Розслідування виникнення забрудненої води в Ікві (фото)

Кого будемо звинувачувати у забрудненні Ікви на Дубенщині?
Саме так можна назвати цю тему, яка у багатьох на вустах, а у багатьох ЗМІ на перших шпальтах чи перших рядах. Аби ситуація не виглядала однобоко, аби одні не звинувачували інших – Інформаційний портал м. Дубно вирішив провести більш ширший аналіз цієї проблематики.
Нагадаємо, що проблема забруднення Ікви виникала й раніше, однак цього разу набула особливого розголосу. Жителі, активісти Млинівщини привезли обласним депутатам забруднену воду, а вірніше  воду з фекаліями з Ікви. Вони й звернулись до обранців з проханням виділити кошти на реконструкцію дубенських очисних споруд.

Так як багато звинувачень припало на адресу дубенських очисних споруд, то першим об’єктом, який ми відвідали, стали саме вони. Знаходяться очисні за колишнім Серпанком і належать до КП «Дубноводоканал». На місці нам показали та розказали специфіку та процес роботи очисних.


І варто зазначити, що на останньому етапі роботи каналізаційні стоки обробляються, хлоруються і потрапляють в річку Іква без твердих відходів, які стали причиною забруднення води на мості в с. Івання. Підтвердженням цьому є хімічний аналіз води з трьох різних місць (для порівняння за 2016 і за 2015 рік):

Місце відбору Назва Назва Назва Назва Назва Назва
Амоній-іон (аміак) мг/дм³ Біохімічне споживання кисню мгО2/дм³ Завислі речовини

мг/дм³

Фосфати

мг/дм³

Хімічне споживання кисню

мгО/дм³

Хлорид-іони

мг/дм³

р. Іква 0,7 км вище скиду з о/с КП «Дубноводоканал» 0,7 3,35 4,8 1,5 1,8 14,2  

 

 

 

2

0

1

6

Р

І

к

 

р. Іква 0,4 км нижче скиду з о/с КП «Дубноводоканал» 0,9 10,84 6,4 1,7 45 23
р. Іква с. Іваннє 3,2 нижче скиду з о/с КП «Дубноводоканал» 5,3 22,7 30,8 4,2 54 26,6
р. Іква 0,7 км вище скиду з о/с КП «Дубноводоканал» 0,2 3,7 6 0,16 24 14,2  

 

 

2

0

1

5

Р

і

к

вихід з о/с КП «Дубноводоканал» 36,3 181,2 124 18,7 388 301,4
р. Іква с. Іваннє 3,2 км нижче скиду з о/с КП «Дубноводоканал» 0,7 4,08 13,6 0,8 28 16
Норма ГДК 0,5-2,6 3-4,51 25-30,8 2,14-4,2 30-50 300-350

Також можна додати, що вода, виходячи із труби очисних споруд м. Дубно в річку за хімічними показниками перевищує деякі норми, але не є причиною забруднення води на Іванні, оскільки у природньому середовищі розчиняється та набуває допустимих норм. Так було завжди, стверджують працівники Дубноводоканалу.

Звісно, не можна не зазначити, що якість очисної води повинна була б бути набагато кращою, але очисні споруди, що працюють з 80-х років до цього часу, уже застаріли. Так само час вводити нові методи очистки від різних хімікатів (наприклад, фосфатів, які спричиняють ріст водоростей у річці), адже самі очисні просто не в змозі цього зробити. Також вони не розраховані на сьогоднішнє навантаження. Таким чином можна зробити висновок, що реконструкція очисних споруд м. Дубно необхідна і, як нам повідомили, проект уже розробляється. На виконання проектно-кошторисної документації виділені кошти, а от на здійснення реконструкції влада буде шукати гроші як в області, так і на державному рівні, оскільки місцевий бюджет не в змозі осилити самостійно цю суму (припускають, що потрібно буде близько 100 мільйонів гривень).

Тоді ж ми поспілкувались із очільником водних ресурсів нашого регіону, начальником управління водного господарства Герасимчуком Володимиром. Як пояснив Володимир Антонович проблема насправді ширша, ніж ми зараз спостерігаємо, через те, що забруднення Іванівського мосту спричинене кількома факторами. Перший фактор загальний – те, що впав рівень води і впав він не цього року, а уже давно. Так, відповідно до показників, рівень води на гідропостах станом на 20 вересня цього року сягає позначки 191, 43. А в минулих роках був ще нижчим. У 2015 році рівень становив 191,37, а у 2014 – 191,27.

Другий фактор – замуленість річок, що несуть води в Ікву. В деяких місцях рівень замуленості сягає від 30 см і до 1,5 м, а в середньому – 70 см. Це спричинило низький рівень протікання води і замуленість джерел, а таких на Дубенщині більше 20. Цю проблему можна вирішити шляхом розчищення річок, але 4 роки Дубенське міжрайонне управління водного господарства з держбюджету не отримує надходжень, крім зарплати, а те, що підприємство заробить – витрачає на підтримку технічних вузлів та механізмів. Хоча насправді потреба у фінансуванні велика, так як кілометр розчищення Ікви з використанням бульдозера та екскаватора вартуватиме близько 250 тисяч гривень.
Третій фактор – по Ікві в Дубно уже пливе забруднена вода з сусіднього міста Кременець, де очисних споруд немає. А так як раніше був більший рівень води, то більшість нечистот природним шляхом розчинялися. До слова, і до Кременця також є населені пункти, в яких очисних споруд немає і нечистоти прямим потоком зливаються в річки.
Четвертим фактором забруднення води на Іванні є самовільне спорудження затвори на мості, що перебуває на балансі дорожників. Як сказав Володимир Антонович, штучно зроблена конструкція не відповідає технології і при паводках його якимось способом доведеться демонтувати, а потрібно було створити шлюз, який був би регульованим. Ця затвора, гребля, стала причиною збору сміття, що скидається в Ікву, яке не розчинилося на своєму шляху, а допливло до Івання і там осіло через низький рівень води. За таке спорудження є як адміністративна, так і кримінальна відповідальність, відповідно до ст .59 КУпАП так і 242 КК України винні особи змушені сплатити штраф. Але тут є інша сторона медалі – самовільно, без погодження відповідних органів, але ціль була корисна – для громади, для того, щоб в колодязях піднявся рівень води.

р. Тартачка, що впадає в Ікву
«Цю проблему треба розглядати більш глобальніше, оскільки є проблема збереження прісної питної води. Людям варто думати куди викидати сміття, обвалювати сміттєзвалища, аграріям дотримуватись технології переорювання землі, відкривати джерела, так як це зробили у Птичі, зараз роблять у Листвині», – зазначає Володимир Герасимчук.

Штучно створена дамба на р. Тартачка та зміна русла
До слова, неподалік із управлінням водного господарства громадськість та місцевий священник самостійно із використанням техніки управління облаштували джерело поруч із річкою. Поки що на Дубенщині таких відкритих джерел лише 7, а саме вони піднімають рівень води.

Чи могла причиною забруднення Ікви на Іванні стати каналізація із с. Бортниця, оскільки раніше всі каналізаційні стоки надходили на очисні споруди м. Дубно – ми запитали у Іваннівського сільського голови Світлани Бирук. Світлана Олександрівна запевнила нас, що стоки із Бортниці не доходять до Ікви, так як не працює каналізація. Періодично у цьому селі стоки викачують асенізаційні машини. Щодо греблі, то зі слів керівника мисливського господарства Юрія Рачинського сільська голова знає, що дубенчанин Голуб Любомир брав дозволи у Рівному на спорудження та встановлення шандор.

Іква на Іванні
Однак сама Світлана Олександрівна не знає його та дозволів для будівництва греблі особисто не бачила. На думку очільниці: «Демонтаж шандор не вирішує проблеми, воно піде далі. Користь лише в тому, що воно не буде стояти на Іванні, а попливе по Ікві. Чи винні дубенські очисні – не можу сказати, однак вони не розраховані на таку кількість стоків, яка є зараз».

То хто ж винен у забрудненні р. Іква на Дубенщині – очисні, дубенчани, природа, оскільки у самій річці низький рівень води, самовільна гребля на Іванні? Чи варто шукати лише одного «цапа відбувайла»? Вирішувати кожному, в тому числі й правоохоронним органам. Але не варто забувати, що проблема у нас самих – викидаємо сміття біля річок, джерел, риємо ставки, переорюємо землю не відповідно до технології і т.д. Проблема забруднення Ікви – це не локальна, а масштабніша проблема і усім нам потрібно думати про збереження довкілля.

(433)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

1 Response

  1. 24 Березня, 2017

    […] Як виглядає Іква на Іванні порівняно з минулим роком Влітку 2016 року гостро постала  проблема забруднення Ікви та дубенських очисних споруд. Млинівські активісти забили на сполох та принесли воду з фекаліями з річки на сесію обласним депутатам. Після того про цю тему писали та показували не лише місцеві ЗМІ, а й регіональні. Однак, це проблему не вирішило. Лише наприкінці вересня комісія облдержадміністрації, що вивчала ситуацію, яка виникла у руслі річки Іква у селі Івання вирішила: очистити Іванівський міст від скупчення нечистот та продовжувати вивчати причини ситуації, що склалася зі станом водойм на території Дубенського району. Так звану шандору розібрали. А як виглядає зараз Іква, особливо проблемний міст – вирішив поцікавитись Інформаційний портал м. Дубно. Звичайно, ситуація не така як минулого року. Із настанням весни, таненням снігу та льоду, рівень води у водоймах піднявся, підвищився він і в Ікві. Вода у річці цими днями майже прозора, видно опале листя та водорості. Однак, не виключено, що з приходом спеки, рівень води знизиться і Іква знову буде з нечистотами. Порівняти фото минулорічної річки можна за посиланням. […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.