Елеватори зупинили роботу. Чи надовго?

Дубенчанам набрид рожевий пил і лушпиння від елеваторів, але на підприємстві своєї вини не вбачають
«Рожевий сніг», лушпиння, неможливість провітрювати помешкання чи гуляти з дітьми – не дивина для дубенчан, що проживають неподалік елеваторів у мікрорайоні Страклів та Цукровий. Найбільше люди потерпають в осінньо-зимовий період.
«Ситуація у нас така, що кожен день все червоне. Засипає очі, люди хворіють, кашляють. Вікно неможливо відкрити взагалі у будь-яку погоду», – каже Галина Кравчук, яка проживає найближче до елеватора.

Детальніше про ситуацію розповідає мешканка сусідньої вулиці від підприємства Юлія Лісовська:
«Загалом питання цих елеваторів постало років, мабуть, 5 тому. Через рік-два після того, як вони побудувались – почало сипатись: рожевий пил, рожеве лушпиння на подвір’ї, на випраному одязі, що сохне, на підвіконні – не можна відчинити вікно. Люди, що мають алергічні хвороби, всі говорять, що їм важко. Якщо елеватори не працюють – цього рожевого пилу немає, а як тільки завезли зерно, кукурудзу – відразу можна спостерігати, як він сиплеться. Нарікання чути з кожного двору, цим неможливо дихати, все відображається на здоров’ї. Ми збирали збори людей, збирали зустріч з працівниками елеваторів років три-чотири назад. Зустріч була емоційна, деякі працівники казали, що вони з цим працюють і звинувачували нас у тому, що ми самі насипали цей пил. Ніби я вилізла на свій дах та на сусідських будинках рівномірним шаром розсипала пил – від цього робиться смішно. Всі знають хто винний, але від того часу були лише усілякі відписки, мовляв, встановили надсучасні фільтри, однак сипало далі. Від цього робиться страшно – діти ростуть, цим всім дихають, їм не скажеш, що не лізь ручками до цього пилу. Тим паче, цією дорогою люди ходять до школи і, як мінімум, два рази в добу піддаються цьому забрудненню, оскільки елеватори зовсім близько до стежки. У засушливу погоду стоїш на дворі і бачиш, як перед тобою літають рожеві крупинки, а особливо їх помітно взимку. Тиждень тому у нас була рожева трава, на квітах зафіксовано рожеве лушпиння».

Набридло «все рожеве» іншій місцевій жительці, мамі двох дітей.
«Кожен день, як тільки почався період сушіння зерна, всі ці відсіви почали літати. Вікно не відкриєш, бо все в хаті, а з подвір’я дитина їх шуфлею виносила. Почали збирати підписи і підписали петицію в міську раду, хочемо навести порядок. Наша петиція була на двох сайтах, але люди пасивні, нічого не хочуть», – розповідає Анна Царук.

Наразі з необхідних 300 голосів петицію підписала 61 особа. Хоча поставити свій підпис можна ще протягом 52 днів за посиланням.

Чи визнають свою вину на підприємстві і чи планують вони щось робити – ми поцікавились у них.
«Група компаній «Ukrlandfarming» має досить високі стандарти щодо функціонування всіх наших об’єктів, в тому числі і функціонування елеватора у Дубні. На території Дубенської громади є два наших підприємства – ПрАТ «Західний торгово-промисловий дім» та ТзОВ СП «Нива», які розташовані відповідно на пров. Центральний, 1 та пров. Проїзний, 7. Обидва об’єкти обладнані технологічними лініями і побудовані та введені в експлуатацію у відповідності до розробленої та затвердженої в установленому порядку проектно-кошторисної документації. Ми отримали сертифікати і маємо дозвільні документи. Підприємства працюють у відповідності до чинного законодавства та на основі отриманих дозвільних документів у природоохоронній сфері. Зокрема, володіємо дозволами на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, які видані департаментом екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації. Наші підприємства дотримуються встановлених граничнодопустимих обсягів викидів забруднюючих речовин у вигляді твердих частинок, недиференційованих за складом в атмосферне повітря, що відображено у результатах заходів із здійснення контролю за дотриманням встановлених норм та умов дозвільних документів на викиди. Ми регулярно проводимо перевірки і підтверджуємо ці сертифікати. Останній протокол дослідження повітря населених місць виданий 30 жовтня 2017 року, – зазначає Маріанна Коніна, pr-директор групи компаній «Ukrlandfarming». – Громадськість має право бути чимось незадоволеною і добре, що піднімає питання, що стосується екології. Ми готові реагувати і діяти з громадою. Але робити це ми можемо не з активістами, які влаштовують активності, а з перевіряючими, контролюючими органами, які компетентні робити ці перевірки. На саме підприємство з боку громади – ніхто не звертався. Інформацію про те, що є певні претензії до нашої компанії я отримала від журналістів, що почали надсилати інформаційні запити».
Звідки ж у дубенчан зʼявляються пил, лушпиння – пані Маріанна не пояснила, так як вважає, що це мають дослідити фахівці. Але жінка зауважила, що місцеві мешканці поблизу елеватора створюють стихійне сміттєзвалище, що негативно випливає на екологію. Можливість пересвідчитись у встановленні фільтрів – представник компанії допускає, але за участі представника департаменту екологічних ресурсів, журналістів та їхніх працівників.

На проблему елеваторів відреагували і в міській раді. Посадовців не влаштовує не лише факт забруднення, а й несплата податків. За словами міського голови, підприємство перереєструвалось у Київ, попри фактичне знаходження у Дубні. Крім того, керівництво не сплатило інвестиційної складової, коштів, що за поданням прокуратури мали б повернути у бюджет міста.
«Так як люди і ми підняли питання – елеватор зупинився і не проводить ніякої очистки. Як далі розвиватимуться події – ми не знаємо, але наші дії зі сторони влади: звернення до них, в обласну природоохоронну інспекцію, у Київ до власників, моє усне звернення до держпродспоживслужби дали деякі результати – елеватори на днях призупинили роботу. Людини, яка б контролювала процес – немає, але сповістити про відновлення роботи мають самі мешканці. Наприклад, де я проживаю вдень не видно лушпиння, а при нічному освітленні навпроти ліхтаря видно масове літання пилу та лушпиння. Коли держпродспоживслужба візьме аналізи – ми будемо знати достовірну інформацію щодо забруднення навколишнього середовища м. Дубно».

У місцевій установі продспоживслужби журналістці Інформаційного порталу м. Дубно підтвердили, що взяти будь-які проби і провести дослідження зможуть, коли на елеваторі відновлять роботу.

(1163)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.