Стеж за словами: чому Facebook блокує користувачів

фейсбукЧому Facebook блокує користувачів і чому важливо дотримуватися правил соціальної мережі

У травні цього року президент України Петро Порошенко через Facebook особисто звернувся до засновника соціальної мережі Марка Цукерберга з проханням відкрити місцевий офіс. Свою вимогу глава держави обґрунтовував блокуванням українських користувачів – начебто з боку російських ботів. Але засновник і CEO Facebook, незважаючи на широкий резонанс, відповів відмовою: жодного офісу в Україні нині не відкриватимуть – це недоцільно через малу кількість активних користувачів (лише 3 млн осіб). До того ж Цукерберг заявив, що всі блокування були правомірними і здійснювалися не з Росії, а з офісу в Дубліні, який відповідає за СНД.

Тим часом блокування користувачів тривало й далі, що ще більше піднімало хвилю обурення в суспільстві. У підсумку Київ відвідав Томас Крістенсен, директор з питань суспільної політики Facebook у Скандинавії, Центральній і Східній Європі та Росії, розповівши про причини блокування. У колонці для Forbes Крістенсен зазначив, що всі заблоковані користувачі не дотримувалися правил Facebook, тож їх було заблоковано без порушень з боку соціальної мережі.

Навесні цього року з незрозумілих причин український сегмент Facebook наповнився інформацією про те, що російський офіс соціальної мережі почав масово блокувати топових місцевих блогерів. Побіжний аналіз корпоративної сторінки соцмережі показує, що в компанії є 33 міжнародні представництва і близько двох десятків офісів у США.

Центр служби підтримки українсько- та російськомовних користувачів міститься у Дубліні. Згідно з інформацією від Томаса Крістенсена, там є спеціально навчені люди зі знанням мови, які й обробляють скарги користувачів одне на одного. Після аналізу кожної скарги вирішують, чи блокувати користувача.

Очевидно, що інформація з офіційної сторінки Facebook і від топ-менеджера соціальної мережі, яка нараховує 1,4 млрд користувачів по всьому світу, українців не задовольнила. Особливо після виходу великої статті «Агентство» журналіста The New York Times Адріана Чена. У своєму матеріалі Чен намагається розкрити дані про «Фабрику тролів» у Санкт-Петербурзі. Працівники «Фабрики» створюють неправдиві коментарі, подають неправдиву інформацію в соціальні мережі і всіляко намагаються збільшити підтримку режиму в Росії. Один із видів діяльності – робота в соціальних мережах.

Під час бесіди з Людмилою Савчук, яка працювала у «Фабриці тролів», а потім зі скандалом її залишила, з’ясувалося, що там справді є відділ з роботи із соцмережами. Але чи займаються вони блокуванням, Савчук не змогла вказати. Немає інформації і в Андрія Сошнікова, журналіста пітерської газети «Мой район», якого Адріан Чен називає «головним спеціалістом із «Фабрики». Шукаючи якихось доказів, Forbes звернувся до організації «Анонімний інтернаціонал» (Shaltay Boltay), які хакерським шляхом дістають інформацію із пристроїв вищих чинів уряду Росії. Вони також не змогли надати інформацію про спеціальні блокування.

Як виявилося в результаті, щоб заблокувати користувача, немає необхідності наймати цілий штат працівників – достатньо однієї скарги. Упродовж двох тижнів особистий акаунт автора блокував його колега за записи, що містять образливі матеріали. Протягом 12 годин модератори Facebook видаляли агресивний запис і блокували на один чи кілька днів.

Чому вас блокують

Facebook налічує понад 1,4 млрд користувачів, із яких 900 млн запускають соціальну мережу щодня. Через це компанія створила цілу низку серйозних правил, за порушення яких користувача може бути заблоковано і на один день, і на цілий місяць. Блокування не дає можливості робити записи, але дозволяє проглядати пости інших.

Модератори Facebook зазвичай строго ставляться до будь-яких скарг і стають на бік обвинувача: краще заблокувати, а там уже як буде. Особливо це стосується будь-яких виявів сексуальності (груди, сідниці). Компанія жорстко ставиться до спаму, вигаданих імен/прізвищ, а також до образи інших користувачів чи створення контенту, який здатний викликати расову, релігійну чи міждержавну неприязнь.

В українському сегменті Facebook найчастіше блокують саме з останньої причини: ми часто вживаємо слова чи вирази, які можуть ображати жителів сусідньої країни. Найпростішим і найчастіше вживаним стало слово «москаль». Невеликий тест показав, що за вживання цього слова можна отримати бан на одну добу. Навіть у тому разі, якщо «москаль» трапляється в поемі «Катерина» Шевченка, модератор Facebook не дивитиметься, що це слова великого поета. І навіть якщо слово «москаль» буде написано як «M0$kal» чи «москali», Facebook усе одно вас заблокує.

Це лише невеликий фрагмент того, за що модератори соціальної мережі можуть заблокувати. Під заборону потрапляє низка нецензурних висловів, а також інші слова, які можуть образити представника іншої країни. Є лише одне «але»: на запис має поскаржитися інша людина. Якщо цього не станеться, ніхто, найімовірніше, не видалятиме його.

Саме тому страждають топові українські блогери з величезними аудиторіями. Із сотні тисяч людей знайдуться ті, кому згадування слова «чурки» і «х**ло» не сподобається. У результаті людина може отримати бан. Аналіз профайлів деяких українських блогерів показав, що такого контенту в них на сторінках досить багато.

Ви не жертва, а такий, як усі

Особливість великих корпорацій на кшталт Facebook – у єдності всіх правил абсолютно для всіх. Не важливо, чи ви відома селебрітіс, чи звичайний мешканець маленького містечка. Таке ж правило діє і для людей із різних країн. Водночас поки українці скаржилися на масові блокування з боку нібито «російського офісу», Facebook активно блокував росіян.

Facebook як приватна компанія має право складати власний стоп-лист і не вдаватися до десятка інтерпретацій одного слова. Одне з найважливіших правил соціальної мережі – збереження прав людини. І якщо хтось вказує, що ви порушуєте права іншої людини, після аналізу ситуації Facebook оперативно видалить негативний контент.

Це не українсько-російський конфлікт

Багатьом жителям країни здалося, що особливо жорсткі дії Facebook спостерігаються виключно на ґрунті конфлікту України та Росії. Але правила Facebook залишаються єдиними для всіх жителів планети. Наприклад, тільки 21 липня Facebook видалив запис видання «КоммерсантЪ», на якому було зображено оголені груди: за правилами соціальної мережі (і навіть дочірнього сервісу Instagram), це заборонено.

Крім цього, Facebook активно бореться проти вигаданих імен, за що одного разу вилучив із соціальної мережі людину з таким же ім’ям, як у засновника мережі – Марка Цукерберга. Адвокату з Індіанаполіса довелося особисто підтвердити схожість імені, щоб повернути сторінку. Подібні ситуації були з низкою акторів і коміків, які використовують сценічний псевдонім замість справжнього імені.

Нині Facebook, який зіткнувся з відпливом користувачів в Instagram і Snapchat, активно бореться за комфортне існування своїх користувачів у межах соцмережі. Наприклад, одного разу статус «почуваюся товстим» було видалено через петиції користувачів, які заявили про образу почуттів багатьох людей лише його існуванням.

(126)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.