Коли закінчиться війна?

гібр_війнаСьогодні багато як в Україні, так і за її межами намагаються зрозуміти, коли закінчиться війна, яка то тліє, то знов розгоряється на Донбасі

Для якісного аналізу і правильних висновків необхідно розуміння суті того, що відбувається в контексті російської агресії проти України. Найбільш точне визначення, мабуть, дають експерти, які називають нинішню війну гібридною. Як метою «гарячої» конвенційної війни – війни із застосуванням регулярних військ, озброєння і військової техніки, – є нав’язування противнику своєї волі військовими методами, силою зброї і фізичним насильством, так і метою гібридної війни є нав’язування однією державою своєї політичної волі іншій державі. Тільки військові методи в гібридній війні носять допоміжний характер. У цьому контексті я повністю поділяю думку Євгена Магди: головними методами ведення гібридної війни є психологічні, комунікаційні, дипломатичні, економічні.

війна

Гібридна війна ведеться не за ресурси, не за територію, не за стратегічні об’єкти – ця війна, насамперед, ведеться за голови людей, їхнє ставлення до світового порядку, ментальні цінності. Адже чим відрізняються вільні території України від окупованих? Перш за все, ставленням більшості жителів цих територій до РФ і «російського світу» і до ЄС і «європейських цінностей». Наприклад, житель Вінницької області, який поділяє цінності «русского мира», почуває себе так, ніби живе на окупованій території, незважаючи на відносно мирне життя на відміну від усіх жахів, які творяться на окупованому Донбасі. А житель ЛНР-ДНР, який не приймає цінності «русского мира», відноситься до ЗСУ як до визволителів, незважаючи на всю пропаганду про «карателів», «двох рабів» і «розіпнутих хлопчиків».

Метою гібридної війни, розв’язаної політичним режимом РФ проти України, є якраз зміна ціннісних установок більшості жителів України. І військові методи в цій справі відіграють далеко не провідну роль.

Це боротьба етичних систем, які є внутрішньо несуперечливими, тобто якщо індивіди, які поділяють умовно цінності «російського цивілізаційного простору» і усвідомлено роблять вибір, то цей вибір узгоджується з усіма іншими установками і цінностями цієї етичної системи. При цьому не може бути «правильного» або «неправильного» вибору, якщо індивід робить цей вибір в рамках однієї етичної системи. Наприклад, на запитання «чи варто йти на компроміс з терористами, щоб зберегти життя заручників?» Представники різних етичних систем дадуть протилежні, але при цьому внутрішньо несуперечливі відповіді. І в кожного відповідь буде правильна в рамках своєї етичної системи.

гібридна війна

Ким в цій гібридній війні є Україна – об’єктом або рівноправною ворогуючою стороною? Більшість українських і західних аналітиків вважають, що на Україну напали, що Україна – об’єкт гібридної агресії. Але, бачачи реакцію РФ на євромайдан і на зміну влади в Україні, ми робимо висновок, що політичне керівництво РФ вважає «підбурювану Європою і Сполученими Штатами» Україну не те що повноправним учасником гібридної війни, а навіть агресором, який гібридно, ідеологічно напав на Росію і активно воює за голови росіян. Звідси всі ці антиМайдан, LifeNews, переслідування інакомислення і т.д. Якщо стати на місце РФ, то Росія захищається від ідеологічної агресії з боку Західної цивілізації, тому в захисті всі засоби хороші – перекручування фактів, відверта брехня, маніпуляції.

Отже, коли закінчиться гібридна війна? І як можна описати перемогу в гібридній війні? Що отримує переможець у гібридній війні? Що втрачає переможений в гібридній війні? У конвенцій війні перемогою є придушення опору противника, що зумовлюється кількісно-якісною перевагою в силах і засобах війни, високим рівнем професійної підготовки особового складу збройних сил, належною мірою оволодіння військовим мистецтвом командними кадрами. З цієї аналогії, перемога в гібридній війні – це перемога в головах противника, інсталювання свого погляду на світопорядок в головах супротивника.

Таким чином, гібридна війна закінчується, коли противнику буде нав’язано своє світобачення. Іншими словами, коли соціологічне опитування на території противника покаже, що більшість респондентів розділяє світобачення, цінності і погляди агресора. Це стосується як Росії, так і України. Якщо в результаті 86% росіян визнають, що демократичні свободи, верховенство права, незалежні суди, гарантування прав приватної власності, вільні медіа, представницька демократія, права людини і громадянина – це вищі державні цінності, тоді переможцем у гібридній війні вийде України.

Є за що поборотися.

За матеріалами: LB.ua

(60)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.