У Млинові залишилися одиниці тих, то ризикує купатися у Ікві

Селищний голова ОТГ Дмитро Левицький розповів про проблеми Ікви та заявив, що край втрачає перлинку
Проблему річки Іква активно обговорюють не один рік. І вердикт – «купатися заборонено» таки озвучили. Першими про проблему заголосили млинівські активісти. Саме вони, згадуємо, привезли на засідання облради відбори води з Ікви, де плавали фекалії. Тоді млинівчани в усьому звинуватили владу Дубна, бо, мовляв, саме з дубенських очисних вся та бридота стікається в Млинів. Позиція млинівчан зрозуміла, адже селище на 70 % омивається водами Ікви і там зосереджене водосховище, на березі якого завжди функціонував чудовий пляж. До слова, на цей пляж з’їжджаються відпочиваючі навіть з сусідніх населених пунктів. Облюбували цю зону відпочинку і дубенчани. В літню спеку там завжди велелюдно. Та в останні роки,а особливо попереднє спекотне літо вода у річці перетворилася на зелену каламуть, а від нестачі кисню на Млинівщині спостерігалася масова загибель молюсків та риби. Тоді ж почали бити на сполох. Про проблему заговорили на всю область. Як справи наразі в Млинові? Чи користуються мешканці пляжем, про який так довго мріяли і в який вклали чимало коштів громади?
Кореспондент Інформаційного порталу м. Дубно дізнавався про млинівські справи та проблеми пов’язані з забрудненням Ікви у самих відпочиваючих на пляжі та у тамтешньої влади. Тож зробили візит у Млинів та побували у славнозвісній зоні відпочинку. Не можна не зауважити, що на пляжі файно і водне плесо так і вабить покупатися. Не дивлячись на присутню таблицю з написом-пересторогою «Купатися заборонено», декілька сміливих мам з дітками таки засмагали на пляжі після водних процедур. На запитання кореспондента, чи не боязко купатися у брудній річці, місцеві мешканки розповіли:
«А чого боятися. Табличка ж висить, але скоріш за все тому, що тут рятувальника немає. Жити біля пляжу і не скупатися – гріх. Вода була зелена в тому році і так самок купалися. Це ж властиво для водойм – цвітіння. Кажуть, що з Дубна всякий бруд з очисних тече Іквою до нас у Млинів, але не зважаємо. Того року наші активісти підняли це питання, в область їздили. Але все одно купаємося. І люди, як і раніше, приїздять на пляж навіть з того ж Дубна. Може не так багато як раніше, але все одно є відпочиваючих вдосталь. В нас тут і пляж для людей гарно облаштували, і пісок на побережжі насипали».

Ще декілька відвідувачів пляжу просто прийшли, щоб помилуватися краєвидами. Млинівчанин Віктор:
«Літо не дуже спекотне, раніше погоди не було, то й не дуже кортіло поплавати в річці. А зараз стою і думаю: ризикнути чи ні. Кажуть, вода в річці брудна і купатися не можна, бо з дубенських очисних нечистоти річкою пливуть».
Ще жінка, яка привела до водойми дворічного синочка включилася в розмову:
«Тут людей протягом першої половини цього літа практично не було, бо погода не сприяла. А зараз в спеку, ось цими вихідними доволі багато і приїжджих, і місцевих людей відпочивало, купалися».
Десь з десяток людей в обідню пору спекотного буднього дня на млинівському пляжі таки зібралося.
На завершення подорожі пляжем прогулялися до русла (вверх по течії). На берегах русла поналипало бруду, з днища повиростали зарослі очерету, а на дні – водорості. Вода – зеленувато-сіра.

Місцевий рибалка Анатолій, що якраз закинув вудку, розповів, що риба – смердить намулою і ловлять її виключно заради спортивного інтересу. Колись же був рибгосп, водорості, очерет скошували. А тепер цим ніхто і не займається.
«Десять років як річка почала видозмінюватися, а останні три роки взагалі жах робиться. Я звик купатися щодня, живу практично на березі. Але тут біля побережжя скільки у воді всякого непотребу і слизу скупчується, що бридко у воду заходити. А після останнього пірнання я мав на шкірі висип. Але все одно ризикую і купаюся. Річку рятувати треба. А для кого той пляж робили і де діти потім купатимуться? Знаю, що Млинівське водосховище – резерв для Кузнецовської атомної. Іква впадає в Стир, який також формує водосховище для Кузнецовської АЕС. Якщо Іква пропаде, то Стир втратить одну із вагомих приток. Втрата Ікви – катастрофа для цілого краю. А взагалі, Млинів завдяки водосховищу міг би стати з часом на кшталт Хрінницької бази відпочинку – чудовою зоною для дозвілля. Розпочали вкладати гроші в пляж. А для чого? – не зрозуміло тепер….» – поділився роздумами рибак.

Кореспондент Інформаційного порталу м. Дубно поспілкувалася про проблеми річки також із головою Млинівської селищної об’єднаної громади Дмитром Левицьким.
«Дуже прикро спостерігати – як занепадає річка. Ми дуже багато втрачаємо. Зараз активно цим питанням займається голова Мдинівської РДА Петро Рухер, разом з ним і ми дублюємо звернення і до Міністерства екології, і до Верховної Ради України. Проблеми Ікви не лише в дубенських очисних, а й в Кремнеці, і навіть в самому Млинові є багато чинників забруднення: це зокрема і діяльність аграрного сектору, який на нинішній час значно скоротив межі санітарної зони».
Щодо очисних у Млинові, то селищний голова розповів, що хоч очисні і не європейські, але спроектовані з розрахунку на п’ять тисяч споживачів. Сьогодні у Млинові в межах півтори тисячі користувачів. Окрім всього, відсутні промислові об’єкти, які могли б наносити суттєву шкоду річці. Тому, голова селищної ради важчає, що млинівські очисні достатньо очищають воду.
«Річка завжди приймала в себе багато всього. Очисні проектувалися колись без урахування того, що люди почнуть активно застосовувати різні хімічні миючі засоби, наприклад «Фейрі» і все інше. Тому сьогодні воддойма вже втратила резерви до самоочищення – надто багато всього скидається в неї» – зауважив Дмитро Валерійович.
Розмірковували з селищним головою і про можливі причини значного сповільнення енергії течії річки. Одна з побутуючих думок на сьогоднішній день – це штучне акумулювання вод річки в басейні діяльності ГЕС, створення додаткових заплав, шандор для підтримки її рівня.
Коментуючи, селищний голова зазначив, що у Млинові вода практично стояча і що й справді течія значно зменшилася. Зауважив, що питання треба вивчати з допомогою експертів і що потрібно збирати круглий стіл з представниками влади Рівненщини та Тернопільщини й досягати взаємодії у вирішенні питання.
Також голова селищної ради розповів про своє бачення розвитку Млинівщини, в тому числі завдяки річці Іква.
«Насправді на облаштування пляжної зони, рекреаційної зони побережжя ми вкинули чималі сили, витрачені кошти на благоустрій пляжу. В нас тут і душ підведений, є проточна вада, і роздягальні, і туалети, і лавки, і зонти на піщаному березі, і пісочниці для малечі. Тут ціла зона відпочинку, де спеціально облаштували мангали, лавки, столики. Насправді раніше на цьому місці збиралися тисячі людей, які приїздили з інших міст та й районів. А завдяки водосховищу, річці Іква Млинів мав потенціал для розвитку. Для того, щоб Млинів був ще привабливішим для приїжджих гостей, власне і почали активно займатися облаштуванням пляжу. Влада Млинова готова до інвестицій, до будівництва готелів тощо» – зазначив Дмитро Левицький.
На завершення розмови селищний голова розповів, що покладається на можливу майбутню співпрацю з іншими представниками влади Тернопільщини, Рівненщини, зокрема Дубна та Кременця та висловив готовність робити все можливе з своєї сторони, щоб врятувати Ікву та водосховище – перлинку Млинівщини.

(1634)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.