Мінімальний та максимальний розміри аліментів

Що мешканцям Дубенщини слід знати про розмір аліментів на утримання дитини
Відповідно до чинного законодавства розмір аліментів встановлюється судом з урахуванням основної заробітної плати відповідача (платника аліментів), всіх доплат і надбавок до основної заробітної плати, премій, нагород, пенсії, допомоги по безробіттю, стипендії, дивідендів та інших можливих доходів.
Згідно з ч. 1 ст. 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує:

  • стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
  • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
  • наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
  • доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
  • інші обставини, що мають істотне значення.

Новий шлюб платника аліментів або переїзд до іншої країни самі по собі ніяк не впливають на зміну розмірів аліментів. Навпаки, якщо у новому шлюбі народилась дитина (а відповідно, тепер виник обов’язок утримувати ще одну дитину), то сума аліментів може бути зменшена, а переїзд закордон може бути спричинений скрутним матеріальним становищем.
За рішенням суду платник аліментів також відшкодовує додаткові витрати на дитину, що викликані особливими обставинами: оздоровлення дитини, відпочинок, лікування, участь в спеціальних освітніх програмах дитини тощо.
Суд призначає матеріальні виплати на утримання дитини як в частковому співвідношенні від доходу відповідача, так і в твердій (фіксованій) грошовій сумі.
Мінімальний розмір аліментів
Відповідно до ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів. Тобто, такий розмір визначається судом у разі, якщо заробітна плата або інших доходів відповідача вистачає для сплати такого розміру аліментів.
Максимальний розмір аліментів, які може стягнути суд
Максимального розміру аліментів, як такого, законодавством не встановлено. Разом із тим стягнення аліментів за судовим наказом передбачає можливість стягнути аліменти в сумі не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. Якщо дітей кілька, то розраховується максимальна сума відповідно до віку кожної дитини окремо.
Якщо передбачений законодавцем розмір аліментів не відповідає потребам дитини, тоді варто звертатися в порядку позовного провадження. Оскільки тут встановленого максимального розміру не буде, то претендувати можна на такий розмір аліментів, потребу в яких зможете обґрунтувати. Враховуватимуться також потреби дитини та фінансова спроможність платника аліментів.
Будь-які потреби потрібно підтверджувати. Таким чином, щоб суд присудив аліменти, зокрема в розмірі більшому, за десять прожиткових мінімумів, потрібно надати підтвердження потреби в такій сумі (наприклад, оплата лікування, навчання в коледжі тощо). Тому, аналізуючи судову практику, варто зазначити, що захмарної суми без відповідного обґрунтування реальних потреб дитини суд не присудить, навіть, якщо інший з батьків має фінансову спроможність платити мільйони.

Дану консультацію підготовлено в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я маю право!». Більш детальну інформацію щодо реалізації та захисту своїх прав та законних інтересів у різних сферах життєдіяльності можна дізнатися у відділі «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою вул. Грушевського, 134, каб. 212, 213.
Анатолій Андріюк,
начальник відділу «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

(349)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Вас також можуть зацікавити...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.