У Млинові – масовий мор риби та трагедія ріки Іква

У заплаві Млинівського водосховища вперше стався мор риби такого масштабу. На трагедію зїхалися інспектори та екологи з області
Зранку 8 серпня млинівчани спостерігали моторошне видовище: поверхня вод ріки, в одній із заплав водосховища (перед старою польською дамбою) була буквально вкрита рибою, яка задихнувшись, поспливала на поверхню вже мертва. На площині в межах 2 гектарів збирали рибу хто тільки міг, в тому числі й місцеві мешканці. В 11 ранку розпочалися рятувальні роботи. На місце події прибули і поліція,і місцева влада, і небайдужі млинівчани,і екологи, і рибоохоронна служба.
Рибоохоронці збирали з поверхні мертву рибу, щоб підсумувати збитки нанесені державі та унеможливити її розкидання у водоймі. Також вжили заходів щодо порятунку іншої риби, яка буквально встелила дно річки. Рятувальна операція тривала майже до вечора. Була задіяні рятувальники, які з допомогою пожежної техніки насичували киснем водойму. А фахівці рибнагляду, плаваючи водоймою, розкидали негашене вапно (щоб вбити бактерії та наситити киснем воду).

Не можна не зауважити, що представникам охорони рибного господарства довелося прикласти чимало зусиль, щоб пропливти моторним човном по цій ділянці Ікви. Попередньо річку пропливали на звичайних човнах і вичищали шлях для моторного човна від водоростей та хащів очерету. Водойма настільки заросла водяною рослинністю, що навіть човном пропливти там складно.


Як пояснив інспектор Державної екологічної інспекції у Рівненській області Ярослав Ткачук, ймовірною причиною мору риби є нестача та перепад кисню, зумовлений зміною погоди. Адже до цього була спека і зненацька випав дощ.
Водорості в нічний час забирають багато кисню. Ось вийшло так, що на ранок збирали мертву рибу. Не можна не зауважити, що стан водосховища у Млинові, яке ось уже як 20 років тому застаріло (будували для ГЕС понад 50 років тому) та сама р. Іква в доволі в плачевному стані. Все заростає очеретом та зіллям, на дні – мул, смердячі гнилі водорості. В місці, де загинула риба, особливо багато скупчилося різного водяного зілля, вода практично стояча, бо дамба, через яку раніше шлюзами циркулювала вода у правий рукав-відгалуження ріки Ікви – зумисне забита, а ключ – зламаний. І це все в такому стані не один рік. Водойма замість того, щоб виходити через шлюзи дамби або взагалі застоюється або ж прямує в напрямі Млинівської ГЕС, до русла. Річкова вода, на площині заплави – застояна, повністю заросла водоростями та гниє. Ось і гине риба. Де ж тому кисню взятися у такій каламуті?

Тим часом державний інспектор відділу рибоохоронного патруля Олександр Приступа прокоментував трагічну ситуацію на водоймі:
«Така ситуація в межах Млинова – вперше. В минулому році був мор риби в Узлієві. З цим треба боротися. Необхідно усувати джерела забруднення ріки : реконструювати дубенські очисні, необхідно ремонтувати греблю. Тільки щук загинуло 5 тисяч. Вартість однієї щуки (за держоцінкою) – 341 гривня. Збитки для держави – дуже великі».

Як дізналися згодом в обласному управлінні державної охорони рибного господарства лише того дня з поверхні Ікви зібрали маже 11 тисяч рибин: щуки, линці, плітки, лящі, окуні. Збитки для держави наразі підраховують в грошовому еквіваленті.

Того дня активісти, працівники рибоохоронної служби робили спроби хоч трішки почистити дамбу бодай від сміття, щоб дати можливість циркулювати воді. З річки виймали гнилі, з дуже неприємним запахом водорості, якими вщент заросла заплава. Також поріс дуже очерет, який в свою чергу, окрім інших чинників, значно впливає на плин течії. Проте дамбу не так-то й просто почистити, бо ж вона закидана цеглою, арматурою та іншим. А саму річку та водосховище почистити можна, якщо спустити водосховище. Місцеві мешканці скоса поглядають в бік ГЕС, бо ж тим часом, поки річка міліє, на самій ГЕС для роботи турбіни води предостатньо. Та й вода з меж ГЕС, що прямує далі і впадає в Стир, така ж каламутна. Не можна не зауважити, що водоростями заростає вся ріка – від Млинова і до Дубна.

(2434)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.