Водохреще: історія, традиції та правила святкування

водохреще традиціяІсторія, традиції, правила святкування та купання на Водохреще

Завтра, 19 січня, – третє велике свято різдвяно-новорічного циклу – Хрещення Господнє (Водохреще(а). Його ще називають Йорданом. Йордань (від назви ріки Йордан у Палестині) – народна назва християнського обряду освячення води. Його здійснюють на згадку про хрещення Ісуса Христа в Йордані, описане у Євангеліях. Свято має й іншу назву – Богоявлення, – яка походить від того, що, згідно з біблейськими оповіданнями, під час хрещення Ісуса на нього зійшов із небес Дух Святий у вигляді голуба, і голос почувся із неба: «Це Син Мій Улюблений, що його Я вподобав!» (Мт. 3:17).

Вечір напередодні українці називали другим святвечором, другою вілією, голодною кутею. Напередодні , 18 січня, як і перед Різдвом, утримувались від господарських робіт, постилися, готували кутю. Сідали вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря.

Вранці 19 січня у церквах святять воду. Цією свяченою водою починалася трапеза, нею ж кожний господар кропив усіх членів сім’ї, хату, інші будівлі. Вважається, що на Йордан вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні і духовні хвороби, а тому віруючі занурюються в ополонку. За давньою традицією, ця церемонія відбувалась під відкритим небом, на берегах річок, струмків, озер. Ще напередодні з льоду вирубували великий хрест, пробивали ополонку.

Але треба пам’ятати, що таке купання є стресовим для організму, тому варто дотримуватися правил безпеки:

– загартовуйте свій організм ще задовго до Водохреща;

– купайтеся в присутності медиків та рятувальників;

– не вживайте перед цим алкоголь;

– не пірнайте різко;

– перед зануренням зробіть зарядку;

– переконайтеся, що спуск у водойму безпечний;

– перебувати у воді можна не більше 10 хвилин;

– після купання добре розітріться рушником;

– не залишайте дітей без нагляду.

Після Водохреща в українському селі розпочинався новий весільний сезон, який тривав до Великого посту. Зимові свята у народно-побутовому календарі завжди були та лишаються часом веселощів і дозвілля.

За матеріалами: takeinfo.net, Платинова Буковина

(237)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.