Інтерпол відмовляється шукати підозрюваних у злочинах проти Євромайдану

інтерполІнтерпол відмовився оголосити у розшук колишніх керівників Генеральної прокуратури та міністерства внутрішніх справ Віктора Пшонку та Віталія Захарченка, яких українські правоохоронці підозрюють у причетності до загибелі людей на Майдані Незалежності

Раніше міжнародна організація кримінальної поліції відмовилася оголосити у розшук ще кількох колишніх посадовців, які, на думку правоохоронних органів, винні у побитті і розстрілі людей понад рік тому. Ідеться про колишнього заступника секретаря РНБО Рената Кузьміна, колишнього заступника міністра внутрішніх справ Віктора Ратушняка, колишнього командира «Беркута» Дмитра Садовника.

В усіх цих випадках Інтерпол, посилаючись на свої статутні документи, дійшов висновку, що підозри, висунуті цим екс-чиновникам, пов’язані зі зміною політичної ситуації в країні.

Бажання і можливості

Керівник українського відділення Інтерполу Василь Неволя пояснив ВВС Україна, що організація дуже прискіпливо ставиться до справ, які стосуються колишніх представників влади.

«Відмову Інтерполу можна вважати цілком вмотивованою, зважаючи на принцип нейтралітету, закріплений у статуті організації», – сказав він.

Статті 2 і 3 статуту, на підставі яких Україні відмовили у розшуку очільників правоохоронних органів, передбачає суворе правило не втручатися, коли йдеться про політичний, військовий, релігійний чи расовий характер справи.

Віктор Пшонка і Віталій Захарченко неодноразово заявляли, що вважають звинувачення на свою адресу сфабрикованими. Екс-міністр внутрішніх справ також повідомляв, що пише книжку із власним розслідуванням подій кінця 2013 – початку 2014 років.

Керівник українського бюро Інтерполу зауважив, що після відмов у розшуку не варто робити висновки про безперспективність притягнення підозрюваних осіб до відповідальності.

«Те, що у розшук ці особи не оголошені, не означає, що на цьому все закінчилося. Я би не хотів, щоб у суспільстві було враження, що Інтерпол винен у тому, що не притягують до відповідальності, бо він не оголосив у розшук певних осіб. Інтерпол працює за чіткими правилами. А можливості притягнути до кримінальної відповідальності не вичерпані, просто у даному випадку не можуть використовуватися механізми цієї організації», – сказав Василь Неволя ВВС Україна.

Росія і «червоні картки»

Посадовець додав, що правоохоронним органам чудово відомо, де перебувають розшукувані особи, – переважно у Росії.

Політолог Сергій Таран вважає, що ключовим у справі про переслідування колишніх високопосадовців, яких підозрюють у причетності до злочинів проти активістів Євромайдану, є не рішення Інтерполу, а позиція Росії.

«Навіть якби Інтерпол виставив їм «червоні картки», вони б все одно залишилися в Росії. Доки в Росії є Путін, провести повноцінне розслідування і повноцінний судовий процес неможливо. До того ж, ці особи вже можуть мати російські паспорти, а значить перебувати від юрисдикцією цієї країни, яка не видасть їх Україні», – сказав Сергій Таран у коментарі ВВС Україна.

Кого все ж таки шукають?

В українському офісі Інтерполу не повідомляють, скількох колишніх українських посадовців Інтерпол оголосив у розшук і щодо скількох є відмови. У серпні 2014 року президент Петро Порошенко в інтерв’ю українським телеканалам заявляв, що до бази міжнародного розшуку Інтерполу включені 27 колишніх українських посадовців.

У січні 2015 року колишній генеральний прокурор Віталій Ярема твердив, що Інтерпол оголосив у розшук вісім осіб, хоча Україна надсилала звернення стосовно 22-х. Тоді ж він назвав ці вісім прізвищ, і серед них були не лише колишні урядовці: Віктор Янукович, Олександр Янукович, Микола Азаров, Сергій Курченко, Раїса Богатирьова, Сергій Арбузов, Едуард Ставицький, Юрій Колобов.

А вже наприкінці квітня цього року заступник генпрокурора Юрій Столярчук заявив, що в міжнародний розшук Інтерпол оголосив 12 українських екс-чиновників, однак не назвав їхніх прізвищ.

Зараз на сайті Інтерполу виставлено «червоні картки» на Віктора Януковича, Миколу Азарова, Юрія Колобова, Олександра Арбузова, Раїсу Богатирьову, а також колишнього керівника державної компанії «Укрспирт» Михайла Лабутіна та екс-народного депутата від Партії регіонів Олександра Шепелєва. У березні стало відомо, що Юрія Колобова, екс-міністра фінансів, затримали в Іспанії на вимогу України. Генпрокуратура тоді заявила, що готує пакет документів для екстрадиції пана Колобова.

У той же час імена кількох українців, яких згадували керівники генпрокуратури на початку року, станом на 2 червня на сайті Інтерполу відсутні. Це Олександр Янукович, Едуард Ставицький, Сергій Курченко.

За матеріалами: ВВС Україна

(3)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.