Безоплатна вторинна правова допомога: що це таке?

шевчукЩо таке безоплатна вторинна правова допомога і для чого створений центр БВПД у Дубні?

З метою забезпечення надання якісної вторинної правової допомоги Міністерством юстиції України ухвалено рішення про утворення місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Саме тому з 01.07.2015 р, по всій території України запрацювали 100 місцевих центрів, які забезпечують організацію надання безоплатної вторинної правової допомоги соціально незахищеним громадянам у цивільних та адміністративних справах, а також потерпілим і свідкам у кримінальних провадженнях. На Рівненщині відкрито 3 місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги і зокрема у Дубно по вул. Грушевського, 171 Б, в Рівному та Сарнах.

Про систему БВПД в Україні розповів директор Дубенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Віктор Шевчук.

– Що ж таке безоплатна вторинна правова допомога?

– Безоплатна вторинна правова допомога відповідно до статті 13 Закону «Про безоплатну правову допомогу» – це вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг: захист; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру. Говорячи простими словами, якщо людина відноситься до певної вразливої категорії і потребує допомоги у вирішенні того чи іншого питання, де необхідне залучення адвоката, вона звертається до нас і тоді ми приймаємо звернення з пакетом необхідних документів. За результатами перевірки ми приймаємо рішення про надання чи відмову в наданні безоплатної вторинної допомоги (тобто призначення чи відмова у наданні адвокатських послуг).

– Хто може стати клієнтами Вашого центру?

– Нашими клієнтами ми вважаємо усіх відвідувачів, які завітають до місцевого центру за отриманням безоплатної правової допомоги, спілкуванню з якими приділяють свій робочий час працівники центру. В разі, якщо клієнт за результатами перевірки не належить до категорій, що мають право на БВПД, за направленням нашого центру є можливість отримати доступ до безоплатної первинної правової допомоги. Ті, які пройшли перевірку належності до категорій, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, стануть її отримувачами.

– Про які вразливі категорії йдеться?

– Дубенський місцевий центр з надання БВПД надає безоплатну вторинну правову допомогу особам, визначеним пунктами 1,2,8-12 статті 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», а саме:

– малозабезпечені особи;

– інваліди;

– діти-сироти, безпритульні діти, діти, які стали або можуть стати
жертвами насильства в сім’ї;

– учасники бойових дій (учасники АТО із статусом учасника бойових дій) та члени сімей загиблих (померлих) учасників бойових дій;

– особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;

– інші соціально незахищені категорії осіб.

– Які документи необхідно надати при зверненні до центру?

– Перелік документів, які необхідно надати разом із зверненням, визначений Методичними рекомендаціями щодо організації надання безоплатної вторинної правової допомоги місцевими центрами з надання БВПД, які затверджені Наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 26.06.2015р., № 160. Для різних категорій пакет документів різний, хотілося б звернути увагу на перелік необхідних документів по основних категоріях:

1.      Малозабезпечені особи :

•        паспорт;

•        реєстраційна картка платника податків;

•        довідка про склад сім’ї;

•        довідка про доходи кожного члена сім’ї за останні 6 місяців; довідка з центру зайнятості; довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи.

2.      Інваліди, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії:

•        паспорт;

•        реєстраційна картка платника податків;

•        пенсійне посвідчення або посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, або довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) .

•        довідка про розмір пенсії або довідка про розмір соціальної допомоги, що призначається замість пенсії.

3.      Ветерани війни та особи, на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до звернення додають:

• паспорт або Інший документ, що посвічує особу;

• ідентифікаційний код (крім фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про його відмову);

• посвідчення встановленого зразка.

4.      Законні представники дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, безпритульних дітей, дітей, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї, до звернення додають:

•        паспорт або інший документ, що посвідчує особу законного представника;

• ідентифікаційний код (крім фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про відмову від нього);

• документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі);

• ідентифікаційний код дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, безпритульної дитини, дитини, яка може стати або стала жертвою насильства в сім’ї (крім фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про відмову від нього) (за наявності);

• рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, що приймається районною, районною у м. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської чи районної у місті ради за місцем походження такої дитини за поданням служби у справах дітей – у разі звернення до місцевого центру законних представників дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.

• заява або повідомлення про вчинення насильства в сім’ї або реальну загрозу його вчинення, складені в довільній формі – у разі звернення до місцевого центру законних представників дітей, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім’ї;

• спеціальна картка обліку факту вчинення насильства в сім’ї (за наявності).

Для отримання інформації щодо пакету документів, необхідних для звернення інших категорій, просимо звертатись до Дубенського місцевого центру.

– Скажіть, будь ласка, а до Дубенського місцевого центру можуть звернутися жителі тільки Дубенщини?

– Ні. Дубенський місцевий центр з надання БВПД обслуговує 4 райони нашої області, зокрема: Дубенський, Млинівський, Демидівський, Радивилівський. Але цей територіальний розподіл е лише формальністю. Якщо до центру завітала особа з іншого району чи навіть іншої області, ми приймемо клієнта та за можливістю надамо всю необхідну допомогу.

З часу відкриття Дубенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги було прийнято понад 350 звернень громадян, 80 жителям вже надано адвокатів для представництва їх в суді. Маємо вже завершені справи, з позитивним рішенням для клієнта. По цим справам адвокати нам прозвітували і держава оплатила їх послуги.

– Чи надає ваш центр послуги в кримінальних провадженнях?

– Загалом безоплатна вторинна правова допомога в кримінальних провадженнях надається Регіональним центром з НБВПД в Рівненській області. Разом з цим, відповідно до чинного законодавства нашим центром надається безоплатна правова допомога по кримінальним провадженням лише свідкам та потерпілим, які відносяться до однієї з категорій, визначених ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

В будь-якому випадку, якщо громадянин вважає, що його безпідставно затримала поліція, він може зателефонувати за номером 0(800)213 103(цілодобово) і отримати адвоката за рахунок держави.

– Чи можливо направити звернення Укрпоштою, або ж Інтернетом?

– Так, це дійсно можливо. Тільки варто зауважити, що звернення має бути обов’язково підписане і до нього доданий повний комплект документів (копій) із зазначенням номера контактного телефону, за яким в подальшому можна буде спілкуватися з клієнтом.

За детальним порядком отримання безоплатної вторинної правової допомоги просимо звертатись до Дубенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: Рівненська область, м. Дубно, вул. Грушевського, 171 Б, ( район «5-та школа», поруч міської поліклініки) або за телефонами (03656)21005, (097)0094703, (095)9473495, (063)9658550 (пн-пт. з 9-00 до 18-00). Сайт центру http://rivne.legalaid.gov.ua/

– Дякуємо за розмову.

Спілкувався наш власкор

(355)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.