Дубенчанка, яка двічі захворіла на COVID-19, розповіла як це

Лікарка про вдруге перенесений коронавірус: «На третій поверх виходила більш-менш, а на четвертий – задишка появлялась»
Офіційно в області трохи більше як 50 жителів, які вдруге захворіли на COVID-19. З них у Дубенському районі захворювання діагностували в 5 осіб. Як воно – захворіти на коронавірус повторно, наскільки відрізняються симптоми, перебіг – журналістці Інформаційного порталу м. Дубно розповіла керівниця міського Центру ПМСД Наталія Защик, яка двічі перенесла COVID-19. Спершу лікарка інфікувалась на весні торік (її пацієнтка була першою в Дубні, хто підхопив ковід), вдруге – взимку цьогоріч.
– Я була на виклику, пневмонія, госпіталізація хворої, тобто прямий зв’язок – самоізоляція і позитивний тест через трохи. Другий раз захворіла через 10 місяців. Думала, що це не коронавірус, бо все ж таки перехворіла. Хоча антитіл в мене не було, вони не виробились. І дуже здивувалась, коли ПЛР-тест показав позитивний результат. Перший раз температура була нижча, але паніка була більша, не спалось, хвилювалась. Другий раз температура була вища і довше, але, слава Богу, обійшлось все амбулаторним лікуванням. І вдруге дуже точно виражена відсутність нюху, смаку.
А зараз нюх, смак вернулись?
– Вернулись. Може, не на всі 100, але повернулись. У людей буває таке, що по пів року немає нюху чи смаку.
– Чи відрізнявся і як перебіг хвороби вперше і вдруге?
– Перший раз я перебувала на самоізоляції. Оскільки це було перед великодніми святами, робила, прибирала, то думала, що втома, а коли почала підніматись температура – зрозуміла, що це не просто втома, слабкість. У грудній клітці м’язи боліли, тобто появились симптоми, що проаналізувала пізніше. Цей раз по хаті змогла щось робити після 10 дня, хоч і в мене був легкий перебіг хвороби.
Чи є ускладнення після хвороби?
– Навіть якщо легко переніс хворобу, то ускладнення потім дають про себе знати. І аритмія, і задишка. Цей раз змушена була зробити рентген і аналізи. На третій поверх виходила більш-менш, а на четвертий – задишка появлялась. До хвороби такого не було. І на голову давило. Приходиш додому, бачиш, що треба зробити одне, друге, третє, а просидів 15 хв, в одну точку продивившись. Багато людей після хвороби в депресивному стані. Бувало й таке, що важко сконцентруватись, або втрачаєш думку і гадаєш, що хотів сказати. Але місяць і відновлюєшся. Хоча, це в кожного по-різному. У когось проявляють себе активніше слабкі місця. Зазвичай, це задишка, слабкість, депресія, головні болі та в більшості втрата нюху, смаку.
Що Ви порекомендуєте нашим читачам як медик, як людина, яка двічі хворіла на COVID-19?
– Порекомендую все ж дотримуватися правил карантину та особистої гігієни. Руки обробляти, маску щільно носити, не ходити в людні місця, дотримуватись дистанції. Також більше рухатись, перебувати на свіжому повітрі. Якщо молода особа має нежить чи якісь інші симптоми, то не відвідувати родичів, а в разі необхідності зателефонувати сімейному лікареві та здати якщо не ПЛР, то експрес-тест. У нас поки достатня кількість експрес-тестів на антиген, саме на вірус. Вони правдиві. Робити їх варто не першого дня, але коли в людини є сумніви чи підозри в лікаря, то їх можна здати. Через 10-15 хвилин буде результат. Якщо ж людина йде на планову госпіталізацію, то тести робимо в себе в кабінеті. У кабінеті інфекційних захворювань ми розмежували потоки хворих. Пацієнтам із підозрою на COVID-19 чи великою ймовірністю стараємось зробити тести до 12 год, а після – людям із меншою підозрою та з незначною симптоматикою. Просимо попередньо телефонувати в реєстратуру, розповісти про свою проблему, дізнатись графік роботи свого лікаря, щоб потім у загальній черзі не було хворих, у яких 3 дні температура. Якщо людина не може з’явитись у поліклініку, то через сімейного лікаря можна викликати бригаду. Однак, варто зрозуміти, що можливості в нас не безмежні.
Ця розмова свідчить про те, що не варто себе тішити тим, хто вже перехворів. Варто берегти себе, здоров’я рідних і близьких.

(1197)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.