Як отримати податкову знижку?

Хто з мешканців Дубенщини і в яких випадках може повернути частину податку
Повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, реалізуючи право на податкову знижку.
Що таке податкова знижка?
Згідно з положеннями статті 166 Податкового кодексу України платники податку на доходи фізичних осіб мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках визначених Податковим кодексом України.
Хто може отримати податкову знижку?

  • резиденти України, громадяни України або особи з іноземним громадянством, які знаходяться на території нашої країни більше 183 днів протягом всього року;
  • особи, які зазнали певних витрат, пов’язаних з придбанням товарів, послуг або оплатою робіт резидента (фізичної або юридичної особи), що мають документально зафіксоване підтвердження;
  • особи, які отримують офіційну заробітну плату або працюють за договорами цивільно-правового характеру, які сплачують прибутковий податок. Таким чином, фізичні особи підприємці не мають право на податкову знижку, оскільки не платять прибутковий податок.

Згідно з п. 166.3 Податкового кодексу України, податкову знижку можна отримати, в наступних випадках:

  • проведення оплати за іпотечним кредитом і придбане житло, в результаті оформлення іпотеки, є основним місцем проживання;
  • придбання двох об’єктів нерухомості за іпотечним кредитом (податкова знижка покладається на те житло, в якому заявник зареєстрований);
  • здійснення пожертвувань або внесення благодійних внесків організаціям некомерційного характеру, зареєстрованим на території України (від 2 до 5% заробітної плати за рік);
  • оплата свого навчання або навчання члена своєї сім’ї першого лінії споріднення;
  • здійснення витрат коштів на проведення штучного запліднення;
  • здійснення витрат, пов’язаних з усиновленням дитини;
  • проведення пенсійні внесків до недержавних пенсійних фондів;
  • здійснення страхових платежів за договорами накопичувального страхування життя;
  • користування послугами реабілітаційних центрів і протезно-ортопедичними послугами;
  • понесення витрат на переобладнання автомобіля та його переходу на газ або біопаливо;
  • понесення витрат на будівництво (придбання) доступного житла;
  • внесення орендної плати за договором оренди житла особою, яка має статус внутрішньо переміщеної особи.

Як отримати податкову знижку?
Для реалізації права на податкову знижку платнику податку необхідно заповнити та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи.
Податкова декларація подається до 1 травня наступного за звітним періодом (роком), відповідно до п. 49.1 та п. 49.16.4. Податкового кодексу України. Такий термін подачі декларації встановлений для громадян, які зобов’язані її подавати.
Але якщо вашою метою є отримання податкової знижки, то згідно п.166.1.1 Податкового кодексу України декларація може подаватися протягом року, наступного за звітним.
Наприклад, для отримання податкової знижки за 2018 можна звертатися до 31 грудня 2019 року.
Відзначимо, що в разі неподання документів протягом року, наступного за звітним, то на наступний період така можливість не переноситься.
Звичайно, до декларації про доходи та майновий стан разом з розрахунком суми податкової знижки необхідно додати документи, які підтверджують в першу чергу право на отримання податкової знижки: платіжні і розрахункові документи, зокрема квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, договори, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). Важливо надати, довідку про доходи (оригінал) за звітний рік за спеціальною формою для оформлення податкової знижки. Так само не зайвим буде взяти «стандартний пакет документів» копії паспорта та ідентифікаційного коду. Залежно від ситуації, в зв’язку з якою виникло право на отримання податкової знижки, необхідно надати також інші документи. Наприклад, в разі отримання податкової знижки на навчання, необхідно також надати довідку навчального закладу, яка повинна містити відомості щодо періодів навчання студента.
Пам’ятайте, що грошові кошти Вам повинні перерахувати протягом 60 днів!
Загальна сума податкової знижки, нарахованої платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата.

Дану консультацію підготовлено в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я маю право!». Більш детальну інформацію щодо реалізації та захисту своїх прав та законних інтересів у різних сферах життєдіяльності можна дізнатися у відділі «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою вул. Грушевського, 134, каб. 212, 213.
Анатолій Андріюк,
начальник відділу «Дубенське бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

(96)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.