Водохресний Святвечір: Хрестики та пісна вечеря

Дубенчани готуються до Голодної куті
Напередодні Водохреща 18 січня українці відзначають Водохресний Святвечір або ж Голодну кутю. Другий Святий вечір нагадує вечерю перед Різдвом, щоправда страв готують менше. У цей день зазвичай строгий піст, а тому й називається Голодна кутя.
Вечеряти можна сідати, коли зійде вечірня зоря. Страви, що смакують, повинні бути пісними. Не можна їсти в цей день м’ясо і рибу, вживати спиртні напої. Головною є кутя з маком та медом, саме з неї починають вечерю. В деяких регіонах України стверджують, що страв має бути непарна кількість.
Вважається, що у Водохресний святвечір можна звернутися з молитвою і проханням до Бога, і воно обов’язково буде виконане.
До Святвечора обов’язково потрібно прибрати оселю, так як на наступний день настає велике свято і зустрічати його в брудному будинку дуже погано. Також українці окроплюють помешкання свяченою водою та малюють на дверях хрестики. Наші пращури вірили, що обряд допомагає очистити будинок від злих сил, нещасть. У давнину такі хрестики робили із соломи, а згодом почали вирізати з паперу, потім малювали їх крейдою. Їх повинна була мастити господиня або старша дочка, щоб зберегти будинок від нечистої сили.
У цей вечір дівчата могли ворожити: вони після вечері збирали зі столу ложки і йшли на поріг тарабанити ними, адже «де пес забреше, туди заміж піду!». Потім після вечері вся сім’я клала свої ложки в одну миску, а зверху – хлібину, «щоб хліб родився». А кутя, яка залишилася після вечері, виноситься курям – «щоб добре плодилися». З настанням темряви – розпочинався ще один цікавий ритуал. Родина виносила з дому «дідуха» й вщент спалювала його десь у саду чи на городі, адже попіл вважали корисним для майбутнього урожаю. Ця традиція – своєрідний ритуал прощання з зимою та закликання весни, адже проминула вже добра половина холодної пори.
Цього дня святять у церкві воду, причому посуд, призначений для свяченої води, прикрашають квітами, щоб Бог оберігав від різних негараздів. Або ж воду святять уже завтра. Водохреще обов’язково супроводжується зануренням у воду. Це може бути річка, озеро. В давнину, якщо не було поруч ніякого водойму, то просто вмивалися водою з криниці. Як вірили наші пращури, спочатку потрібно підготуватися морально.
Народні прикмети 18 січня:
Яка є погода 18 січня, такою вона буде і на масницю.
Повний місяць у цей день віщує розлив річок навесні.
Якщо випав сніг у Водохресний Святвечір – прикмета до того, що рік буде врожайним.
Якщо у Водохресний Святвечір скупатися в лазні, це дозволить отримати здоров’я і красу.
Якщо на деревах багато снігу – буде багатий урожай плодів і меду.
Сніг 18 січня кидали в колодязь, щоб вода в ньому не зіпсувалася.

(715)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.