Медична реформа: з лікарями активно заключають декларації

Скільки дубенчан уже заключило декларації та чи є ще лікарі, які мають вільні місця
Медична реформа в Україні вже тривалий час є однією з найбільш обговорюваних тем серед населення. Люди вагаються, якому ж саме лікарю довірити своє здоров’я, своєї дитини та всієї своєї сім’ї і чи взагалі варто заключати декларації. Оскільки дана реформа діє вже близько двох місяців, журналісти Інформаційного порталу м. Дубно поспілкувалися з начальником Відділу охорони здоров’я Дубенської міської ради Ярославом Артемовським, щоб дізнатися наскільки дієво та швидко відбуваються зміни та чи активно дубенчани заключають декларації з лікарями.

– Розкажіть, будь-ласка, які зміни принесла медична реформа та як працює сама електронна система?
– Головним позитивним моментом вже є те, що у кожному кабінеті дільничного лікаря є комп’ютер та оргтехніка, хоча в минулому році ми могли про це тільки мріяти. На початку цієї реформи 2 квітня, ми очікували, що держава допоможе з придбанням цієї техніки, адже в кабінетах лікарів комп’ютери були взагалі відсутні, медики продовжують їх чекати від держави і далі. Проте завдяки своєчасній і достатній за обсягом підтримці  міського голови, депутатського корпусу, у тісній взаємодії із керівництвом Відділу охорони здоров’я та головним лікарем Центру ПМСД вдалося швидко і ефективно запустити цей етап реформування у місті. На декількох сесіях виділялися кошти, а на останній було виділено 165 тисяч гривень. Оргтехніка закуплена за ці кошти зараз в комплекті вартує недешево і останні надходження дозволили оснастити необхідною кількістю комп’ютерів та оргтехнікою всю мережу дільничних лікарів. Міський голова був особисто присутній на завершальному етапі. Станом на сьогодні, в цілому, електронна система стала працювати краще, час реєстрації значно скоротився. Хоча і зараз зустрічаються технічні проблеми, але це не з вини місцевої системи, а загального державного сервера eHealth, що пов’язане з постійним зростанням кількості бажаючих зареєструватися.
Чи є на сьогодні лікарі, які заключили максимальну кількість декларацій?
– Таких лікарів, які набрали повну можливу кількість пацієнтів – поки що немає. Але серед педіатрів та дільничних терапевтів є лікарі, які наближаються до максимальної кількості і ми думаємо, що в найближчий тиждень – два, вони зможуть добрати норму. Великий відсоток пацієнтів обирають того ж лікаря, з яким вони співпрацювали раніше. За моїми даними – це майже 50-60% випадків.
– Скажіть, а чи є лікарі з якими не підписав декларацію жодний пацієнт?
– Зараз таких немає: в когось пацієнтів більше, в когось – менше. Є по 300-400 з можливих в педіатрії 900, а деякі з лікарів уже вийшли на фінішну пряму. Я, як один з організаторів цих процесів в нашому місті, просто не маю юридичного права рекламувати та надавати перевагу якомусь конкретному фахівцю. Є лідери серед терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів, але немає такого лікаря, який би заключив менше ста декларацій.
– Які ваші наступні кроки для втілення всіх можливостей, які надає медична реформа?
– Техніка – це лише перший крок, також є потреба в закупівлі спеціальних програм і їхньому встановленні. Чесно кажучи, на початку реформи більшість закладів України не були до неї підготовлені, в першу чергу, технічно. Якщо ми візьмемо для порівняння реформи, які відбувалися в Польщі, Чехії, Словаччині, Румунії, Болгарії та решті країн, то вони від одного до кількох років готували технічне оснащення закладів включаючи все необхідне медичне обладнання,  оргтехніку, встановлювали програми, обкатували їх, об’єднували в одне ціле і тоді розпочинали реформу. У нас чомусь це відбувалося трішки по-іншому. Ще важливий компонент, який уже є на заході, але якого ще немає в нас – страхова медицина. Сподіваємось, що реформа, яка зараз відбувається, стане кроком до введення страхової медицини в нашій країні. Хоча для її введення необхідно, щоб були готові нові соціальні гарантії захисту населення, що включають достойне пенсійне забезпечення, достойний мінімальний прожитковий рівень, достойну мінімальну заробітну плату, достойну мережу заробітних плат усім працівникам, які б гарантували такий рівень забезпеченості, який на сьогодні прийнятий в країнах Євросоюзу.
– Чи дасть реформа змогу покращити якість надання медичних послуг та чи полегшить доступ пацієнтів до результатів обстежень та аналізів?
– Є вже наказ Міністерства охорони здоров’я про перехід на електронну форму ведення статистичних даних, а не паперових. Поки що сервери трішки не достатні в потужності та справляються лише з реєстрацією. Якщо з усіх закладів на ці сервери почне поступати інформація про кожного пацієнта в тій мірі, в якій необхідно – це створить труднощі. Ми сподіваємося, що до 2019 року інформація про кожного хворого та результати його обстежень будуть на цифрових носіях в єдиному реєстрі.
– Скільки дубенчан уже заключили декларації?
– На 7 червня у місті Дубно підписано 7128 декларацій. Якщо рахувати кількість населення нашого міста, яка становить близько 40 тисяч, то 7 тисяч підписаних декларацій – це досить хороший показник. Ми розраховуємо, що за 10 днів кількість підписаних декларацій становитиме 10 тисяч, тобто за цей час кожен четвертий житель Дубна укладе декларації.
Я закликаю всіх читачів Інформаційного порталу м. Дубно не тягнути час, бо якщо ви бажаєте потрапити до якогось конкретного лікаря, який вам подобається, то ви можете просто не встигнути. Поганих лікарів не існує взагалі, проте особисті симпатії теж мають місце. Тому якщо ви бажаєте потрапити до конкретного лікаря – ворушіться!, адже кількість вільних місць для можливих пацієнтів у кожного лікаря стрімко зменшується. Особливо це стосується сімей, які мають дітей. З педіатрами в нас і в області напружений стан, а декларації заключають жителі не тільки нашого району, адже фахівці в нас і дійсно гарні та досвідчені. Тому запрошуємо вас прийняти участь у цьому процесі, заключити декларацію і сприяти тому, щоб ваші сім’ї були забезпечені персональним дільничним лікарем, з яким вам буде в подальшому приємно співпрацювати.
Про своє враження від змін також розповіла лікар-дільничний Амбулаторії №3 Ірина Коник:
«В першу чергу на нас буде покладено більшу відповідальність перед тими пацієнтами, які з нами заключили договір. Особисто в мене заключили декларації пацієнти, які взагалі не з моєї дільниці – це близько 60-70-ти %. Буде ще проблема в тому, що пацієнти зареєструвалися з різних кінців району і не тільки нашого. Оскільки в нас є години прийому і години патронажу, дістатися до своїх пацієнтів буде проблематично. Для підписання декларацій все, що потрібно – це вибрати лікаря і прийти до нього в кабінет з свідоцтвом про народження для дитини і з паспортом та ідентифікаційним кодом для себе, або ж копією цих документів, а також мати при собі мобільний телефон».

Ні лікарі, ні пацієнти ще не розуміють чого конкретно очікувати від медичної реформи, проте сподівання тільки найкращі. В цьому питанні, за словами начальника Відділу охорони здоров’я Дубенської міської ради, найкращим показником є час.

(363)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.