Українцям платять в день, як американцям за годину

Зарплата украинцаЗа 1,5 року зарплати українців в доларах всохли втричі, а в гривнях збільшилися на 2%

Кишені українців не просто доводиться все тугіше, їй практично «хана». Навіть тим нашим співвітчизникам, кого не скоротили, часто перестало вистачати заробітків навіть на найнеобхідніше. Газета «Сегодня» порівняла рівень зарплат українців з різних регіонів країни в грудні 2013 року, коли долар був ще по 8 грн, з березнем 2015-го і з’ясувала: за цей час народ став біднішим майже в три рази (докладніше див. Інфографіку).

зарплата

ПОТРІЙНИЙ УДАР. Найбільш суттєво «схудли» наші зарплати у прив’язці до твердої валюти – курс гривні з грудня-2013 по березень-2015 обвалився з 8 до 22,5 грн/$ (короткі злети до 35-40 грн/$ ми навіть не враховуємо. – Авт .), або майже втричі. Тепер замість, скажімо, 400 доларів на місяць, українець отримує всього 150, тобто за 22 робочих дні приносить в дім по $7. Тобто у нас так платять в день, а в США і багатьох інших країнах – на годину.

Як роз’яснює екс-секретар Кабміну, економіст Віктор Лисицький: «Середні ціни у нас втричі, пропорційно падінню гривні, не збільшилися – але це лише тому, що гаманець пересічного українця їх просто не потягне (хоча на окремі товари зліт був і більшим, ніж в три рази. – Авт.). Але все подорожчало дуже суттєво – це при тому, що номінальні зарплати в гривнях зросли за цей час (березень-2015 до грудня-2013) всього на 2%, а в деяких регіонах навіть впали!

Причому впали вони не тільки на зруйнованих війною Донбасі та Луганщині, які, за даними Держстатистики, до 2014 року стабільно займали 2-е і 4-е місця по середній зарплаті після Києва, а й в не порушених війною Тернопільській, Херсонській та Чернівецькій областях».

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко каже, що здешевлення гривні до долара найсильніше вдарило по середньому класу, помітно змінивши його рівень життя: українцям стали практично недоступні автомобілі іноземного виробництва, навчання та відпочинок за кордоном.

«Незаможні, яким всі ці блага і раніше були недоступні, постраждали по-своєму: у них перестало вистачати грошей на харчі та проїзд, які подорожчали, не кажучи про оплату «комуналки». Саме тому влада змушена була субсидувати оплату компослуг, переклавши тягар на середній клас, якому субсидії не «світять», – аналізує Охріменко.

На думку Лисицького, подорожчання долара цього року поміняє рівень життя людей ще більше, оскільки вони не зможуть дозволити собі ніяких надмірностей, особливо техніку і сучасні засоби зв’язку. «Наприклад, для багатьох смартфон був не розкішшю, а робочим інструментом. Якщо ми не зможе дозволити собі купувати нормальні телефони, то почнемо ще більше відставати від цивілізованого світу», – вважає експерт.

ПРОГНОЗИ. Лисицький впевнений: якщо держава не буде заважати працювати вітчизняному бізнесу, постійно змінюючи закони, то приблизно через рік почнеться пожвавлення економіки, і зарплати поступово підвищаться. А от Охріменко вважає, що владі потрібно терміново налагоджувати мир на Сході. Бо інакше економіка не відновиться, оскільки військові витрати стали непосильною ношею для держбюджету і змусили владу постійно позичати гроші у міжнародних кредиторів. Працювати буде, за прогнозами експертів, лише АПК (але урожай зберуть не рекордний: у аграріїв не вистачило грошей на посівну), і упівсили – металургія. А ось на машинобудуванні та хімпромі можна ставити хрест, бо вони занадто кооперовані з Росією і країнами СНД, упевнений експерт.

Ще більш жорсткий прогноз – у прем’єр-міністра опозиційного Кабміну, екс-віце-прем’єра Бориса Колеснікова. «Якщо не повернутися в реальність, не відновити промислове виробництво і сільське господарство, чи не налагодити діалог з людьми, які працюють у сфері інформаційних технологій і в галузі туризму, то до кінця року доларовий еквівалент української заробітної плати зменшиться вдвічі, – упевнений Колесніков. – І вже 90% українців будуть за межею бідності за нормативами ООН. Влада повинна або негайно зайнятися економікою, або йти».

ЯК ЗА 1,5 РОКУ ЗРОСЛИ ЦІНИ

За даними Держслужби статистики, з грудня 2013 по квітень 2015 інфляція склала 62%, тобто в середньому все подорожчало в 1,62 рази. Але по окремих позиціях, які є важливими для всіх, ціни збільшилися набагато більше. Навіть звичайний хліб (не включаючи здобу і печиво) виріс в ціні більше середньої інфляції або на 69%, цукор на 66,5%. А риба за цей час подорожчала на 86%, соняшникова олія на 88%, фрукти на 136% (більш, ніж у два рази вище середньої інфляції), ліки – на 75%, нафтопродукти – на 81%, комунальні послуги на 150% (у 2,5 рази вище інфляції), у тому числі газ в 5,3 рази (майже в 8 разів вище інфляції). З продтоварів першої необхідності менше інфляції зросла ціна на м’ясо та м’ясопродукти – на 40%, яйця – на 29%, молоко – на 25%, вершкове масло – на 21,4%. З найнеобхідніших промтоварів і послуг найменше подорожчали проїзд залізницею – на 31% і освіта – на 15,5%.

(12)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.