Медовий Спас або Маковія: сьогодні розпочався піст

Що можна і не можна робити на Маковія
У грецькому часослові 1897 року так пояснюється походження цього свята: «Внаслідок хвороб, які дуже часто бували в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і відведення хвороб. Напередодні, виносячи його з царської скарбниці, покладали на святій трапезі Великої церкви (в честь Святої Софії – Премудрості Божої). З цього дня і далі до Успіння Пресвятої Богородиці, творячи літії по всьому місту, пропонували його потім народу для поклоніння. Це і є Винесення Чесного Хреста».
В нас в Україні це свято з’єдналося зі спогадом Хрещення Русі 1 серпня 988 року. Звістка про день Хрещення Русі збереглася в хронографах ХVI століття: «Крестися князь великий Володимир Київський і вся Русь серпня 1» (старий стиль), йдеться на сайті Української Православної церкви (Рівненська єпархія).
За прийнятим нині в Українській Церкві чином мале освячення води 1/14 серпня здійснюється до або після літургії. Разом з освяченням води здійснюється освячення меду (Перший медовий Спас: «Спас на воді» «Мокрий Спас»). З цього дня починається Успенський піст. Також свято Маковія, як кажуть в народі, пов’язане з шануванням мучеників-братів Маккавеїв, які прийняли смерть в ім’я віри.
Що не можна робити в Медовий Спас

  • На Маковея не можна працювати та прибирати в будинку.
  • Не можна сваритися, лаятися або бажати комусь зла, інакше негатив повернеться.
  • Не прийнято голосно говорити та шумно святкувати, оскільки на це погано реагують бджоли.

Що можна робити

  • У Медовий Спас прийнято купатися у річці. За прикметами, купання оздоровить людей та надасть їм сили на увесь рік.
  • Освяченим маком треба посипати кути кімнат, щоб захистити себе та близьких від нечистої сили. Квіти з освяченого букету залишити висихати за іконою до весни.

(144)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Вас також можуть зацікавити...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.