Як підвищення зарплат і пенсій вплине на курс?

Гаманець з гривнямиПідвищення зарплат і пенсій: як це відіб’ється на курсі валют?

Напередодні виборів уряд вирішив порадувати електорат і підвищити соціальні стандарти. Прем’єр-міністр звернувся до народу і пообіцяв зростання мінімальних зарплат і пенсій. І хоч номінально вони виростуть не сильно, зате торкнуться багатьох.

За словами міністра соціальної політики Павла Розенка, «будуть збільшені розміри мінімальної пенсії та мінімальної зарплати. Загалом, внаслідок збільшення прожиткового мінімуму зросте більше 80 видів соціальних виплат, допомог, компенсацій, стипендій і т. д.».

«Підвищення соціальних стандартів торкнеться більш 12,5 млн. наших співгромадян. Додатково на ці цілі уряд зміг мобілізувати близько 10 млрд. грн», – повідомив міністр. Розенко вказав, що з 1 вересня прожитковий мінімум на місяць на одну особу становити 1330 гривень, для дітей до 6 років – 1167, для дітей віком від 6 до 18 років – 1455 грн, для працездатних осіб (мінімальна зарплата) – 1378 грн, для осіб які втратили працездатність (мінімальна пенсія) – 1074 грн.

Ця заява викликала кілька діаметрально протилежних реакцій в суспільстві. Хтось радіє майбутнім надбавкам, а хтось той побоюється чергової девальвації. Адже в будь-якій незрозумілій ситуації українці купують валюту.

На цей раз експерти заспокоюють, уряд не буде проводити грошову емісію, щоб забезпечити підвищення соціальних стандартів. На рахунках казначейства накопичилося понад 30 млрд грн, які якось потрібно впорскувати в економіку. Але споживчий та валютний ринок, звичайно ж взаємопов’язані.

– Якщо бабуся, якій підвищать пенсію витратить прибавку на умовну імпортну гречку, то гроші потраплять комерсанту, який цю гречку завіз, а звідти куди завгодно, у тому числі і на валютний ринок, – пояснює зв’язок фінансовий аналітик Віталій Шапран. – З іншого боку, це підвищення зарплати настільки незначне, що на валютному ринку це не позначиться ніяк.

Згоден з ним і директор Центру «CASE Україна» Дмитро Боярчук. За його словами, відстрочка із зовнішніх виплат дала Україні серйозний запас міцності з точки зору стабілізації курсу гривні.

«Зараз запас міцності дуже великий, – говорить Дмитро Боярчук. – А 10 млрд грн – це менше 500 млн доларів. Навіть якщо половина з цих коштів піде на валютний ринок, то це всього 200 млн дол. додаткового попиту. При бажанні НБУ впорається з ним.

На думку Василя Юрчишина, це підвищення соціальних виплат може хіба що спровокувати попит, а значить і зростання цін лише в найдешевших категоріях споживчих товарів. Адже саме туди підуть ці гроші.

За матеріалами: KP.ua

(24)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.