І знову про децентралізацію

карта_громадиПроцес децентралізації на Дубенщині або все в руках громади

Сьогодні, 1 квітня, у приміщенні міської ради пройшла прес-конференція за участю консультанта офісу реформ у Рівненській області Куриласа Василя Васильовича та помічника народного депутата України Рухера Петра Віталійовича. Основним питанням обговорення став процес децентралізації. За словами П. Рухера станом на 1 січня 2016 р. в Рівненській області було створено лише 5 громад (в порівнянні з Тернопільською, де створено 26 громад та Хмельницькою – 23 громади). Основною причиною такого повільного темпу об’єднання В. Курилас та П. Рухер називають небажання влади на місцях погоджуватись на умови об’єднання.

 «Кожен хоче бути «царем», – сказав Василь Васильович. А помічник народного депутата додав: «Мене хвилює непослідовність влади».

 Слід зазначити, що Дубенський район за темпами об’єднання територіальних громад знаходиться на 6-му місці в нашій області.

Василь Курилас  зазначив про важливість утворення громад, що даний процес відбувається за сприяння Асоціації міст України, які допомагають в їх утворенні та подальшій життєдіяльності. Так, держава виділила 1 млрд. гривень цільової субвенції на соціально-економічний розвиток та передбачено ще 3 млрд. Для простішого об’єднання громад був розроблений та представлений план на основі закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад», слідуючи якому кожна громада може провести злиття з іншою громадою, для цього лише потрібно відповідати певним вимогам. В Рівненській області таким вимогам відповідає 51 громада із 59, а в Дубенському районі, зокрема, лише Мильчанська сільська громада не відповідає ним. Наступними у Дубенському районі будуть вибори в Привільненській територіальній громаді, які пройдуть 24 квітня. Швидше та ефективніше до вирішення питання децентралізації підходять Смизька, Вербська та Мирогощанська громади, оскільки вони є більшими та потужнішими. Наприклад, в Семидубській громаді вже напрацьоване рішення про децентралізацію, але до нього було внесено зміни про виключення Плосківської громади (на засіданні обласної ради від 30 березня 2016 р.). Також посадовці зазначили, що намагаються підлаштовуватись під вимоги громади, бути ближче до людей (П. Рухер), але остаточне рішення про об’єднання громади лишається за обласною радою та Кабміном. Сам процес об’єднання фактично можна провести протягом 2 місяців, день прийняття рішення про утворення громади буде днем її створення.

Процес децентралізації включає в себе реформи в системі освіти та медицини. Так, з врахуваннями громади у кожній з них буде створено опорні школи, в яких має бути не менше 350 учнів. А який вже ступінь буде в такій школі – це вирішуватимуть в самій громаді. На всю Україну держава виділила 200 млн. гривень, розподіл яких визначатиметься конкурсом. Детальніше дане питання розгляне робоча група при відділі освіти Рівненської обласної адміністрації 15 квітня. Щодо медицини, то реформа даної сфери зараз проходить на 2-му етапі і включає в себе створення госпітальних центрів. В Рівненській області такі центри діятимуть в містах Рівне, Дубно та Сарни. Даний процес ще триває і за словами В. Куриласа госпітальні центри будуть створюватися в межах 60-80 км доступності, а межі районів будуть визначатися межами громади. Реформа буде реалізована лише із завершенням процесу об’єднання громад. Також представник Офісу реформ частково розповів про земельне питання. За його словами, це питання вирішиться тоді, коли проведуть інвентаризацію всіх земель, оскільки земельний кадастр зараз не заповнений.

Закінчення децентралізації посадовці прогнозують на жовтень 2017 року, але через нестабільну ситуацію в Донецькій області та інші непередбачувані причини, дана реформа може тривати до 2018 року. Можливо будуть внесені зміни до самого закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад» і воно вже не буде добровільне, а стане примусове (об’єднання – ред.). Щодо переваг утворення громад, то за словами В. Куриласа, можна віднести можливість утворення комунального підприємства, як наслідок – нові робочі місця, 100% прибутку якого буде йти у бюджет громади, вклади інвесторів, а також доходи фізичних осіб (близько 60% – П. Рухер) лишатимуться в самій громаді.

На закінчення зустрічі В. Курилас зазначив: «Ніхто не думає про перспективу процесу розвитку. Потрібно відкинути старе і стати сильніше. Все в руках громади».

Для надання довідкової інформації можна звертатись за телефоном (0362)69-51-78.

(14)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.