Політики Рівненщини проігнорували дискусію щодо нового виборчого законодавства, яке має прибрати олігархів з парламенту

На дискусію та обговорення нового законопроекту про вибори, який має прибрати олігархів від влади запрошували всіх нардепів та голів фракцій, впливових політиків Рівненської області
Сьогодні в рамках реанімаційного пакету реформ готується до розгляду нардепів Проект Закону про вибори народних депутатів України №1068-2, який, в разі підтримки більшості парламентарів України нинішнього скликання, має принести зміни. Основним завданням законопроекту є створення цілісної правової основи для підготовки і проведення виборів народних депутатів України із застосуванням моделі виборчої системи, яка дозволяє впливати виборцям на персональний склад Верховної Ради України при збереженні конституційної ролі політичних партій як загальноукраїнських носіїв політичних програм розвитку держави і суспільства. На зміну системі закритих списків мають прийти відкриті списки та повна прозорість.
Тому в рамках другого етапу Всеукраїнського туру «ЗміниТИ» відбувається активне обговорення дискусійних питань реалізації виборчого права на всіх рівнях державного правління. Представники громадської організації «Центр UA»  за фінансової підтримки Уряду Швеції, Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» та Національного демократичного інституту (NDI), їдучи з області в область країною зустрічаються з політиками, громадськими діячами, журналістами та обговорюють наболіле для країни питання і водночас намагаючись з’ясувати істину: яких нових виборчих правил вимагають українці?; хто має визначати місця у партійному списку: київські лідери партій чи виборці в багатомандатних регіональних округах?; чи є політична воля у політиків змінити все та підтримати законопроект.

Так, в Рівному 28 вересня відбувся такий публічний діалог «ВиБОРИ: нові правила», ведучим якого був лідер напрямку «Контроль публічних фінансів» Центру UA Андрій Андрушків. Учасникам форуму надавалася можливість публічно заявити пропозицію щодо реформи виборчого законодавства та готовність до підтримки відповідних змін. Запрошували найвпливовіших політиків Рівненщини, журналістів, громадських діячів. Але зі всього списку запрошених з числа політиків прибуло лише троє – очільник фракції ВО «Батьківщина» в Рівненській обласній раді Микола Кучерук, очільниця фракції «Громадський контроль» в Рівненській міській раді Любов Романюк та заступник голови фракції ВО «Батьківщина» в Рівненській міській раді Олександр Курсик. Також доволі негусто було в рядах громадськості та ЗМІ.

Жоден з п’яти народних депутатів, що представляють інтереси Рівненщини у ВРУ – не прибув на запрошення. Так само проігнорували можливість і всі інші голови фракцій облради. Список запрошених був доволі довгий. Для прикладу, під час такої ж зустрічі на Волині, до публічного діалогу згодилися всі нардепи області та більшість політиків.
Ведучий форуму розпочав з проблематики. Пояснив, що зараз вибори до Верховної Ради відбуваються за змішаною системою: 225 депутатів за пропорційною системою (виборці голосують за партію. Якщо вона набирає 5% і більше – потрапляє до ВРУ. Список кандидатів партія формує на свій розсуд, і електорат не має на це впливу). Ще до ВРУ потрапляє 225 депутатів із мажоритарних округів (виборці голосують за одного кандидата з наданого переліку. Перемагає той, хто набрав більше за інших, навіть якщо це менше 20% голосів. Решта 80 % голосів – ігнорується.
Як зауважив Андрій Андрушків, на всіх рівнях спостерігається підкуп виборців, списки формують голови партій в Києві, прохідні місця як правило продаються тим, хто зацікавлений пройти до ВРУ і керується виключно своїми інтересами. А також розповів, що нині прохідні місця до українського парламенту в закритих списках олігархи купують навіть в якості подарунку своїм коханкам.
А згодом ті, за кого українці й не голосували, потрапивши у Верховну Раду України приймають закони – правила, за якими ми живемо, приймають державний бюджет – те, на що держава витрачає наш спільні гроші – гроші платників податків. Наприклад, у 2017 році видатки бюджету України складуть 800 мільярдів гривень. Вони ж формують склад Кабміну Міністрів, який управляє усіма галузями України. І тут чітко прослідковується зв’язок: звідкіля насправді беруться проблеми в країні. В першу чергу йдеться про абсолютне неефективне і безграмотне правління країною. І найжахливіше явище в Верховній раді України – коли цілі закони та поправки приймаються заради чиїхось бізнесових інтересів.

Чинний Закон «Про вибори народних депутатів до ВРУ» був прийнятий у 2013 в інтересах регіоналів та їх очільника Януковича, який прорахував, що відкриті списки унеможливлять подальше правління його партії. Сьогодні ж пожинаємо плоди, обираючи за тією ж системою і навіть не намагаємось щось змінити. Тут же виникає проблема впровадження реформ, позафракційні депутати, які на одну ніч опиняються у тій чи іншій коаліції за гроші і т.д, присутності олігархів та їхнього впливу на розвиток країни.
Під час дискусії представники ВО «Батьківщина» зауважили, що люди взагалі не розуміють навіщо народний депутат і яка його функція, плутаючи повноваження народних депутатів та органів місцевого самоврядування. Запропонували відмовитися від мажоритарної складової на виборах до парламенту та перейти на повністю пропорційну систему.
«Свідомість виборців треба міняти, але це набагато складніший процес, ніж написати закон про відкриті списки чи невідкриті списки. Тому наша політична сила запропонувала закон з відкритими списками, але з уточненням, щоб кінцевим упорядником списку була політична сила, яка бере на себе відповідальність», – підкреслив Микола Кучерук.

Олександр Курсик окремо нагадав про проблему з Центральною виборчою комісією, строк повноважень абсолютної більшості членів якої давно завершився. «Зараз залишається старий склад ЦВК, хоча терміни повноважень закінчилися у трьох з п’ятнадцяти. Чому не міняємо? Бо всіх усе влаштовує, бо більшість погодилася на те, що виборчий закон залишиться таким же, як і був, і влада пройде через мажоритарників- багатіїв, через адмінресурс», – зазначив політик.
Представниця фракції «Громадський контроль» звернула увагу на необхідність змінювати також правила, за якими відбуваються місцеві вибори. «На моє переконання, має бути різниця між виборами до парламенту і до місцевих рад. Зараз у місцевих радах часто багато політики. Коли з Києва приходить прийняти звернення до Кабміну про те, що ми занепокоєні ситуацією в Сингапурі, фракція не може не підтримати чітку вказівку. Тому якщо ми говоримо про парламент – то це відкриті списки, делеговані повноваження, а до місцевої ради я б запропонувала змінити механізм. Є прецеденти, коли людина має такий авторитет, що їм не треба партія, вони самі будь- яку партію понесуть. Тому я б піднімала питання про повернення само висування», – заявила Любов Романюк.
Олександр Курсик зауважив, що законопроект №1068-2 намагаються сьогодні «зарізати» у ВРУ. Яскравим доказом цього є те, що водночас декілька політичних сил підготували свої законопроектні пропозиції щодо виборчого законодавства. І тут же заявив, що їхня політична сила підготувала свій оптимальний законопроект.
Окремо обговорювали також обмеження депутатської недоторканності та політичної реклами на телебаченні. Представники ВО «Батьківщина» зазначали, що недоторканність і так фактично не діє, тож народним депутатам варто було б виконати свою обіцянку виборцям і зняти її.
Ще однією складовою обговорення було те, якими ж мають бути виборчі перегони. Яким має бути вплив на людей. Представниця «Громадського контролю» заявила, що тепер агітація має відбуватися в полях, мовляв, якщо кандидат прийде до бабусі і нап’ється з її криниці води, то вона неодмінно до нього прихилиться і перекаже іншим. Батьківщинівці зауважили, що якби вони не ходили від хати до хати, що врешті є дієвим, все одно платять чималі гроші за телевізійну рекламу, рекламні хвилини в ефірі радіо-мовлення та газетні шпальти. І що, мовляв, журналісти дуже дорогі і висвітлюють діяльність тільки за гроші. Микола Кучерук заявив, що газети взагалі живуть тільки від виборів до виборів. Олександр Курсик поділився досвідом, що йому доводиться платити журналістам декілька тисяч за те, що в газетах прозвучить розповідь про його фестиваль, бо представники ЗМІ не вірять в його щирість та вважають його «піарщиком». Микола Кучерук заявив, що такий вже український електорат, що йому треба картинка. Все ж в залі прозвучали репліки, що варто використовувати вже накатані схеми з-за кордону. Приміром, навіть в Німеччині канцлер Ангела Меркель зустрічається зі своїми виборцями.
Усі присутні також погодилися, що партії мають робити акцент на безпосередній роботі з виборцями, живому спілкуванні, тож підтримали заборону чи принаймні обмеження політичної реклами. Журналісти на це зауважували, що доносити до виборців інформацію про політиків – це теж їхня робота, тож у разі запровадження законодавчих обмежень все одно мають залишатися принаймні якісь формати висвітлення кандидатів на виборах.
Щодо того чи підтримають законопроект у ВРУ, який підготували на взірець європейських практик виборчого законодавства, то на завершення стало відомо, що сьогодні заплановано всеукраїнську акцію на підтримку законопроекту. Можна підписати електронну петицію та вийти 17 жовтня о 9:30 в своєму місті на майдан, щоб змусити депутатів ВРУ підтримати саме цей законопроект. Для цього варто зареєструватись у координатора акції Юрія Дюга (тел.. 068 949 64 14, https://www.facebook.com/yuriy.dyug).

(187)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.