Євреї та дубенчани об’єднають зусилля задля реконструкції синагоги

Громадяни Ізраїлю завітали у Дубно
Днями до Дубна, щоб вшанувати пам’ять загиблих у Голокості 1941-1943 років, прибули гості з Ізраїлю – члени Всесвітнього комітету вихідців з Дубна в Ізраїлі – Борис Фрадкін і Цубік Бахур-Карен Цві з членами своєї родини.
18 вересня відбулась зустріч міського голови Василя Антонюка з єврейською делегацією. Розмова в основному велася навколо подальшої долі синагоги, «палати Рози» в пологовому будинку, догляду за пам’ятними знаками у місцях розстрілів громадян єврейської національності фашистськими окупантами на території міста Дубно.
За результатами зустрічі сторонами було домовлено про об’єднання зусиль задля активізації вирішення питання реконструкції синагоги в місті Дубно з метою подальшого розміщення своєрідного центру пам’яті або музею Голокосту. Гості з Ізраїлю щиро дякували дубенській владі за теплий прийом, за щиру розмову, за багаторічну співпрацю й підтримку, розповіли, що дуже цінують все, що робиться у Дубні для збереження пам’яті про трагічну долю єврейської громади міста.
Після зустрічі у міській раді єврейська делегація вирушила до пологового будинку, в «палату Рози», названу на честь єврейки Рози Ліпін, яка також стала жертвою Голокосту у Дубні, і облаштовану її нащадками у 2010 році, про що свідчить пам’ятна дошка біля дверей палати. Тоді палату було відремонтовано та наповнено спеціальним обладнанням, придбаним родиною Рози. І впродовж наступних 7 років родина продовжувала опікуватись станом цієї палати. Так і цього разу, численна єврейська родина завітала в палату, де привітали породіллю та її чоловіка з народженням донечки. Окрім того, гості з Ізраїлю подарували Дубенському пологовому будинку два хірургічні відсмоктувачі.

Далі шлях єврейської делегації проліг до пам’ятного знаку жертвам дубенського Голокосту. Тут ними спільно з міським головою Василем Антонюком в пам’ять про євреїв, загиблих в роки Голокосту, було висаджено більше десятка кущів багряно червоних троянд. Присутні пом’янули жертв Голокосту, а їхні нащадки розвісили навколо пам’ятного знаку свою державну символіку і ще довго молились, читали кадиш, тужили за невинно убієнними представниками свого народу.

Також в цей день пройшла зустріч-реквієм «День народження Рози або історія однієї розстріляної родини…», організована відділом з питань внутрішньої політики, зв’язків з громадськими організаціями та ЗМІ Дубенської міської ради та майстерно втілена на сцені Будинку дітей та молоді студентами педагогічного коледжу РДГУ. Скорботний захід, на якому були присутні керівники міста, представники єврейської громади, люди, які в воєнні та повоєнні роки рятували євреїв від смерті, науковці, краєзнавці, представники учнівської та студентської молоді, мабуть, не лишив байдужим нікого в залі. Розчулювали і проникливі слова ведучих, і зворушливі пісні, і фото та відеоматеріали, якими супроводжувався захід, і болючі спогади, якими ділились учасники дійства – нащадки загиблих євреїв…
Загалом приїзд до Дубна став для громадян Ізраїлю дуже емоційним, вони відкрили для себе багато нового, що стосується історії їхніх предків, їхніх родин, їхнього народу. Та, мабуть, визначальним є те, що неодноразово з вуст іноземних гостей впродовж цього насиченого різними подіями, емоціями та враженнями дня звучали слова: «Тут, у Дубні, я почуваюся вдома». Також вони щиро дякували всім, хто допомагає у пошуках інформації про їхніх предків, у збереженні пам’яті про трагедію єврейського народу – Голокост.

За матеріалами: Дубенська міська рада

(385)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.