За що платять жінки у пологовому будинку?

Головний лікар Дубенського пологового спростував «таксу» у 400 гривень та запевнив, що лікарі не вимагають кошти
Нещодавно у соцмережі Facebook з’явився допис, в якому дубенчанин заявив: «Отримав повідомлення, що в Дубенському пологовому будинку добровільно-примусовий внесок 400 грн. Правда чи ні? Чи тожтакзавждибуло?». При тому, знайшлися жінки, які підтвердили факт благодійного внеску у медзакладі. З’ясувати ситуацію ми вирішили, поспілкувавшись з новоспеченими мамами. Жінки, що народжували у квітні та травні, не підтвердили журналістам наявність обов’язкового благодійного внеску у розмірі 400 гривень, проте розповіли про інші витрати, чеки на які їм ніхто не давав.
Що ж про це скаже та чи мають ці звинувачення підстави – ми запитали у головного лікаря КЗ «Пологове відділення» Дубенської міської ради Ростислава Васильовича Андрощука, який люб’язно погодився відповісти на декілька запитань.
– Які послуги пологове відділення надає жінкам? Які з них платні, а які – безкоштовні?
– З такими питаннями я стикаюся двічі-тричі на день. Люди цікавляться чому вони мають платити і за що саме. Офіційно медицина в нас безкоштовна, але фінансово це не підтверджено. Реформа, яка зараз проводиться, абсолютно не стосується вторинної медицини, яка включає будь-який стаціонар. Для того, щоб показати дієвість реформ у первинну медицину (включає лікарів терапевтів, педіатрів, сімейних лікарів) вкладається більше коштів, ніж вкладалося до цього. Тобто кваліфікована допомога знаходиться на тому ж рівні.
Я повністю згідний, що нам має вистачати коштів, які виділяє на пологи міністерство. Проте на поточний ремонт кошти не виділяються взагалі, а будівлю потрібно підтримувати, щоб вона просто не впала. Ці витрати «лягають на плечі» саме громадян. Та ж ситуація з медикаментами – виділених грошей вистачає лише на основне – кисень, наркотичні засоби, а інші препарати пацієнти оплачують власними силами.
– Поясніть, будь ласка, детальніше щодо лікарських засобів: Ви даєте жінці список зі всім необхідним і вона самостійно все купляє, чи препаратами пацієнтів забезпечує пологовий будинок?
– Раніше ми виписували жінкам рецепти, але оскільки невідомо, де люди ці медикаменти купляли та як зберігали – немає гарантії придатності цих препаратів. Тому зараз ми вийшли на КП «Аптека» Дубенської міської ради, яка в кредит видає нам медикаменти, а жінці обов’язково під час виписки видається список і вона без посередника розраховується з аптекою.
– Очевидно Ви читали обговорення у соцмережі щодо обов’язкових благодійних внесків, чи мають ці звинувачення якісь підстави?
– Звичайно це неправда. Я не можу заборонити лікарям приймати подяку, але це повинна бути саме подяка. Ніякої вимоги, ніяких цифр, ніхто нічого не вимагає. Питання про благодійні внески взагалі не стоїть, адже коли в людини не має коштів ми перекриваємо за кошти лікарні навіть її заборгованість в аптеці. Ми спочатку людині надаємо послуги, які не передбачені державою, і тільки після цього пропонуємо посприяти тому, щоб ці хороші умови зберігалися надалі та покращувалися. Якщо людина не захоче, повірте, ніхто нікому руки не заламує та грошей в жінок ніхто не вимагає. Тільки після пологів ми приходимо до пацієнток з протягнутою державною (а не конкретного лікаря) рукою і просимо подякувати закладу, якщо є така можливість.
– Деякі жінки розповіли нам, що при виписці квитанції на благодійні внески забирають? То Ви видаєте людині на руки цей чек чи ні?
– Звичайно видаємо. Але є ситуації, коли люди не забирають ці квитанції. Буває, що залишають медсестрі гроші, щоб вона заплатила і як результат – в медсестри цілий журнал, де вона зберігає ці не забрані квитанції.

– А як щодо послуг апарату УЗД?
– У Рівному така ж послуга коштує 200, а у нас лише 50 гривень. І це тому, що апарат потребує обслуговування – щороку ми проводимо техогляд, який є дороговартісним, також ми не економимо на гелях, щоб отримувати достовірну інформацію.
– Послуга надання сімейної та окремої палати платна? Якщо ні, то коли жінку можуть перевести в таку палату?
– Якщо жінка має бажання і в нас є вільна палата. Платних послуг немає. Якби ми почали брати плату, потрібно було б платити податки, адміністративні послуги, через що оплата зросла б на 50% точно. Якщо палата коштує 200грн., то заплативши якби благодійний внесок – це було б 300грн. Я вчу своїх лікарів: Ви не повинні хвилюватися за кошти пацієнтів, Ви повинні запропонувати можливі варіанти, а люди нехай вибирають.
– Все-таки поясніть, якщо я звернуся до медперсоналу з проханням виділити мені родинну палату, якщо вона вільна, мені виділять її безкоштовно?
– От я навіть не скажу вам цього, чесно кажучи. Не має таких наглих людей, які хочуть жити в готельному номері, але не хочуть платити за це. Декілька років тому Конституційний Суд розглядав питання щодо платних послуг і вони надали роз’яснення, що базове надання допомоги безкоштовне, а будь-які додаткові послуги можуть бути платними. Якщо ви хочете кращі умови, за це потрібно платити. Ці кошти допомагають підтримувати стан не лише платних палат, а й всього закладу.
– Також одна з жінок озвучила думку, що доки всі чеки при виписці не віддаси, то виписка значно затримується, прокоментуйте, будь-ласка.
– Якщо пацієнт не може заплатити за палату – ми цього ніколи не вимагаємо, це неправда. Не ми призупиняємо процес виписки, а аптека. Медикаменти коштують дорого – близько двох тисяч, а якщо кесарів ростин – то й до п’яти. Тоді пацієнти йдуть в аптеку і самі домовляються, як вирішити дану ситуацію. Це абсолютно ніякого відношення до благодійних внесків не має.
Після спілкування Ростислав Васильович показав журналісту Інформаційного порталу м. Дубно пологове відділення, яке і справді виглядає охайним та доглянутим, персонал привітний та люб’язний, а пацієнти – задоволені умовами та обслуговуванням.

Оцінити значну різницю між безкоштовними палатами та сімейними я змогла особисто, і я б радше заплатила, ніж тіснилася з новонародженим немовлям на старому пружинистому ліжку. Якщо у вас немає коштів чи бажання, то вас без проблем поселять у звичайну палату із кількома ліжками.
Зрозуміло, що неможливо контролювати кожного працівника, але якщо зіштовхнетеся з ситуацією «вимагання грошей невідомо на що» – звертайтеся до головного лікаря. Будемо сподіватися, що Ростислав Андрощук – людина діла, а не слова і все вищесказане прозвучало не лише для преси, а й діє у його відділенні. Якщо ж і головний лікар не зможе допомогти – звертайтеся до правоохоронних органів і захищайте своє право на якісну та доступну медицину.

(6884)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

1 Response

  1. Лілія :

    Лисвак роблячи УЗД часто помиляється і вагітних відправляють в Рівне робити УЗД

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.