Хто проконтролює, що покладуть школярам у тарілку на 5,51 грн.?

Скільки бюджетних кошів витратять підприємці на безкоштовні обіди для малозахищених учнів дубенських шкіл
На розгляд виконавчого комітету Дубенської міськради, який відбудеться вже завтра, управління освіти підготувало інформацію про організацію харчування учнів у загальноосвітніх закладах Дубна у 2017 році.
З метою забезпечення виконання в місті Закону України «Про охорону дитинства» та інших законодавчих документів та підзаконних актів, на розгляд та затвердження членів виконкому, управління освіти підготувало на затвердження вартість обідів, якими харчуватимуть дітей у школах міста. Готуватимуть для дубенських школярів пільгових категорій аж на 12 грн. та 10 копійок. Враховуючи ціни на продукти на ринку, багато в тарілку не накидають. Безоплатними гарячими обідами готують учнів із числа дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних й інклюзивних класах. Також безкоштовно у дубенських школах харчують учнів 1-11 класів з малозабезпечених сімей та дітей учасників АТО (при наявності посвідчення). Тобто обіди у шкільній їдальні за 12, 10 грн. – для нужденних дітей міста.
Мало чи багато, але на харчування учнів пільгових категорій з міського бюджету виділили та вже освоїли понад 300 тисяч гривень.
Відповідно тендерний комітет при управлінні освіти погодив дежржзакупівлю через Prozzozo послуг підприємців, які забезпечують «Гарячими обідами» пільговиків та харчування у шкільних їдальнях в цілому. Переможці запропонували наступне. Підприємець Маханчук О.В. в ЗОШ №1 погодилася приготувати безкоштовний гарячий обід за 8, 39, а в ЗОШ №7 – за 10,96. В ЗОШ №3 підприємець Омелянук В.В. – за 9 грн. В ЗОШ № 5 – на 12.10 готуватиме Пилиповець С.В., у НВК «школа-гімназія» – на 10,69 грн. та ЗОШ №6 на 10,70 грн. приготує підприємець Герасимюк В.Г. А в гімназії №2 – Сірук Є.Г. – аж на 5,51 грн..
Цінова різниця та доволі символічні ціни на гарячі обіди для пільгових категорій у школі – дещо насторожили. Адже йдеться про якість харчування та здоров’я дітей-учнів шкіл міста та врешті-решт витрату бюджетних коштів.
Якщо вартість обіду 12, 10 – не викликає довіри, враховуючи дорожнечу продуктового кошика, то приміром 5 грн. 51 коп. – як мінімум вражає дешевизною. Що можна покласти в тарілку на такі гроші сьогодні?
За роз’ясненням вирушили до управління освіти Дубенської міської ради. Там для нашого кореспондента головний бухгалтер та водночас член тендерного комітету Олена Онищук пояснила, що обирає підприємців система Prozzoro, а тендерний комітет погоджує, якщо звичайно ж тендерна документація в порядку. Головний бухгалтер пояснила, що враховується меню, яке надав підприємець. Меню погоджує держпродспоживслужба. Тому є гарантія дотримання норм харчування дітей відповідно до держстандарту.
З’ясувалося, що приміром 5, 51 грн. – це та складова вартості безкоштовного гарячого обіду, яка компенсовується з міського бюджету. А решта – проблема підприємця. Раз він погодився різницю між 5, 51 та 12,10 копійок відшкодовувати за власний кошт – значить йому так вигідно. Завдяки запропонованій низькій ціні підприємці виграють тендери. А управлінню освіти завдяки держазакупівлям через Prozzoro вдалося зекономити понад 200 тисяч гривень.
Виникло логічне запитання – чи добросовісним буде підприємець? Адже хіба вигідно в левову частку вартості безкоштовного гарячого обіду для малозабезпечених дітей та пільговиків вкладати свій кошт? Чи буде підприємець чесним і чи прохарчує бодай на ті мізерні 12,10? А чи й того в тарілку не покладе нужденній дитині?
Головний бухгалтер управління освіти Дубенської міськради запевнила, що харчування у школах перевіряє держпродспоживслужба і що під контролем дотримання меж того меню, яке затвердили у тій же держпродспоживслужбі. Мовляв, до шкільної їдальні приходить комісія і перевіряє вагу порцій, раціон тощо. Калорійність перевірити можна лише в лабораторних умовах, але перевірки проводяться.
А тому ми звернулися і до держпродспоживслужби, де телефоном поспілкувалися із начальником відділу держнагляду по дотриманню норм харчування Тетяною Савчук. Пані Тетяна розповіла, що на цей навчальний рік вже розроблений план перевірок, який попередньо погоджується у центральному управлінні держпродспоживслужби. Відповідно до цього плану й здійснюватимуться перевірки. Щоправда, Тетяна Петрівна зауважила, що, оскільки накладений мораторій на позапланові перевірки (без попередження), держпродспоживслужба зобов’язана дотримуватися чіткого плану та ще й попереджати заздалегідь за 10 днів про перевірку. Попередження надсилається у письмовому вигляді. Якщо ж йдеться про позапланову перевірку через заяву суб’єкта господарювання, скаргу, держпродспоживслужба також має взяти дозвіл на здійснення такої перевірки в обласному управлінні, яке ще звертається за дозволом до центрального управління.
Таким чином, яким насправді є безкоштовні гарячі обіди у шкільних їдальнях Дубна і чи дотримуються там меню та вартості, можна перевірити лише з дозволу та ще попередити про те, що перевірка відбудеться якогось числа та певної години. Можна припустити, що підприємець неодмінно підготується до перевірки. Також залишається сподіватися на добросовісність та альтруїзм підприємців, які запропонували харчувати дітей у дубенських школах частково за свої кошти та вірити в міф, що їм, значить, так вигідно, що керівники шкіл та батьківські комітети проконтролюють не лише благодійні внески у школах, а й таку важливу складову шкільного харчування як безкоштовні гарячі обіди для найменш захищених дітей, і що все це, звичайно, в рамках Закону «Про охорону дитинства».

(343)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.