Думка експерта щодо затримання бурштинової мафії

бурштинова мафіяЕксперт про справжню мету спецоперації «Бурштин» у Рівненській області
В інформації про проведені силовиками обшуки є низка протиріч, вважає прес-секретар юридичної компанії «Аріо» Володимир Бойко. За його словами, однією з цілей операції було пограти м’язами, а також усунути кількох осіб з керівництва Рівненської області.
«Чорну бухгалтерію», сотні тисяч доларів, кілька десятків кілограмів великих шматків бурштину та обладнання для видобутку вилучили СБУ під час обшуків учасників так званої «бурштинової мафії». Крім цього, генпрокурор Юрій Луценко повідомив про затримання п’ятьох учасників схеми незаконного видобутку та реалізації бурштину в рамках спецоперації. А ще 32 підозрюваних в організації злочинного угрупування.
За оцінками різних експертів, обсяг незаконного видобутку бурштину перебуває в діапазоні 150-300 тонн. Тіньові доходи бурштинової мафії становлять 200-300 мільйонів доларів.
Наскільки ці обшуки та затримання можна вважати ефективною боротьбою з бурштинною мафією?
– Питання, як кажуть, в яблучко, тому що це мало виглядати «бурштиновою мафією», але є низка неспівпадінь, протиріч чи недостатньо інформації. Почнемо з того, що заявлено про проведення одночасно понад 120 обшуків. Ми з юристами порахували, щоби провести одночасно 123 обшуки, має бути виділена кількість людей, яка перевищує ту, яку озвучували Луценко, Аваков і Матіос. Для того, щоби провести обшук, має бути слідчий, двоє оперативних співробітників. Якщо потрібна фото-, відеофіксація, а тут вона потрібна, це ще один співробітник. Якщо потрібно, наприклад, вилучати цінності з сейфів, має бути спеціаліст, наприклад, для того, щоб відкрити сейф або просто вирізати його болгаркою. Тобто в середньому має бути п’ять людей, щоб провести обшук, плюс має бути двоє понятих, щоб зафіксувати все, що відбувається під час обшуку і, умовно кажучи, водій з машиною, який має доставити цю групу туди. Кількість людей перевищує ті 300 чи 400 людей, про які казали очільники силових відомств.

Йдемо далі. Загальна кількість мешканців місцевих, задіяних у нелегальному видобутку бурштину перевищує 10 тисяч. Уявіть собі цю діяльність на рівні 10 тисяч людей, які задіяні в цій галузі. Яка має бути охорона? Кількість людей, які охороняли нелегальні промисли, вона порівнювана тій кількості співробітників, про яку заявили Луценко, Аваков і Матіос, якщо не перевищує цю кількість. Тут інше питання виникає. Приїхали з Києва, провели затримання, а чому так тихо в області? Пригадую події квітня цього року, скільки було гарячих випадків на Житомирщині, коли перевертали машини, десятки людей зі зброєю, дубинками виходили захищати свої промисли, зупиняли поліцію тощо. А тут? Спецоперація і ніхто не рипається, не відбувається жодного галасу довкола цієї спецоперації. Можливо, ця спецоперація настільки детально спланована насправді, я би не відкидав такої можливості. З іншого боку, до області, яка є вибухонебезпечною з точки зору криміногенної ситуації, мені здається, одразу очільники Аваков і Луценко чи приїхали б, якби не було впевненості, що там не буде заворушень, все буде спокійно. Мінімум ризиків, і, що дуже важливо, для обох. І ризиків для репутації.

Про що це свідчить? Не було операції, чи всі з усіма домовились?

– Операція була, ми бачимо фотопідтвердження, ми побачимо, я сподіваюсь, відеопідтвердження цієї спецоперації. Я маю сумніви щодо 123 одночасно проведених обшуків, я маю сумніви, що ця цифра відповідає дійсності або за кожним з цих обшуків справді є обшук. Станом на зараз я маю інформацію з одного компетентного джерела, що насправді однією з цілей цієї спецоперації було, по-перше, пограти м’язами, показати, хто є господар і, з іншого боку, усунути таким чином кількох осіб з керівництва Рівненської області. На це наштовхує той факт, що, наприклад, у Житомирській області і у Волинській синхронних обшуків у подібних спецопераціях не відбувалось. Та кількість затриманих, уявіть собі – дві доби спецоперація, а затриманих лише п’ятеро, із яких один кримінальний авторитет із Києва, який, я сумніваюсь, що може бути дотичним до керування, координації на найвищому рівні нелегальних промислів.

Раніше громадський діяч, правозахисник Микола Ляхович в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів, хто кришував незаконний видобуток бурштину на Поліссі і як цей видобуток підриває стабільність у регіоні.

До слова, на думку політолога Кирила Молчанова, намір Юрія Луценка змінити обласних прокурорів свідчить про те, що він перебудовує прокурорську вертикаль під себе.

За матеріалами: Голос Столиці

(25)

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Дякуємо!

Тепер редактори знають.