти з візками, не можуть відкрити вікна. А ще найближчим мешканцям заважає гудіння спричинене роботою елеватора. Люди хотіли б побувати на підприємствах, коли б елеватори працювали на повну потужність, коли велике скупчення пари, а шум, за їхніми показниками, сягає 60-70 дБ.

«Ми співпрацюємо з проектантами, шукаємо шлях, який би додав можливість в проектних рішеннях, обладнанні зібрати той пил, який долітає після сушки. Як Ви бачите, ми власними силами намагаємось усунути проблему – поставили екран на сушки, ми працюємо над цим», – відзначив Андрій Латаш.
Та показав яму, де зберігаються відходи, зокрема лушпиння, домішки, бур’яни. За словами керівництва, їх з задоволенням забирають фермерські та рибні господарства, на полях їх використовують як органічне добриво. Вони й самі їх вивозять, лише платять підприємству за навантаження.

«Як уже не раз зазначалось викиди не перевищують граничну допустимість. Але, попри те все, позаминулого року ми поставили циклони, минулого року – ці фільтри, на наступний рік ми чекаємо пропозиції від підрядних організацій, розрахункових відділів по заходах, щоб оце все забрати. Так, воно летить, але воно в гранично допустимих межах. Дозвіл на будівництво, на введення в експлуатацію давали всі компетентні організації. Цю «гаргару» Камазом не перетягнеш, вона вже побудована і вона побудована законно», – зазначив інженер Василь Олійник.
Відходи, що потрапляють до людей, вище керівництво не вважає шкідливим і запевняє, що шкоди людям вони не приносять. Мовляв, кукурудза востаннє обробляється на полях у травні.

«Я хочу ще раз наголосити і запевнити громаду: ці викиди не несуть загрозу здоров’ю. Я документально це підтверджую. Фактом тому є працівники, які проходить постійно медогляд. У жодного з працівників не виявлено професійних захворювань, які пов’язані з легеневими проблемами, бронхіальними проблемами».
Однак пізніше у соцмережі Facebook медик зазначила:
«Не знаю наскільки все на елеваторі безпечно, але токсичні гепатити у працівників виявляла. Гепатити – це ураження печінки під впливом певних факторів, можливо це речовини якими обробляють зерно».
Але для кращого переконання керівництво підприємств продемонструвало ще й сміттєзвалище, що утворили місцеві мешканці на території прилеглій до елеватора та неподалік будинків. На їхню думку, несанкціоноване викидання відходів може впливати на здоров’я сильніше, аніж лушпиння чи домішки.

Як результат візиту на елеватори член ініціативної групи Олександр Лісовський запропонував:
«Якщо Ви готові з нами співпрацювати – ми б хотіли надалі відслідковувати роботу підприємства, як воно працює, які податки сплачує, яким чином збитки конвертуються нам в переваги. Щоб ми могли людям пояснити, що шкода тимчасова і підприємство працює над тим, щоб її повністю забрати або мінімізувати, що є соціальні інвестиції у наш мікрорайон. Ми б хотіли, щоб була погоджена, напрацьована робоча група і це було зафіксовано документально тристоронньою угодою, суспільною за посередництва міської ради, де буде представлена також громадськість і представники підприємства. Можливо вона не буде такої юридичної сили мати, але вона дозволить нам зняти цю суспільну напругу і дозволить вивести наш діалог публічний у конструктивну течію. Проблема існує в межах 4,5 років і у нас у Фейсбуці є група «Право дихати вільно», там є фото, відео відзняті мною особисто і нашими всіма жителями району, де фіксували оці всі речі. Ми писали листи на Уряд, виходили на гарячу лінію, але з того часу ми отримували тільки відписки. А зараз ми хотіли би, щоби всі ці наші домовленості були зафіксовані, як я вже сказав, у форматі суспільного договору чи чомусь іншому, що порекомендують юристи».
Інша мешканка, що також потерпає від роботи елеваторів, Іванна зауважила:
– Наша проблема – це шум і пил, це наші дві проблеми. Ми не живемо на заводі, але хочемо жити на екологічно чистій території. І в мене є пропозиція: ці сушки, що розміщені до людей найближче, перенести їх 300 м далі на територію.
– Я вашу думку поважаю, ваші побажання слушні. Але зрозумійте – це не машину перемістити, працювали проектанти, використовуючи усі дані, – відповів Андрій Латаш.
Зрештою керівництво погодилось з мешканцями щодо створення робочої групи, але кого з працівників делегує – не відповіло. Так само відкритим лишилось питання дати зустрічі. А тому лишається сподіватись, що все ж на елеваторі продовжать відкритий діалог з ініціативною групою і спільно вирішать як усунути відходи підприємства, шуми та навіть сміттєзвалище.

(549)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

1 Response

  1. 4 Листопада, 2019

    […] У листопаді 2018 на звернення дубенчан відреагували та вперше ініціативній групі, працівникам міської ради й […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.