Скільки та як платитимемо за електроенергію

тариф_електроенергіяЗ 1 вересня тарифи на електроенергію підвищать у середньому на 23%

З початком осені нас чекає ще один неприємний сюрприз – зростання цін на електроенергію. Цього разу тарифи підвищать більш як на 20%. Підвищення буде не останнім – вартість світла для населення зростатиме аж до березня 2017 року.

– Як ви знаєте, для населення застосовують три блочні тарифи, зіставлені з обсягами місячного споживання, – пояснює газеті «Експрес» Володимир Нечипорук, завідувач сектора Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг області. – Перший блок споживання передбачає використання до 100 кВт-год. на місяць (150 кВт-год. – у сільській місцевості), другий – від 100 до 600 кВт-год. (включно), третій – понад 600 кВт-год. на місяць (включно).

– Як зміняться тарифи на електроенергію для споживачів з 1 вересня? Середньозважена вартість електроенергії для домогосподарств України зросте на 23%. При цьому на 25% підвищиться вартість електричної енергії, спожитої в межах першого та другого блоків (до 100/150кВт-год., до 600кВт-год. та до 3600кВт-год. з електроопаленням в опалювальний період), та для окремих споживачів, тариф яким не диференціюється за обсягами. Вартість електричної енергії у третьому блоці (понад 600кВт-год.) та понад 3600кВт-год. (з електроопаленням в опалювальний період) зросте на 5%. Будуть три тарифи (блочні). Найнижчий тариф – 45,6 коп за кВт-год. (з ПДВ). Він діятиме для першого блоку споживання (до 100 кВт-год (місто) та 150 кВт-год (село). За таким тарифом платитимуть (до 3600 кВт-год.) і домоволодіння з електроопаленням та багатоквартирні будинки, негазифіковані природним газом і в яких немає систем централізованого теплопостачання, або вони не функціонують в опалювальний період. А також – багатодітні, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, гуртожитки незалежно від обсягів споживання електроенергії. Нагадаю, що до 1 вересня тариф для таких споживачів становить 36,6 коп. за кВт-год. (з ПДВ).

– Які тарифи встановлено для споживачів другого та третього блоків? – Для споживачів другого блоку – 78,9 коп. за кВт-год. Найвищий тариф – 147,9 коп. за кВт-год. – платитимуть споживачі третього блоку споживання. А також домоволодіння з електроопаленням та мешканці багатоквартирних будинків, не газифікованих природним газом і в яких немає системи централізованого теплопостачання або вони не функціонують в опалювальний період, за споживання понад 3600 кВт-год. Наведу приклад. Споживач, котрий живе у селі, за місяць споживає 650 кВт-год. електроенергії. Отже, з 1 вересня 150 кВт-год. він буде оплачувати за найнижчим тарифом, тобто по 45,6 коп. за кВт-год., 450 кВт-год. – за другим (78,9 коп. за кВт-год.) та 50 кВт-год. – за третім (147,9 коп. за кВт-год.). Наразі, до 1 вересня, тариф для споживачів другого блоку становить 63 копійки (з ПДВ), третього – 140,7 коп. за кВт-год. (з ПДВ). Зазначу, що з квітня цього року будинки й квартири, облаштовані електроплитами, не виділені в окрему тарифну групу, тобто вони також платять залежно від споживання. Окремий тариф для будинків та квартир, облаштованих електроопаленням, діє лише в опалювальний період – з 1 жовтня 2015 року по 29 лютого 2016 року. За межами цього періоду тариф для таких домоволодінь відповідає тарифам для звичайних будинків та квартир (місто/село).

 – Це не останнє підвищення цін на електроенергію? – Так. Коаліційною угодою передбачено поступову ліквідацію перехресного субсидіювання (багаторівневої тарифної системи) шляхом встановлення цін та тарифів для всіх споживачів, включаючи населення, на економічно обґрунтованому рівні. Тож з 1 березня 2016 року зростання кожного з блочних тарифів аналогічне зростанню з 1 вересня 2015-го. Тобто, для першого блоку споживання ціни підвищаться на 25%, для другого – також на 25%, для третього – на 5%. З вересня 2016 року тарифи зростуть на 25%/30%/5% відповідно, з 1 березня 2017 – ще на 25%/30%/3%. Тобто, з вересня цього року ціни на електроенергію, наприклад, для першого блоку споживачів підвищаться на 100%.

– Які причини підвищення тарифів? – Домогосподарства сплачують лише 21% собівартості електроенергії. Ціни піднімають, щоб не допустити розбалансування системи електроенергетики, унеможливити віялові відключення. Крім того, зростає вартість імпортованого пального: природного газу, вугілля, ТВЕЛ для АЕС, а також – обслуговування і погашення валютних кредитів Енергоатому, Укренерго, Укргідроенерго.

(89)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.