Археологи знайшли залишки печі, люльку, бритву та прикраси

Знахідки археологів на місці колишнього монастиря покажуть у Дубенському замку
Міжрегіональна громадська наукова організація «Дубенський археологічний осередок» протягом двох місяців працювала на нововідкритій археологічній пам’ятці, а саме Острові Дубовець. 2 жовтня археологи запросили на місце розкопок представників влади міста та району, духовенства, містян та журналістів, щоб презентувати результати проробленої роботи та поділитися планами. Саме цей день для презентації обрали тому, що незабаром для повного дослідження знайдений об’єкт буде знищено.

Перлиною розкопок є Підборецький жіночий монастир, який перестав існувати ще з початку 19 ст. і перетворився на археологічну пам’ятку.
«Наш задум в тому, щоб на базі археологічної експедиції в полі організувати польову школу і запросити всіх охочих – від школярів і до пенсіонерів, щоб вони могли поруч з нами побути археологами, попрацювати нашими інструментами, дізнатися якими методами ми досліджуємо пам’ятки. А також зрозуміти, як потрібно науково пізнавати історію, любити її та берегти нашу культурну спадщину, оскільки це не просто історична пам’ятка, не просто одна із дубенських святинь – це місце зараз є гарячою точкою, яка будучи історичною пам’яткою сильно потерпає», – розповів Андрій Бардецький.

Також дослідник наголосив на терміновості цих розкопок, адже пам’ятка страждає від захоронень підприємств, самовільного видобування піску, містяни зробили на місті монастиря стихійне звалище сміття, а золотошукачі розкрадають найцінніше.
Один з об’єктів, який став важливою знахідкою, – це залишки старої печі, яку в 17 ст., з причин якихось перебудов в монастирі, знищили.

«Рештки цієї печі дозволяють бачити, що вона будувалася не лише з випаленої цегли, а з неопаленої, яка з 18 ст. використовуватися перестала. Але цю піч розібрали, ймовірно кахлі ще були в нормальному стані і їх могли десь повторно використати», – зазначив Юрій Пшеничний.

За час робіт на Острові Дубовець археологам вдалося знайти багато старовинних ключів, замків, наперстків, голок, булавок, кухонні ножі, посуд, прикраси та монети. Окрім цього, в руїнах жіночого монастиря знайдено люльку та станок для бриття. Ці знахідки допомагають скласти уявлення про заняття черниць, про їхнє повсякдення та побут.
Напередодні презентації археологи встановили хрест на території розкопок в місці, де знаходилося монастирське і приходське кладовище.

До досліджень на острові долучилося значно більше волонтерів, ніж передбачено проектом, побувало 40 волонтерів окрім 10 людей, які постійно працюють на об’єкті. Були люди не лише з Рівненщини, а й з Києва та Львова.

«Приємно, що в наших археологів стільки здоров’я, наснаги та терпіння. Помітно, що вдалося багато чого розкопати. Я думаю, що в наступному році роботи продовжаться, а ми в цьому допоможемо. Я вважаю, що нам пора складати карту історичних місць в місті», – зазначив Василь Антонюк.
До слів підтримки археологам долучився й отець Василь Лозинський.

Нагадаємо, що кошти на проведення досліджень археологи отримали за перемогу в конкурсі соціальних проектів від Британської ради в Україні та Дубенської міської ради.
Всі знахідки будуть передані Дубенському історико-культурному заповіднику і представлені на виставці.

(312)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.